رستوران

مدرسه خان

Khan School

2293-JUqe229mxXmVsqwOSfOy.jpeg
خان.jpg
1961b02d-532f-4cba-a02f-363d5dc06054.jpg
خان-3.jpg
خان-1.jpg
خان-2.jpg
خان-3.jpg
خان-4.jpg
خان-5.jpg
خان-6.jpg
خان-7.jpg
خان-8.jpg
خان-9.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

مدرسه خان از جمله بناهاي مدارس معروف و بزرگ علوم فقهي دوران صفويه مي باشد که در محله اسحاق بيگ شيراز واقع گرديده است ؛ اين بنا به همت الله وردي خان افشار والي شيراز و سپه سالار شاه عباس صفوي بنا گذاشته شد ، پس از مرگ ايشان پسرش سردار نامي ايران ، امام قلي خان در سال 1024 هجري قمري کار بنا را به اتمام رسانده ، زير بناي اين محل که به سبک بناهاي درون گرا ساخته شده 7686 متر مربع مي باشد که در زميني به مساحت 5003 متر مربع در دو طبقه بنا گرديده است ، اين بنا داراي يکصد حجره جهت اسکان طلاب بوده که در حال حاضر هفتاد هجره به جاي مانده و نيز صحن مدرسه با يک حوض هشت گوش در مرکز و 4 باغچه در چهار طرف آن به همراه درختان نارنج و نخل مزين گرديده است ، طول صحن 51 متر و عرض آن 45 متر مي باشد .

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  مدرسه خان شیراز محل تدریس ملاصدرا
  توصیه شده توسط کاربر

  مدرسه خان شیراز در زمان شاه عباس صفوی به ایده الله وردی خان ساخته شده و محل تدریس ملاصدرا بوده، از زیبایی های بیرونی مدرسه، طاق سقف ورودی هست که دهانه ای بزرگ و تزیینات کاشیکاری زیبایی داره، سقف هشتی ورودی هم در نوع خودش بینظیره و با کاشیهای معرق و خطوط اسلیمی پوشونده شده، حجره متعلق به ملاصدرا هم در طبقه بالای ورودی هست که از انتهای دالان ورودی با پله به آن راه داره. تعداد هفتاد حجره در دوطبقه دور حیاط ساخته شده که فضای جالبی برای اقامت طلبه ها داره و درحال مرمت هست و یک کارگاه مرمت در گوشه ای از حیاط قابل بازدیده که جزییات مورد نیاز از جمله پنجره های گره چینی مجموعه آنجا ساخته میشه، حیاط هم شامل یک حوض زیبا و باغ نارنج هست که فضا رو فوق العاده کرده، بلیط ورودی سه هزار تومانه و معمولا خلوت هست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  مدرسه خان شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  مدرسه خان شیراز در خیابان لطفعلی خان زند توسط الله وردی خان و پسرش امامقلی خان گرجی در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد.در این مدرسه علوم مختلف تدریس می‌شد و ملاصدرا از مدرسین آن بشمار میرودر سر در ورودی طاق ضربی و پوشیده از کاشی های رنگی و نقش گل و معرق کاری های زیباست.بعد از عبور از هشتی وارد حیاط میشویم. در چهار سمت مدرسه ۱۰۰ حجره را برای استفاده‌ی طلاب طراحی کرده بودند اما در حال حاضر تنها تعداد ۷۰ حجره‌ آن باقی مانده است. هر کدام از این حجره‌ها در قسمت جلویی دارای یک ایوان کوچک است و بخش پشتی نیز به یک راهرو متصل است. سقف هشتی ورودی نیز با کاشی‌های معرق و خطوط اسلیمی پوشیده شده و سقف آن نیز طاق‌بندی آمودی و گنبد دار است.در بخش بالای هشتی ورودی تالاری قرار دارد که ملاصدرا در آن به تدریس می‌پرداخت و به تالار ملاصدرا شهرت دارد.داخل حیاط آبنما و درختان نارنج و‌نخل طراوت خاصی به فضا داده.روبروی تالار اصلی سالن دیگری قرار دارد که امکان ورود نداشت و فقط از پشت شیشه قابل دیدن بود.(عکس۸)

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: