Close
رستوران

خانه لاری ها

Lariha House

3103-Hx15QJQB12uRwS6syZre.jpeg
Lariha House (2).jpg
Lariha House (1).jpg
Lariha House (3).jpg
Lariha House (4).jpg
Lariha House (5).jpg
Lariha House (6).jpg
Lariha House (7).jpg
Lariha House (8).jpg
Lariha House (9).jpg
Lariha House (10).jpg
Lariha House (11).jpg
Lariha House (12).jpg
Lariha House (13).jpg
Lariha House (14).jpg
Lariha House (15).jpg
Lariha House (16).jpg
Lariha House (17).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

مالک این خانه حاجی محمد ابراهیم لاری بوده و قبلا به عنوان خانقاه نعمت الهی شناخته می شده. درها، پنجره ها، ارسی ها و اتاق های آینه کاری و نقاشی شده این بنا یکی از نمونه های زیبا و عالی خانه های اعیانی قرن سیزدهم این شهره.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  خانه لاریها
  توصیه شده توسط کاربر

  قدمت این خانه مربوط به زمان قاجار بوده و در محله ی فهادان یزد قرار دارد. خانه لاریها در گذشته به خانقاه نعمت الهی شهرت داشته.ساختمان شامل ۳حیاط، ایوان‌، تالار آینه، سرداب بادگیر و...میباشد.اما امکان بازدید از یک حیاط فراهم بود. در چند اتاق صنایع دستی به فروش میرسد. ایوان به کافه و یک اتاق به آتلیه عکاسی تبدیل شده اند. در و پنجره ها، ارسی ها و شیشه های رنگی و نقاشی های دیواری و آینه کاری از زیبایی های این مکان است. همچنین یک تخت بزرگ با ارتفاع چند پله نیمی از حوض داخل حیاط را پوشانده و درختان میوه در اطراف حوض به چشم میخورد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • SHeyma
  نقدها:
  گزارش
  خانه لاری ها
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه ای بسیار اعیانی در زمان خودش بوده است. این خانه تا اواخر حکومت رضا شاه در تملک خانواده لاری‌ها بوده، 3 حیاط دارد که فقط یکی از آن ها باز بود. خانه دارای اتاق آینه، مطبخ و سرداب و تالار و بادگیر بود. انواع فروشگاه های صنایع دستی وجود داشت.امکان عکاسی هم با لباس سنتی را دارید. سفارش قهوه یزدی دادیم . شیرین و عالی بود . طعم هل و دارچین آن فوق العاده است. بر روی حوض میان حیاط تختی قرار دارد که با سه پله از سطح حیاط جدا می شود و نیمی از فضای حوض را اشغال می کند. این تخت و فضای آن اصطلاحا غروب نشین یا سایه نشین می گویند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  باشکوه ترین خانه یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  در محله فهادان که قلب بافت تاریخی یزد محسوب می شود، چندین اثر تاریخی مثل مسجد و آرامگاه و موزه و همچنین خانه تاریخی وجود داره که یکی از آنها خانه تاریخی لاری هاست. این خانه تاریخی که وسعت نسبتا زیادی هم داره، در دوره قاجار بنا شده و اکنون بیش از ۱۵۰ ال قدمت داره. این خانه اعیانی متعلق به حاج محمدابراهیم لاری از تجار مهاجر از لار و ساکن در یزد بوده و به همین خاطر هم به نام لاری ها معروف شده است. خانه مشتمل بر سه حیاط کوچک و بزرگ است. یک ضلع حیاط اصلی شامل ایوان و بادگیر است و در سه سمت دیگر می توان اتاق ها را دید که هر کدام کاربرد خاصی داشته اند بطور مثال اتاق سه دری برای بچه ها و اتاق پنج دری برای خانواده و ... همچنین در اتاق آیینه می توان نقاشی های اروپایی را بر سقف و دیوار دید. اکنون در این خانه برخی از اسناد تاریخی به نمایش درآمده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #خانه_لاریها
  توصیه شده توسط کاربر

  #خانه_لاریها در خیابان امام خمینی و در #محله_فهادان_شهر_یزد و در کنار جاذبه هایی همچون زندان اسکندر، بقعه سید گل سرخ و برج و باروی یزد و عمارت کلاه فرنگی است.
  خانه ای بسیار زیبا و به دلنشین با معماری شهرهای کویری و در فضایی معادل ۱/۷۰۰ متر میباشد.
  این خانه در سال ۱۲۸۶ قمری در دوره قاجار ساخته شده و مالک آن نیز حاج محمد ابراهیم لاری بوده است.
  بخش های خانه نیز شامل: اندرونی، بیرونی، اتاق آینه، ارسی، سرداب، ایوان و،رواق ، بادگیر،حیاط سرسبز و استخر... میباشد.
  بلیط ورودی برای هر نفر به مبلغ ۲/۰۰۰ تومان میباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  خانه تاریخی
  توصیه شده توسط کاربر

  یزد پر از خانه های تاریخی است که یکی از آنها خانه لاریهاست. این خانه در محله ی فهادان واقع شده است و قدمت آن به دوران قاجاریان برمی گردد. خانه لاریها در سال ۱۲۸۶ ساخته می شود و به عنوان خانقاه نعمت اللهی از آن استفاده می شود. این خانه شامل شش باب خانه با فضاهای کاملاً معماری ویژه خانه‌های کویری می‌باشد. درها، پنجره‌ها، ارسی‌ها و اتاقهای آئینه کاری و نقاشی شده آن یکی از نمونه‌های زیبا و عالی خانه‌های اعیانی قرن سیزدهم است.بخشهای مختلفی در این خانه وجود دارد شامل حیاط اصلی، ایوان وسیع ، غروب نشین ، سرداب، بادگیرو...ورودی این خانه تاریخی 2000 تومان است و در نزدیکی زندان اسکندر، موزه سکه حیدرزاده و آسیاب کوشک نو قرار دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  خانه لاري ها
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه لاری ها:
  این خانه مربوط به دوران قاجار و در محله فهادان قرار گرفته است. این خانه با معماری کویری متعلق به حاج محمد ابراهیم لاری بوده است. درها و پنجره ها و ارسی های بسیار زیبایی در این خانه دیده می شود.این خانه اتاقهای ایینه کاری زیبایی دارد که در تالار ایینه یکی از اتاقها نقاشی های زیبایی به سبک اروپایی در آن وجود دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  خانه لاری‌ها
  توصیه شده توسط کاربر

  ما قدم زنان در دل بافت تاریخی شهر یزد و از مسجد جامع به این خانه زیبا رسیدیم. این خانه که قدمتش به دوره قاجار می‌رسد، یکی از خانه‌های شناخته شده شهر یزد است. با ورود از درب چوبی و قدیمی که هنوز کوبه های مردانه و زنانه‌اش را حفظ کرده است وارد این ساختمان می‌شویم. دور تا دور حیاط زیبا و دلباز آن اتاق‌ها قرار دارد. در ضلع جنوبی ساختمان بادگیر و یک ایوان بزرگ قرار دارد. به نظر می‌رسد با توجه به وجود بادگیر در این بخش بنا، این قسمت در روزهای گرم سال استفاده می‌شده است. در بخش شمالی هم اتاق‌هایی با پنجره‌های نورگیر قرار دارند که لابد در فصل سرما برای بهره مندی حداکثری از نور و گرمای خورشید استفاده می‌شده اند.
  ما در فروردین ماه از این بنا بازدید کردیم و در زیر بادگیر، باد خنکی در جریان بود و حس خنکی مایل به سردی در زیر این بادگیر کاملا محسوس بود.
  در اطراف حیاط نیز عکس‌هایی تاریخی به نمایش گذاشته شده بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: