Close
رستوران

درخت انجیر معابد

Fig tree temples

2940-Do0WwMGWeByjZZigqHvn.jpeg
درخت انجیر معابد (1).jpg
درخت انجیر معابد (2).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

"درخت مکر زن" که به انجیر معابد، لور و انجیر هندی هم معروفه، اسم درختی از خانواده توت هست که یکی از بلندترین درختان جنگل های بارانیه و چرخه زندگی غیر معمولی داره. به این صورت که دانه هاش در درون فضله پرندگان بر روی درختان دیگه سقوط میکن و وقتی جوانه زدن، ریشه هاشون رو به سمت زمین می فرستن، در نتیجه شاخه های گیاه تنه درخت میزبان رو در برگرفته و به تدریج اون درخت رو خفه می کنه و خودش رشد می کنه. این درخت در مناطق گرم سیری ایران هم رشد میکنه و هم اکنون جزو پوشش گیاهی جزایر خلیج فارس و استان خوزستانه.

نوع جاذبه:
 • جاذبه های طبیعی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  جنگل انجیر معابد بندر تنگ
  توصیه شده توسط کاربر

  در اطراف چابهار جاذبه های طبیعی زیادی وجود دارد. یکی از آنها جنگل انجیر معابد است که در نزدیکی بندر تنگ قرار دارد. نوجوانان منطقه از شاخه های محکم آن آویزان شده و تاب میخورند. انجیر معابد ،درخت مکر زن، لور و انجیر هندی نیز نام دارد و یکی از بلندترین درختان جنگل‌های بارانی است و چرخه زندگی غیرمعمولی دارد. دانه‌های آن در درون فضله پرندگان بر روی درختان دیگر سقوط می‌کند. این دانه‌ها جوانه می‌آورند که ریشه‌هایش را به پایین به سمت زمین می‌فرستد. شاخه‌های گیاه تنه درخت میزبان را دربرگرفته به تدریج آن را خفه می‌کنند به همین دلیل به این درخت نام درخت خفه‌کننده را نیز داده‌اند. سپس درخت انجیر معابد بر روی پای خود می‌ایستد. هر شاخه اين درخت اگر به زمين برسد تبديل به ريشه مي شود. این درخت در مناطق گرمسیری نیز رشد میکند.ميوه انجيرمعابد به شكل قرمز رنگ و به اندازه انجير كوچك و خوشمزه است.#گلفام_سفر 

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نوید مکوندی
  نقدها:
  گزارش
  درخت انجیر معابد
  توصیه شده توسط کاربر

  درخت انجیر معابد در بسیاری از ادیان از جمله بودا ، از درختان مقدس به شمار می رسد . این درخت ساختاری عجیب و پر ابهت دارد به گونه ای که شاخه های این درخت رو به پایین رشد می کنند و در خاک فرو می روند و خود به مانند ریشه ساقه های دیگری تولید می کنند . در شهر چابخار درخت انجیر معابدی ه به هزار ساله معروف شده است وجود دارد که از جاذبه های دیدنی شهر چابهار به حساب می آید . متاسفانه در بازدیدی که در اسفند ال 96 از این جاذبه داشتیم متوجه شدیم ابه این درخت توسط افراد ناشناسی آسیب جدی وارد شده است که جای تاسف دارد .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: