Close

کویر خارا (کویر ورزنه)

Khara Desert (Khara Desert)
4.5
(از 2 نقد و بررسی)

درباره کویر خارا (کویر ورزنه)

کویر خارا در منطقه حسن آباد جرقویه اصفهان قرار دارد

نوع جاذبه
جاذبه های طبیعی
موقعیت
اصفهان
پیشنهاد کاربران
%100 از 2 رای
رتبه در اصفهان
46 از 258 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف کویر خارا (کویر ورزنه)

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
مرتب سازی براساس:
amirkamranfar
نوشته شده در 18 مهر 1400
report-icon گزارش

کویر خارا در استان اصفهان واقع است و نزدیکترین کویر به مرکز شهر اصفهان و یکی از بکرترین کویرهای ایران است. کویر خارا در مجاورت کویر ورزنه است اما کاملاً مجزا از کویر ورزنه میباشد.
این کویر از شرق به تالاب گاوخونی، از شمال به شهرستان ورزنه و زاینده رود، از جنوب به حسن آباد و از غرب به محور ارتباطی حسن آباد به ورزنه محدود می‌گردد. این منطقه پوشیده از ریگزار (تپه های ماسه ای یا رمل) است که گستره ای شمالی جنوبی دارد. گفته شده وسعت ریگزار در حدود 17000 هکتار است.
در این منطقه با توجه به وزش بادهای متفاوت، اشکال مختلف تپه های ماسه ای از جمله تپه های ماسه ای طولی، تپه های ماسه ای هلالی و هرم های ماسه ای قابل مشاهده هستند که در نوع خود در کشور کم نظیر است. بلندترین ارتفاع تپه های ماسه ای این کویر در حدود 100 متر است که در قسمت شمال شرقی قرار دارد.
پوشش جانوری این منطقه در سالهای گذشته بسیار غنی و قابل توجه بوده است. ولی در سالهای اخیر بدلیل خشک شدن تالاب گاوخونی، شکار بی رویه و تخریب زیستگاه غنای خود را از دست داده است. در حال حاضر جانورانی همچون شغال، روباه شنی، جرد، پا مسواکی، شاهین، سارگپه بیابانی، گربه شنی، افعی شاخدار، مار جعفری، مار شتری، تیر مار، انواع عقرب، خرگوش و خار پشت بیابانی در منطقه قابل مشاهده است. در یک کمپ شبانه اگر بیدار باشید و کم صدا، قطعاً برخی از این جانوران را خواهید دید.
نزدیک ترین مکان مسکونی به این منطقه روستای خارا می باشد که یک اقامتگاه بومگردی دارد اما اکثر مسافران کمپ شبانه را ترجیح می دهند.

بیشتر
امتیاز کل
5
هادی انصاری
نوشته شده در 1 بهمن 1398
report-icon گزارش

در 100 کیلوتری جنوب شرقی اصفهان ، یک رشته تپه های رملی ماسه ای به صورت شن های روان کویری به طول 40 کیلومتر کشیده شده است .
این کویر ماسه ای در جهت شمالی جنوبی مابین دو منطقه ورزنه و حسن آباد جرقویه کشیده شده است .
تالاب گاوخونی و دشت های نمک تشکیل شده در جنوب این تالاب ، در سمت شرقی این کویر ماسه ای قرار گرفته اند .
انتهای شمالی این کویر ماسه ای به علت نزدیکی به شهر ورزنه به نام کویر ورزنه شناخته می شود و انتهای جنوبی این کویر چون در نزدیکی روستای خارا از توابع حسن آباد جرقویه قرار گرفته به نام کویر خارا مصطلح شده است .
برای دسترسی به کویر خارا باید ازجاده اصفهان به زیار و سپس به جاده حسن آباد جرقویه استفاده کنید . برای این منظور وارد خیابان آبشار اصفهان شوید و مستقیم به سمت شرق و خارج شهر به پیش برانید تا بعد از 30 کیلومتر به شهر زیار برسید . در اینجا باید جاده سمت راست را انتخاب کنید که به حسن اباد جرقویه می رسد تا بعد از 70 کیلومتر دیگر و گذشتن از چند روستا سرانجام به روستای بزرگ حسن اباد و در ادامه به روستای خارا برسید که مسیر شروع پیمایش پیاده در تپه های مرتفع ماسه ای است .
دو سه ساعت پیاده روی دلچسب در شن های روان ، شما را به ارتفاعات شرقی این کویر ماسه ای خواهد رساند ، جایی که چشم اندازی از باتلاق گاوخونی و دشت نمک آن را می توانید از دور مشاهده نمایید .
از روستای خارا یک جاده خاکی هم به سمت معدن نمک در ناحیه جنئبی تالاب گاوخونی وجود دارد . اگر تصمییم به حرکت در این جاده به سمت تالاب را داشته باشید باید نهایت دقت را بعمل آورید چون امکان تپیدن و گیرکردن خودرو در پلی گون و باتلاق های نمکی این ناحیه ، وجود دارد .

بیشتر
امتیاز کل
4
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت