Close
رستوران

خانه مرعشی

Marashi Historical House

3052-bkeTmE6qHt6qcXw86fIl.jpeg
Marashi Historical House (2).jpg
Marashi Historical House (1).jpg
Marashi Historical House (3).jpg
Marashi Historical House (4).jpg
Marashi Historical House (5).jpg
Marashi Historical House (6).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

خانه مرعشی مربوط به دوره قاجار است و در شوشتر، دروازه غربی آبشارهای شوشتر واقع شده. این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۳۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش
  خانه تاریخی مرعشی
  توصیه شده توسط کاربر

  شاید بهترین چشم انداز برای دیدن سازه های تاریخی شوشتر و عکاسی، خانه تاریخی مرعشی باشه، این خونه زیبا در دوره قاجار برای سید محمد حسن خان مرعشی از خوانین آن منطقه ساخته شد، خانواده مرعشی مدتی در این خانه زندگی کردند تا اینکه در زمان پهلوی قسمت های دیگه ای به خانه افزوده شد. یکی از قسمت های خونه شوادان است که جزء خاصی از معماری شوشتر می باشد که به خاطر دمای خنک آن، محلی برای مقابله با گرما در خونه های شوشتر بوده است. تا چند سال پیش خانواده مرعشی همچنان در این خانه زندگی می کردند تا اینکه به دلیل قدمت تاریخی این خانه، شهرداری آن را از این خانواده خرید. در حال حاضر این خانه دفتر پایگاه میراث جهانی سازه های آبی است.
  برای دیدن این خونه می توانید از کوچه کناری مجموعه آبشارها بعد از گذر از سربالایی کوتاهی به خانه برسید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  خانه تاریخی مرعشی
  توصیه شده توسط کاربر

  شوشتر یکی از شهرهای باستانی خوزستان است که همه به شوق دیدن آسیاب های تاریخی آن راهی سفر به این شهر می شوند. اما در جوار این آسیاب های باستانی خانه قاجاری زیبایی به نام خانه مرعشی وجود دارد. این خانه بر بلندای صخره ای مرتفع در محوطه آبشارها واقع شده است که از ابتدای راه ورود آبشارها از دور قابل بازدید است. برای دیدن آن می توانید از کوچه کناری مجموعه آبشارها بعد از گذر از سربالایی نسبتاً تند به خانه برسید. اصلا توقع دیدن در بزرگ، فلزی و زرد رنگی را برای این خانه نداشتم و تصور میکردم با سردری آجرکاری شده روبرو خواهم بود. امیدوارم بودم داخل خانه توی ذوقم نخورد که خوشبختانه اینطور نبود. این خانه سه طبقه به نوعی دارای دو مجموعه حیاط بود که اولی در جلوی عمارت قرار داشت و دیدی وسیع و فوق العاده به مجموعه باستانی شوشتر داشت که باب دل عکاسان بود. پس از عبور از در چوبی و بزرگ به حیاط کوچکی رسیدیم که باغچه ای با چند نخل کوچک و بزرگ درون آن قرار داشت و دورتادورش را اتاق ها احاطه کرده بودند. تزیینات آجرکاری بالای ورودی ها و سردرها به چشم میخورد. نمای زیر زمین از لابلای پنجره های مشبک آجری نیز قابل دید بود. بازدید از این خانه زمان زیادی را از شما نمی گیرد اما مطمن ام مدت طولانی تری را در جلوی ایوان زیبای آن به تماشای شکوه سازه های باستانی شوشتر خواهید ایستاد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: