Close
رستوران

باغ موزه هرندی

Harandy Garden Museum

3203-BiO9vfspqx0grFeBPs5Z.jpeg
 Harandy Garden Museum (1).jpg
 Harandy Garden Museum (2).jpg
 Harandy Garden Museum (3).jpg
 Harandy Garden Museum (4).jpg
 Harandy Garden Museum (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

باغ موزه هرندی جایی بود که رضا خان در مسیر تبعیدش در آن اقامت داشت و مورد توجه وی بوده است. باغ هرندی در دوره قاجارتوسط «عدل ‌السلطنه» یکی از صاحب منصبان نظامی آن دوره ساخته شده است،این باغ در سال 1313 به مبلغ 40 هزار تومان به تاجری کرمانی به نام ابوالقاسم هرندی فروخته شد.در معماری این باغ تمام عناصر معماری باغ ایرانی به کار رفته است.

امروز این باغ به دو موزه باستان شناسی و موزه ساز تبدیل شده است.

بیش از 250 ساز سنتی در این موزه همچون،  قیچک، سنتور، قانون، رباب و عود که از جمله کارهای هنرمندانه اساتیدی چون یحیی، نریمان و مسعود می‌باشد به نمایش گذاشته شده است. در طبقه فوقانی موزه باستان شناسی آثار تاریخی از تمدن های شهداد، حوزه فرهنگی هلیل رود و تاریخ استان کرمان است.

در باغ این موزه هم اتوموبیل رضا خان مربوط به زمانی که آنجا اقامت داشته و استفاده می‌کرده است، به نمایش گذاشته شده است.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • اماکن دیدنی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند زهره دشتی
  نقدها:
  گزارش
  موزه هرندی کرمان
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ موزه هرندی کرمان متعلق به اواخر دوره قاجار است. در حال حاضر در این عمارت سه موزه باستان شناسی، ساز و دیرینه شناسی وجود دارد و بلیط هر بخش جدا و بین 2 تا 3 هزار تومان است.
  در موزه باستان‌شناسی ظروف و سفالینه‌هایی در نهایت سلامت به نمایش گذاشته شده بود.
  از جالب ترین دیدنی‌های موزه، گور دوران اشکانیان بود. اشکانیان جسد را به حالت جنینی و رو به جهت تابش خورشید دفن می‌کردند و با توجه به عقیده‌ای که در مورد زنده شدن مردگان با همان جسم خاکی در روز رستاخیز داشتند، در نگهداری جسد نهایت کوشش را می‌کردند و برای اینکه فرد مرده پس از دوباره زنده شدن به وسایلی محتاج نباشد، لوازم زندگی‌اش را در کنارش قرار می‌دادند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Yannar
  نقدها:
  گزارش
  باغ موزه هرندی
  توصیه شده توسط کاربر

  این مجموعه مربوط به اواخر دوره ی قاجار است که توسط عدل السلطان بنا گردید و در سال ۱۳۱۳ شمسی به مبلغ چهل هزار تومن به مرحوم هرندی فروخته شد.
  رضا خان در سفربه کرمان در این خانه توقف داشت.آبرسانی درختان از طریق چاه بوده که همه تجهیزات آن در ضلع جنوبی باغ موجود است.
  طبقه همکف ساختمان موجود در این باغ اکنون بعنوان موزه سازهای سنتی مورد استفاده قرار میگیرد که زمان بازدید ما گروهی از جوانان هنرمند کرمانی و با ذوق با اجرای موسیقی سنتی حال و هوای خوب و متفاوتی به بازدید مادادند.
  استاد حسین مسعود بزرگوار با اهداء ۲۱ عدد ساز ،انگیزه ی ایجاد موزه سازهای سنتی را در محل باغ هرندی تقویت نمود و با کوشش مسئولین در سال ۱۳۸۰ این موزه افتتاح گردید.درطبقه ی دیگر نیز ظروف مکشوفه از جیرفت و حوزه ی هلیل رود و همچنین آثاری از جازموریان که فرهنگی آمیخته از یونان و آسیای مرکزی و هند و فلات ایران است که شامل جام های سفالین و بشقاب و کوزه و ریتونهای منتهی به سر جانوراتی چون قوچ و گاو است قرار دارد.این موزه حال و هوای خوب و متفاوتی با سایر موزه ها داره .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: