Close
رستوران

روستا قارنه

Gharneh Village

gharneh 2.jpeg
gharneh 1.jpeg
gharneh 3.jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

روستای تاریخی قارنه در 50 کیلومتری جنوب شرق اصفهان قرار دارد

نوع جاذبه:
 • مجموعه تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش
  روستای تاریخی و قلعه قارنه
  توصیه شده توسط کاربر

  قارنه روستایی تاریخی در جنوب شرقی اصفهان است که در 45 کیلومتری جاده اصفهان به حسن آباد جرقویه قرار دارد .
  گفته می شود این روستا قدمتی چند هزار ساله دارد و در زمان های دور یکی از شهرهای ساحلی دریای مرکزی ایران بوده که بعدا خشکیده است .
  روستای کویری قارنه تا حدود پنجاه سال قبل ، کاملا آباد بوده و محل اسکان خان و ارباب های منطقه بوده است . مزارع آباد زیادی داشته و محصولات کشاورزی و خشخاش در اینجا کاشت می شده .
  پیرامون قارنه ، رشته قنات های متعددی وجود دارد که متاسفانه از حدود پنجاه سال قبل و با برداشت غیر اصولی آب های زیرزمینی بوسیله پمپ و موتور ، همگی خشک شده اند .
  در نقشه های هوایی این منطقه ، رشته های تسبیح مانندی که نشان دهنده چه های قنات هستند در کل این منطقه فراوان می بینید .
  بقایایی از قلعه و برج و بارو وخانه های اربابی با حوض و فواره و اتاق های آیینه کاری و مقرنس کاری را در این روستا می توانید مشاهده کنید .
  دریاچه کوچکی نیز در کنار روستاست که محل ذخیره آب های ناشی ازسیلاب است که اکنون شاید برای جذب گردشگر ، اب آن از طرق دیگر مانند چاه تامین گردد . قبلا این دریاچه ، در حکم آب انبار آب شیرین و یا یخچال طبیعی روستا عمل می کرده است .
  کوه قارنه با ارتفاع حدود 2000 متر از سطح دریا درمجاورت روستای قارنه و در سمت جنوب روستا قرار دارد . در پشت این کوه ، ضلع شرقی پارک ملی کلاه قاضی قراردارد که منطقه حفاظت شده ای برای کل و میش و بز کوهی و آهو است .
  در بالای کوه قارنه ، بقایایی از یک نیایشگاه ( آتشگاه ) دوره ساسانی وجود دارد .
  جدیدا این روستا مورد برخی از مرمت وبازسازی ها قرار گرفته تا به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری مورد استفاده قرار گیرد . ولی متاسفانه تخریب تدریجی خانه های ارزشمند اربابی و تزیینات آن ها که در درون قلعه بزرگ قدیمی روستا قرار دارند کماکان ادامه دارد . اتاق های آیینه کاری و نقاشی شده زیبایی که سقف آن ها فروریخته و صحنه های دردناکی را در پیش چشم شما می گذارد . قدمت این خانه ها را از صفوی تا قاجاری می دانند .
  کوچه اصلی روستا سنگفرش شده و میدان کوچک زیبایی به صورت پیاده رو در روستا وجود دارد که دورتادور آن ، ایوان های قدیمی قرار دارند .
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: