Close

ارگ علیشاه (ارگ تبریز)

Alishah Arg (Tabriz Arg)
3.9
(از 12 نقد و بررسی)
2704-JmO4HmM8fyrkJ4dz3akA.jpeg

درباره ارگ علیشاه (ارگ تبریز)

ارگ تبریز (علی شاه) نام یک بنای تاریخی در تبریز است. این ارگ یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور و نماد شهر تبریز است و در مرکز شهر تبریز، در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی قرار دارد. ارگ تبریز توسط خواجه تاج الدین علی شاه بنا شده است. این بنا بر اثر زمین لرزه و گذر زمان تا حدودی تخریب شده است. در محوطهٔ ارگ، آثار تاریخی ارزشمندی همچون «مدرسهٔ نجات» که به عنوان یکی از نخستین مدارس ایران به شمار می رفت و نیز «سالن تئاتر شیر و خورشید» قرار داشت که پس از شروع برنامهٔ تخریب و تبدیل ارگ تبریز به مصلای بزرگ تبریز از سال ۱۳۶۰ و در زمان امامت جمعهٔ آیت الله ملکوتی، بخش اعظمی از ارگ توسط جهاد سازندگی با بولدوزر و مواد منفجره ویران شده است.

نوع جاذبه
بناها و مجسمه های تاریخی
موقعیت
تبریز
پیشنهاد کاربران
%100 از 12 رای
رتبه در تبریز
187 از 275 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف ارگ علیشاه (ارگ تبریز)

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
مرتب سازی براساس:
آوات مام قادری
نوشته شده در 26 مهر 1398
report-icon گزارش

از قدیمی ترین و بزرگترین سازه های تاریخی تبریز مربوط به قرن هشتم که در طول تاریخ همیشه با بی مهری مواجه شده چه زمانی که تبدیل به سنگر و قلعه مهمی در مقابله با متجاوزین شد چه الان که به باد فراموشی سپرده شده است و در سایه مصلی تازه ساخت تبریز قرار گرفته. الان کوچه کناری ارگ تبدیل به پیاده راه شده و فضا رو قشنگ تر کرده. روزهای جمعه تا ظهر امکان بازدیدبه خاطر برگزاری نماز جمعه نیست.

بیشتر
امتیاز کل
4
Nasi zarei
نوشته شده در 16 شهریور 1398
report-icon گزارش

این ارگ در واقع دیواره ی جنوبی مسجد علیشاه با قدمتی ۷۰۰ ساله است که در زلزله ی بزرگ قرن ۱۰ تخریب شده است و پس از آن نیز مورد تعرض بیگانگان داخلی و خارجی قرار گرفته .
ارگ علیشاه در نزدیکی تقاطع خیابان امام و خیابان شریعتی تبریز قرار گرفته و جزو بلند ترین سازه های آجری به حساب می آید .
در زمان حمله ی روس ها به ایران مردم تبریز از این ارگ به عنوان مقر دفاعی خود استفاده میکرده اند که همین امر باعث به توپ بستن این ارگ توسط روس ها شده و آثار گلوله های توپ هنوز روی دیواره ها قابل مشاهده است . در زمان پهلوی نیز به منظور ساخت فضای سبز حصار های اطراف ارگ تخریب شده و این مجموعه به عنوان مسجد علیشاه به ثبت ملی رسیده و در سی سال گذشته نیز به منظور ساخت مصلی بخش های شمالی این ارگ تخریب شده است .

بیشتر
امتیاز کل
4
Sharifi
نوشته شده در 16 شهریور 1398
report-icon گزارش

ارگ علیشاه تبریز یکی از باز مانده های ایوان جنوبی ارگ علیشاه که در شهر تبریز است؛ این بنا به سده قرن هشتم هجری بر می گرده که هدف اصلی ساخت مسجد علیشاه بوده که نا تمام مانده است که در سال های بعد قلعه نظامی به جای آن ساخته اند که سال ها به عنوان بخش جنوبی دیوار شهر استفاده می شده که امروزه تنها دیواره جنوبی ارگ پا برجا مانده است که مردم زیادی برای بازدید به آنجا می روند. در فضای ارگ مسجد بزرگی به نام مصلی تبریز بنا شده که قسمتی از فضای دیواری ارگ را در بر گرفته ودر این مصلی در روزهای جمعه نماز جمعه بر گزار می کنند.

بیشتر
امتیاز کل
4
ناصر
نوشته شده در 20 مرداد 1398
report-icon گزارش

ارگ تبریز یکی از نمادهای تاریخی این شهر زیبا است که در بافت تاریخی و قدیمی آن قرار گرفته و این ارگ در مرکز شهر و در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی قرار دارد و امروزه از فضای آن برای برگزاری نماز جمعه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصلای بزرگ تبریز در این مکان احداث شده‌است.ارگ تبریز توسط خواجه تاج‌الدین علی‌شاه بنا شده‌است و این بنا براثر زمین‌لرزه و گذر زمان تا حدودی تخریب شده‌است.امروزه تنها بخشی از دیوارهای عظیم و محراب بسیار بلند شبستان جنوبی این مسجد برجای مانده‌است که شکوه و آبادانی آن در گذشته‌ را نشان میدهد

بیشتر
امتیاز کل
3
Ehsantrips
نوشته شده در 22 تیر 1398
report-icon گزارش

ارگ علیشاه از نمادهای شهر تبریز است که بنایی باقیمانده از دوره فرمانروایی ایلخانان مغول در ایران است. بانی این اثر تاریخی خواجه علیشاه گیلانی وزیر سلطان محمد خدابنده و سلطان ابوسعید است. خواجه علیشاه به همراه خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی وزرای مشترک سلطان محمد خدابنده و سپس سلطان ابوسعید بودند. پس از ساخته شدن ربع رشیدی در تبریز، خواجه علیشاه نیز در رقابت سیاسی با خواجه رشید اقدام به احداث مسجدی با نام خودش کرد. اما چون در ساخت آن عجله شده بود، گنبد مسجد فرو ریخت. پس از قتل خواجه رشید، خواجه علیشاه هم انگیزه ای برای تکمیل بنا نداشت و در نهایت مسجد علیشاه نیمه کاره باقی ماند. بعدها و در دوره ولیعهدی عباس میرزا این بنا تبدیل به ارگ نظامی شد. در سال های آخر دوره قاجار ارگ به محل اعدام مشروطه خواهان تبریز تبدیل شد و در زمان اشغال تبریز توسط نیروهای روسی در جنگ جهانی دوم نیز مورد اصابت گلوله توپ قرار گرفت. در سال های اخیر نیز به دلیل ساخت پارکینگ مصلی در کنار ارگ، این بنا دوباره در معرض تهدید قرار گرفته است. انگار که نفرین خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی ول کن مایملک خواجه علیشاه رقیب سیاسی اش نیست!

بیشتر
امتیاز کل
3
Peiman zaki
نوشته شده در 5 تیر 1398
report-icon گزارش

کوچه ارک تبریز یکی از محله های قدیمی تبریز با اینکه در تاریخی ترین قسمت شهر تبریز قرار داره ولی بدلیل عدم رسیدگی مسولین در سالهای گذشته کاملا به فراموشی سپرده شده بود تا اینکه دم عید نوروز امسال از حالت خیابان خارج و بصورت سنگ فرش جهت پیاده روی درآوردند.خودم برای اولین بار که وارد این کوچه شدم واقعا حس خوشایندی نصیبم شد واقعا عالی شده بود و بسیاری از مردم روی نیمکت ها یا صندلی های کافه ها که بیرون از مغازه گذاشته بودند به گپ و گفتگو نشسته بودند .به نظرم چنین محله ها و خیابان های که عاری از هرگونه وسیله نقلیه باشه نیاز شهر های امروزی است .این کوچه در کنار ارگ عظیم علیشاه،کافه ها ،رستوران ها و هتل های که اطراف این کوچه وجود دارد میتواند مقصد بسیاری از مسافران داخلی و خارجی باشد .

بیشتر
امتیاز کل
5
ساره سلطانپور
نوشته شده در 26 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

ارگ تبریز (ارگ علی‌شاه) به بازمانده‌های ایوان جنوبی ارگ علیشاه در شهر تبریز گفته‌می‌شود.
.احداث بنای ارگ علیشاه در سال ۷۱۶ هجری قمری به دستور تاج الدین علیشاه جیلانی  وزیر اولجایتو و بهادر خان از ایلخانان مغول آغاز و در سال ۷۲۴ به اتمام رسید.
سبک معماری این بنا به شیوه آذری و معمار آن استاد فلکی تبریزی ذکر شده‌ است.در ساخت این بنا از ساروج و مصالح ساختمانی بادوام به کار رفته است.ساروج و مصالح ساختمانی بادوام به کار رفته است. زلزله ویرانگر تبریز در قرن دهم که این شهر را با همه بناهای تاریخی‌اش ویران کرد، بخش اعظم این مجموعه نیز فرو ریخت و گذر زمان و بی توجهی دولتهای مختلف نیز بر پیکر آن ضربه زد...در سال‌های بعد با استفاده از دیواره‌های به جا مانده از بنای نخستین مسجد، قلعه‌ای نظامی به جای آن ساخته شد که سال‌ها به عنوان باروی نظامی و بخش جنوبی دیوار شهر مورد استفاده قرار گرفته‌است. از این بنا به عنوان قلعه نظامی به ویژه در دوران قاجار تا پایان دولت خود مختار استفاده میشده. در زمان قاجار با افزودن قسمت های مختلف از جمله کارخانه ریخته‌گری توپ، عمارت کلاه فرنگی و ساختمان سربازخانه بنای نظامی تکمیل شد. بخش‌های اضافه شده به دیوارهای نخستین در دوران پهلوی تخریب شد و بخش‌هایی نیز در دوران پس از انقلاب تخریب گردید.و امروزه فقط ضلع جنوبی یا همان ارگ علیشاه باقی مانده است.

بیشتر
امتیاز کل
4
سمیه برازنده
نوشته شده در 24 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

ارگ علیشاه در سده هشتم هجری ساخته شد،ابتدا هدف اصلی برای ساخت این بنا ساختن مسجدی عظیم بود اما در سال های بعد با استفاده از دیوارهای بجا مانده از بناهای نخستین مسجد،قلعه ای نظامی به جای آن ساخته شد که سال ها به عنوان به عنوان باروی نظامی و بخش جنوبی دیوار شهر مورد استفاده قرار میگرفت.این بنا به عنوان قلعه نظامی بخصوص در زمان قاجار مورد استفاده قرار گرفته بود در زمان قاجار کارخانه ریخته گری توپ،عمارت کلاه فرنگی و ساختمان سربازخانه نظامی تکمیل شد.بخشی از بخش های اضافه شده در زمان پهلوی و بخشی هم بعد از انقلاب تخریب شد.

بیشتر
امتیاز کل
4
M A S O U D
نوشته شده در 25 فروردین 1398
report-icon گزارش

ارگ علیشاه، یکی از آثار تاریخی تبریز است که قرن هشتم هجری قمری ساخته شده. در حال حاضر فقط همین قسمت از ارگ که در عکس می‌بینید باقیمانده که به دلیل ساخته شدن مصلی در کنارش و بی‌توجهی به آن، خیلی به چشم نمیاد. اما در هر صورت دیدن این بنای تاریخی خالی از لطف نیست. بازدید از ارگ علیشاه برای همه آزاد است

بیشتر
امتیاز کل
3
Amir.travel.79
نوشته شده در 4 اسفند 1397
report-icon گزارش

ارگ تبریز به بازمانده‌های ایوان جنوبی ارگ علیشاه در شهر تبریز گفته‌می‌شود. بنای نخستین ارگ به سده هشتم هجری بازمی‌گردد که بنای بزرگ ناتمامی با هدف اولیه ساخت مسجد ساخته شد. در سال‌های بعد با استفاده از دیواره‌های به جا مانده از بنای نخستین مسجد، قلعه‌ای نظامی به جای آن ساخته شد که سال‌ها به عنوان برج نظامی و بخش جنوبی دیوار شهر مورد استفاده قرار گرفته‌است. در زمان حکمرانی سلسله قاجار با افزودن پیوست‌های گوناگون از جمله کارخانه ریخته‌گری توپ، عمارت کلاه فرنگی و ساختمان سربازخانه بنای نظامی تکمیل شد. امروزه تنها دیواره جنوبی ارگ پا بر جا مانده‌است.

بیشتر
امتیاز کل
4
Rozhin
نوشته شده در 15 بهمن 1397
report-icon گزارش

بنای ارگ علیشاه در سال های ۷۱۸ تا ۷۳۹ هجری قمری ساخته شده است. این بنا از گذشته تا به امروز کاربری های زیادی داشته به عنوان مثال در زمان قاجار محل انبار مهمات نظامی بوده. تخریب های زیادی در این بنا صورت گرفته و با وجود قدمت و زیبایی که این بنا دارد خیلی کم‌ مورد توجه میراث فرهنگی تبریز و یا کشور قرار گرفته است و چون ارگ های کرمان و شیراز که در محوطه ارگ شیراز تا چندین متر خالی است و تردد ماشین صورت نمی گیرد به این بنای ارزشمند به عنوان جاذبه گردشگری توجه نشده است.

بیشتر
امتیاز کل
5
نادر مزرعه شادی
نوشته شده در 18 مهر 1397
report-icon گزارش

ارک علیشاه یکی دیگر از نمادهای تبریز است. برای بازدید از این بنای خشتی هم می توان از خیابان اما و روبروی خیابان فردوسی وارد محوطه شد و هم از خیابان ارک در خیابان طالقانی.
بنای ارک گویا قسمتی از یک بنای بزرگ و عظیم بوده است. نشانی از نحراب این بنا که گویا مسجدی بوده در قسمت شمالی ارک دیده می شود. در زمان بازدید محوطه سازی در اطراف آن انجام می گرفت. داربست های آهنی بر روی بنا بسته شده است که چهره زشتی به بنا داده است. قسمتی از محوطه به عنوان پارکینگ استفاده می شود. در عکسی قدیمی که ز این بنا دیده بودم، پارکی در اطراف ان بود که نشانی از ان دیده نمی شود. در کنار ارک بنای مصلی تبریز احداث شده است.
در صورت همراه داشتن وسیله نقلیه بازدید از سمت خیابان ارک بهتر است چون فضای مناسب برای پارک خودور وجود دارد.

بیشتر
امتیاز کل
4
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت