Close
رستوران

موزه عکس خانه

Ax Khaneh Museum

Ax Khaneh Museum (1).jpg
Ax Khaneh Museum (1).jpeg
Ax Khaneh Museum (2).jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • موزه های تاریخی

نقد و بررسی موزه عکس خانه


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  دیدن اولین سلفی جهان!
  توصیه شده توسط کاربر

  موزه عکسخانه در زیرزمین عمارت بادگیر برپا شده که نام این بخش از عمارت حوضخانه است. حوضخانه در معماری ایرانی بخشی از بناهای بخصوص کویری است که به خاطر خنکی اش در فصل تابستان مورد استفاده قرار می گرفته است. برای ورود به این بخش نیاز به بلیت جداگانه است و پس از چند پله و طی کردن یک راهروی کوچک، دوباره از چند پله پائین تر می رویم و وارد فضای موزه می شویم. نمای داخلی حوضخانه عمارت بادگیر در دوره پهلوی مرمت و با آجرکاری تزئین شده است که البته زیبا و دیدنی هم هست.
  حوضخانه اکنون میزبان نمایشگاهی از عکس های دوره قاجار است که شامل دو بخش عکس های سلطنتی و عکس هایی از اماکن و مردم است. ناصرالدین شاه خودش به عکاسی علاقه زیادی داشت و بنابراین عکاسی در دوره حکومت او رونق داشت. اولین سلفی تاریخ را که این پادشاه قاجاری از خودش انداخته در این موزه می توانید ببینید! در بسیاری از عکس ها دست‌خط ناصرالدین شاه قاجار دیده می شود که موضوع و تاریخ عکس را نوشته است. در صورتی که وقت کافی برای بازدید از مجموعه کاخ گلستان دارید، دیدن این موزه هم خالی از لطف نیست اما اگر وقت تان کم بود با عبور از این موزه هم چیز خاصی را از دست نمی دهید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  موزه عکس خانه
  توصیه شده توسط کاربر

  این موزه در کاخ گلستان از شهریور ماه ۹۸ بازگشایی شده و برای آن بلیت فروشی می‌شود و قیمت بلیت همان ۲۰۰۰ تومان است. محل آن در زیر زمین عمارت بادگیر و آنچنان که در تابلو راهنما نوشته در حقیقت حوض خانه عمارت بادگیر است، قرار دارد و ورودی آن از درب کوچکی از کنار پله‌های عمارت بادگیر است. مسئول این بخش موزه که سخت سرگرم گفتگو با خانم همکارش است از همان اول کار می‌گوید که اینجا چیزی ندارد و تا آخرین لحظه بازدید هم چندین بار جمله‌اش را تکرار می‌کند! برای رسیدن به این موزه باید از دو سری پله پایین بروید.اصلا برای خود من دیدن گوشه کنار کاخ‌های همایونی جالب است. البته اگر عجله‌ی خانم مسئول نبود و البته اگر جایی بود، همین زیر زمین خنک جان می‌داد برای نشستن و خیال پردازی کردن! بعد از پایین آمدن از پله‌ها به یک زیر زمین سراسری عریض با سقفی بلند می‌رسیم. البته به آن خانم مسئول حق می‌دهم که تنها چندین ساعت اینجا نشستن واقعا سخت است. در هر دو طرف و انتهای حوض خانه گچ بری‌های زیبایی دیده می‌شود. نور از پنجره شمالی حوض خانه از پشت پنجره‌ای مشبک به داخل هدایت می‌شود. در مرکز حوض‌ خانه حد اعلای هنر استاد گچ بری دیده می‌شود و بسیار زیبا و با شکوه است. از خود بنا که بگذریم دو تا دور حوض خانه عکس‌هایی کپی از دوره قاجار به نمایش گذاشته شده است که اگر علاقمند به تاریخ باشید تعدادی از آنها را حتما دیده‌اید. من که از بازدیدم از این بخش کاخ گلستان لذت فراوانی بردم و واقعا ارزش بازدید را داشت حتی اگر آن عکس‌ها هم به دیوارها آویزان نبودند شاید حس و حال بهتری هم داشت!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: