Close
رستوران

مجموعه حمام خان (گرمخانه نور)

Hamame Khan Yazd

3111-v9FzHSv7oBrlmWiuutYl.jpeg
Hamame Khan Yazd (1).jpg
Hamame Khan Yazd (2).jpg
Hamame Khan Yazd (3).jpg
Hamame Khan Yazd (4).jpg
Hamame Khan Yazd (5).jpg
Hamame Khan Yazd (6).jpg
Hamame Khan Yazd (7).jpg
Hamame Khan Yazd (8).jpg
Hamame Khan Yazd (9).jpg
Hamame Khan Yazd (10).jpg
Hamame Khan Yazd (11).jpg
Hamame Khan Yazd (12).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

قدمت حمام خان یا "گرمخانه نور" به سال ۱۲۱۲ هجری قمری بر میگرده و اینکه در سال ۱۲۲۴ هم مجدد بازسازی و تعمیر شده. تزئینات داخل این مجموعه بسیار ساده بوده و بیشترین تزئین در قسمت شاه نشین دیده میشه . زیربنای این حمام ۹۰۰ متر و مربوط به دوره قاجاره . اونطور که معلومه این حمام به تدریج ساخته و تکمیل شده .قسمتی از سرای معروف به بازار خان مربوط به دوره افشاریه است و بخشی هم به دست خاندان محمد تقی خان بافقی ساخته شده است . این محل حالا به صورت رستوران سنتی مورد بهره برداری قرار می گیرد. بنای حمام مشتمل بر ورودی ها ، سربینه ، گرمخانه و فضاهای مرتبط با آنها و همچنین استخری در کنار گرمخانه می باشد. فضای سربینه از نظر مساحت و تزیینات از سایر فضاها مشخص تر بوده و در اطراف آن سکوهای نشیمن و رخت کن و جای نهادن کفش تعبیه شده. این فضا با پوشش طاق و گنبد مسقف شده و روشنایی آن از طریق نورگیر زیبای تعبیه شده در گنبد تامین می شه. سطوح داخلی سربینه در اصل با نقاشی هایی مزین بوده که امروزه تنها بخشی از آن تزیینات برجای مانده.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش
  حمام خان یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  از زیباترین حمام قدیمی که تابحال دیده بودم . مهمتر آنکه بطرز بسیار زیبایی نیز بازسازی شده .
  ترکیب رنگ زیبای لاجوردی کاشی ها و استخر حمام چیزی کمتر از نمای شیک استخر و جکوزی های مدرن ندارد با این تفاوت که ستون ها و سقف گنبد وطاق چشمه ای حمام ، بافت سنتی آن را به زیباترین وجه نشان می دهد .
  این حمام که صد و بیست سال قبل ساخته شده الان به عنوان یک رستوران سنتی در اختیار گردشگران و توریست های داخلی و خارجی قرار گرفته است .
  در این بنای تاریخی نهایت حسن سلیقه در بازسازی برای ایجاد زیبایی بصری و ایجاد یک محیط دلتشین و کاربردی به منظور رستوران بکار رفته است .
  به غیر از میز و صندلی ها ، می توان در ایوان های فراخ اطراف نشست و استراحت کرد. فضایی شییه کافی شاپ و رستوران به صورت توامان .
  به یزدی های عزیز تبریک می گویم بابت این همه حسن سیلیفه شان در کاربردی کردن خانه ها و بناهای متعدد قدیمی و تاریخی شهر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سمیه ترکمان
  نقدها:
  گزارش
  حمام خان یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  حمام خان یکی از حمامهای قدیمی و سنتی ایران و از جاذبه های مهم یزد هست که به ثبت یونسکو رسیده . برای رفتن به این جاذبه باید از بازار مسگرها عبور کنیم و به میدان خوان برسیم و از اونجا دیگه راحت به جاذبه میرسیم. ابرای ورود و بازدید به حمام باید ورودیه پرداخت کنیم.این حمام شامل ورودی ،دالان،سربینه،میان در،گرمخانه و خزینه هست. این حمام به لحاظ معماری فوق العاده دیدنی هست. و در حال حاضر هم داخل این حمام یک علاوه بر اینکه یک جاذبه عمومی هست داخلش کافی شاپ و رستوران هم درست شده گه هم بتونید از فضا لذت ببرید و هم از سفارش خوراکیهای خوشمزه این کافی شاپ و رستوران . درست در نزدیکی این جاذبه کافه رستوران پناهنده قرار گرفته . که اگه سرظهر به دیدن این جاذبه میرید میتونید برای ناهار به رستوران پناهنده برید و دیزی سفارش بدین .و یا اینکه توی بازار مسگرها قدم بزنید و از فضا لذت ببرید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: