Close
رستوران

تپه هگمتانه

Hegmataneh Hill

3985-O9w5hXKtBgfSiWF8gk2e.jpeg
Hegmataneh Hill (1).jpg
Hegmataneh Hill (2).jpg
Hegmataneh Hill (3).jpg
Hegmataneh Hill (4).jpg
Hegmataneh Hill (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • مجموعه تاریخی
 • بناهای باستانی

نقد و بررسی تپه هگمتانه


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند Roya.noori
  نقدها:
  گزارش
  تپه هگمتانه
  توصیه شده توسط کاربر

  تپه ی هگمتانه که در محوطه ی باستانی هگمتانه قرار دارد..محیطی سرپوشیده و حصارکشی شده که خانه هایی یک تیپ و یک شکل با دیوارهای ضخیم می‌بینید که نشان از خانه های سازمانی و نظامی می باشد..فضای وهم آلود جالبی دارد که انگار در دل تاریخ پا میگذاری..
  این تپه مربوط به دوران مادها و پادشاهی دیاکو بوده است..
  مصالح آن عمدتا خشت و گل و سنگ بوده است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  تپه هگمتانه
  توصیه شده توسط کاربر

  #تپه_هگمتانه از جاذبه های باستانی بجا مانده از دوران مادها در #شهر_همدان می باشد که تاریخ بسیار قدیمی و کهنی را در دل خود جای داده است. و این سایت باستانی در خیابان اکباتان همدان میباشد.
  شهر هگمتانه در دوران مادها پایتخت امپراتوری ماد بوده است و اولین پایتخت ایران نیز بوده است.
  وقتی وارد محوطه باستانی هگمتانه میشوید دشت وسیعی را میبینید که در گوشه ای از آن سایتی با سقف ها و دیرک های فلزی بنا شده که در زیر آن شهر باستانی هگمتانه خفته است و مسیرهایی را برای بازدید در نظر گرفته اند که باید از آن مسیرها فقط عبور کنید تا بازدید را انجام دهید.
  توضیحاتی هم در کنار هر مسیر قرار داده شده که آن را برای بازدیدکنندگان به توضیح رسانده اند.
  دیوارها و برج های خشتی و گلی شهر پر رونق و با عظمت هگمتانه همچنان بعد از گذر هزاران سال پابرجا بود و ابهتش را به همگان نمایان ساخته بود.
  ظرف ها و سکه ها و لوح ها ی قدیمی بجا مانده از آن عصر هم در این منطقه پیدا شده که برخی در اینجا(موزه هگمتانه) و برخی هم در موزه ملی ایران و برخی هم در کشوهای دیگر به نمایش گذاشته شده اند.
  جاذبه های دیگری هم در محوطه باستانی هگمتانه قرار دارد همانند ( موزه هگمتانه، کلیسای گریگوری استپانوس و کلیسای انجلی ) که قابل بازدید میباشند.
  ساعات بازدید از این سایت همه روزه از ساعت 9 صبح لغایت 17 عصر میباشد و مبلغ بلیط ورودی آن نیز 2.000 تومان در ازای هر نفر میباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند هادی حجتی
  نقدها:
  گزارش
  هگمتانه پایتخت نخست ایران
  توصیه شده توسط کاربر

  ما در روز آخر سفرمون به شهر زیبای همران دیدن این مکان باستانی و تاریخی رو از دست ندادیم. دیدن محوطه و موزه چند ساعتی زمان میخواست و ما سعی کردیم تمامی جاهای ممکن رو ببینیم. این شهر کهن، نخستین پایتخت ایران بوده و به همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی جهان هست که همچنان زنده و مهم مانده‌است(ویکیپدیا).
  از شهر هگمتانه به جیز دیواره های گلی چیز زیادی نمونده ولی من وقتی اونجا بودم یه حس عجیبی داشتم و توی ذهنم به این فکر می کردم در اون دوران چه کسانی توی اون خونه ها و کوچه ها رد میشدن.
  بخشی از شهر در فضای باز قرار داره و بخشی هم بصورت مسقف هست و البته شما میتونید از همه جا آزادانه بازدید کنید.
  در نهایت از موزه بازدید کردیم که تعداد زیادی از اشیا مکشوفه هگمتانه رو در خودش جای داده. سکه ها، جام ها، ظروف، سلاح ها و مهمتر از همه اسکلتی بود که به همان صورتیکه کشف شده بود نگهداری می شد. توی این مجموعه یه کلیسا هم هست که ما از اون هم بازدید کردیم. وقتی که ما اونجا بودیم به شدت خلوت بود. البته ما صبح اول وقت اونجا بودیم و از این بازدید به شدت راضی و خوشحال.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند مریم
  نقدها:
  گزارش
  تپه هگمتانه
  توصیه شده توسط کاربر

  این تپه یکی از دیدنی های شهر همدان می باشد توسط اقوام آریایی ماد تاسیس شده و قدمت آن را بیشتر از سه هزار سال می دانند یک شهر زیرزمینی و بعنوان پایتخت اولین شاهنشاهی ایرانی می باشد تپه هگمتانه پهناورترین تپه باستانی ایران است یافته های این تپه بعنوان موزه ای در دید مردم قرار گرفته و وجود مومیایی هاجام طلایی ریتون ، کاسه سیمین خشایار شاه و چیزهای دیگرجزو دیدنی های این مجموعه می باشد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  هگمتانه
  توصیه شده توسط کاربر

  هگمتانه در همدان امروزی، نخستین پایتخت ایران بوده است. هرودوت این شهر را ساخته دیااکو( بنیانگذار مادها ۷۰۸ پیش از میلاد) دانسته و گفته‌است که هفت دیوار داشته که هر کدام به رنگ یکی از سیاره‌ها بوده است.
  در سال ۵۵۰ پیش از میلاد، ایشتوویگو شاه ماد از کوروش هخامنشی شکست می‌خورد و آن هگمتانه به تسخیر کوروش در می‌آید.
  در سال ۳۳۰ پیش از میلاد، داریوش سوم کشته شده و هگمتانه فتح می‌شود.
  از جمله ویژگی‌های شهر باستانی هگمتانه، معماری و طرح و نقشه منظم این شهر بوده است. تعدادی از آثار حفاری شده در مجموعه در موزه ی کوچکی در هگمتانه نگهداری میشود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  تپه های هگمتانه
  توصیه شده توسط کاربر

  در مجموعه هگمتانه میتوانید بقایای شهری نظامی رو ببینید که مقداری از اون کاوش شده.شهری که خونه هاش همش شبیه همه و بخاطر شواهدی که هست حدس میزنن شهری برای نظامیها بود.همونجور که توو ماکت مشخصه یه خیابان هستش که دو طرف خونه های یک شکل به متراژ ۳۰۰متر قرار داره و ضخامت دیوارها حدودا یک متره.بخاطر یک شکل بودن معلومه که مثل خونه های سازمانی الان بوده.توو این مجموعه دو کلیسا و دو تا موزه هم قرار داره که با خرید یک بلیط میتونید از همش دیدن کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: