Close
رستوران

بازار قیصریه (بازار سلطانی)

Qeisarye Baazar (Soltani Bazaar)

2371-ZCkQoOHDTIsgDGazfCk1.jpeg
بازار قیصریه (بازار سلطانی ) (2).jpg
بازار قیصریه (بازار سلطانی ) (1).jpg
بازار قیصریه (بازار سلطانی ) (3).jpg
بازار قیصریه (بازار سلطانی ) (4).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

«بازار قیصریه» یا همون «بازار سلطانی» مهمترین بازار اصفهانِ که میدان نقش جهان رو به میدان کهنه که یادگار سلجوقیانه وصل می کنه. میشه گفت این بازار شاید باشکوهترین بازار ایران در زمان صفویه بوده که بهترین کالاها رو برای عرضه داشته. راسته بازار قیصریه دو طبقه بوده که در طبقه پایین مغازه ها و در طبقه بالا هم کارهای دفتری انجام می شده. بازار های عربان، هارونیه، نیم آورد، گلشن، مخلص، سماور سازها و مقصودبیک هم از همین راسته منشعب می شدن که بعضی از همین بازارها هنوز فعالیت دارن. در طول این شاهراه سرپوشیده ‏و مسقف سراهای اردستانیها، خانی، آقا، پادرخت سوخته، میر اسماعیل، تالار، خوانساری ها، گلشن، جارچی و سرای فخر هم به عنوان نهادهای اقتصادی کار می کردن. همینطور مدرسه های کاسه گران، هارونیه، نیم آورد، جده بزرگ، جده کوچک و ملاعبدالله هم در راسته بازار ساخته شده بودن تا بچه ها بیشتر به این محدوده رفت و آمد داشته باشن. البته توی اصفهان بازارهای دیگه ای هم به جز بازار قیصریه و بازارهای منشعب از اون وجود داشتن که معروفترین آنها بازار شاهیه که در زمان شاه سلطان حسین صفوی ساخته شده.

نوع جاذبه:
 • بازار و مراکز خرید

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش
  بازار بزرگ اصفهان و عناصر آن
  توصیه شده توسط کاربر

  بازار بزرگ اصفهان که به نام بازار قیصریه هم نامیده شده از میدان نقش جهان تا مسجد جامع ( مسجد عتیق ) ادامه دارد . این بازار در 400 سال قبل در زمان صفوی ساخته شده است .
  در این بازار ، مساجد ، حمام ها ، تکیه ها ، مدارس علمی و تیمچه و سراها ی متعدد وجود داشته که هنوز بسیاری از آنها پابرجا مانده اند . در طول بازار نیز چهارسوهای متعددی وجود دارد .
  علاوه بر این راسته بازارهایی در امتداد بازار اصلی از آن منشعب می شوند ، مانند بازار هارونیه ، بازار سماورسازها ، بازار تفنک سازها ، بازار باغ قلندرها ، بازار زرگرها ، بازار کلاهدوز ها ، بازار نیم آورد .
  از جمله تیمچه و سراهایی که محل کسب و کار در بازار بزرگ اصفهان بوده می توان به تیمچه ملک ، سرای مخلص ، سرای گلشن ، سراي اردستانيها، سراي خاني، سراي آقا، سراي پادرخت سوخته، سراي ميراسماعيل، سراي تالار، سراي خوانساري ها ، سراي جارچي و سراي فخر اشاره کرد .
  از مدارس علوم دینی در بازار بزرگ اصفهان می توان اینها را نام برد : مدرسه كاسه گران، هارونيه،‌ نيم آورد، جده بزرگ، جده كوچك، ملاعبدالله ، مدرسه ملا عبدالله، مدرسه مسجد جارچی باشی، مدرسه صدر.
  از مساجد بازار بزرگ اصفهان هم می توان از این ها نام برد : مسجد خياط ها، مسجد نو، مسجد ذوالفقار، مسجد شيشه، مسجد خارجي

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: