Close
رستوران

روستای لافت

Laft Village

4080-wXAl2jGL8e3M5WrITsbq.jpeg
Laft Village (1).jpg
Laft Village (2).jpg
Laft Village (3).jpg
Laft Village (4).jpg
Laft Village (5).jpg
Laft Village (6).jpg
Laft Village (7).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

سبک معماری خانه‌های این روستا خیلی دیدنیه و بارزترین ویژگی معماریش بادگیرهای فراوانیه که در اندازه‌های مختلفی ساخته شدن. بناهای روستا خیلی نزدیک به هم ساخته شدن و کوچه‌ها هم تنگ و باریک هستن. بادگیرای کوچک و بزرگ خانه‌های روستایی بین باغ‌ها و نخلستان‌ها شکوه و زیبایی خاصی به این روستا بخشیدن.در لافت تمام خانه‌ها حیاط مرکزی و بادگیر دارن و هرچند سال یکبار به روش های سنتی مرمت می شن و به همین خاطر به شکل اولیه خودشون باقی موندن و این باعث شده حدس زدن سن اونها مشکل باشه. ترکیب اتاق ها و راهروها و ارتباطشون با حیاط تحت تاثیر معماری نواحی مرکزی و حاشیه کویری ایران هست. مراکز محله‌ها حول مساجد شکل گرفتن و از میدان به اون شکلی که در معماری ایرانی رایجه خبری نیست.

نوع جاذبه:
 • روستا و دهکده

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش

  بندر لافت از زیباترین بنادر قدیمی بر سواحل خلیج فارس ، در سمت شمال جزیره قشم و در 60 کیلومتری غرب شهر قشم قرار گرفته است .
  اگر شکل هوایی جزیره قشم شبیه یک کوسه تصور کنیم ، بندر لافت در باله این کوسه قرار گرفته است .
  گردشگرانی که با خودروهای خود از طریق بندر پل به جزیره قشم می آیند معمولا اولین مکان بازدید آن ها ، بندر لافت می باشد .
  بندر لافت در قسمت شرقی جنگل های حرای قشم قرار گرفته است .
  از مهمترین شاخصه و جاذبه های روستای بندری لافت ، بادگیرهای فراوان و زیبا در این بندر قدیمی می باشد . تقریبا هر خانه یکه بادگیر دارد . بادگیرها هرچند کوتاه هستند ولی نمای مقرنس کاری و زیبای دارند .
  مناره های بلند و رنگین چند مسجد اهل سنت در روستای لافت در میان بادگیرهای این شهر ، بر زیبایی چشم انداز این روستا افزوده است .
  جاذبه های تاریخی دیگری مانند چاه های قدیمی به نام چاه های تلا و بقایای قلعه های تاریخی مانند قلعه نادری از دیگر جاذبه های تاریخی بندر لافت هستند .
  بافت قدیمی و کوچه های تنگ بندر قدیمی لافت نیز تماشایی است .
  هنوز از پتانسیل گردشگری این روستای بندری به نحو خوبی بهره برداری نشده است .
  در این بندر روستایی لافت ، تپه ای مشرف به ساحل دریا قرار دارد که از فراز آن چشم اندازهای بسیار زیبایی از بادگیرهای فراوان و مناره های زیبای مساجد این روستا در پهنه افق دریا را می توان نظاره گر شد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  بندر بادگیرها
  توصیه شده توسط کاربر

  بین تمام جاذبه های دیدنی قشم، بندر لافت برای من جذاب ترین بود و معماری خانه هایش لذت بخش. لافت به خاطر بادگیرهایش که عنصر جدا نشدنی معماری مناطق گرم و خشک است، بسیار دیدنی است و به خاطر همین بادگیرهای زیبایش به بندر بادگیرها معروف است. البته معماری بادگیرهای بندری کمی متفاوت تر از بادگیرهای شهری مثل یزد است. این بندر و روستای کوچک در شمال غربی جزیره قشم واقع شده و از شهر قشم ۶۰ کیلومتر فاصله دارد. قدمت بندر لافت از خود قشم بیشتر است و این بندر کوچک تا سال ها مرکز جزیره قشم بوده است.
  خانه های روستا در امتداد ساحل خلیج فارس ساخته شده اند و اگر در زمان غروب آفتاب خود را به این بندر برسانید و از روی تپه مشرف به ساحل تماشاگر بافت تاریخی این بندر زیبا باشید، صحنه های بی نظیری از غروب و دریا را می توانید تماشا کنید. با کمی کار روی این منطقه و نظم دادن به سیم های برق و ... می توان لافت را تبدیل به یک جاذبه بی نظیر گردشگری تاریخی کرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  لافت شهر بادگیرهای جنوب
  توصیه شده توسط کاربر

  بندر زیبای لافت در شمال غربی جزیره قشم و در شرق جنگل حرا واقع شده است. این روستا معماری جالبی داره و مشخصه اصلی خانه های ان بادگیرهاست. اگر به بام روستا بروید منظره زیبایی از شهر خواهید دید. بویژه غروب افتاب در لافت بسیار زیبا و رویایی است. این روستا میتواند به یکی از جاذبه های گردشگری مهم قشم تبدیل شود اما متاسفانه در حال حاضر فقط تعدادی کودک در حال تکدی گری در روستا دیده میشوند. چاه های تلا نیز از جاذبه های این روستاست که قدمت ان به دوران ساسانی برمیگردد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  بندر تاریخی لافت
  توصیه شده توسط کاربر

  بندر لافت در جزیره قشم از جاذبه های بومی و زیبای این جزیره محسوب میشود. این بندر که به عنوان روستا نام برده میشود ساختاری خطی دارد و کوچه های اصلی در امتدادساحل ساخته شده و تمام خانه ها گویا نگاه بر ساحل دارند. بافت روستا تقریبا حفظ شده و معماری خانه ها به صورت بومی به صورت حیاط مرکزی و بادگیری چندطرفه برای استفاده از نسیم دریا و خنک سازی فضای زندگی ساخته شده اند. اندازه، فرم و تزیینات هر بادگیر نمایانگر موقعیت اجتماعی و وضعیت مالی صاحب خانه دارد، مرکزیت این روستا میدانی با تندیس یک کشتی بادبانی است. کوچه های باریک که نقش سایه اندازی در مسیر عبور پیاده را دارند بافت ارگانیک روستا را به هم متصل میکند.اگر به بلندی شرقی روستا بروید و به روستا نگاه کنید یک خط آسمان با بناهایی کوتاه و پر از بادگیرهای چندطرفه در زمینه دریا میبینید که کابلها و تاسیسات این دید زیبا را مختل کرده که ای کاش ضوابطی برای حذف این زواید تدوین و اجرا میشد. به دلیل سُنی بودن ساکنین مسجدها تک مناره هستند و نماز جمعه برای ساکنین از اهمیت ویژه ای برخوردار است.چاههای تلا از جاذبه های داخل روستاست. تماشای غروب با پس‌زمینه لنجهای کنار ساحل از زیبایی های این روستای زیباست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  بندر لافت
  توصیه شده توسط کاربر

  بندر زیبای لافت در شمال غربی جزیره قشم و در شرق جنگل حرا واقع شده است.لافت در گذشته به مدت طولانی مرکزیت جزیره قشم بوده و ایامی هم نام تمام جزیره لافت بوده.مردان لافت از گذشته تا روزگاران نه چندان دور با لنج‌های بادبانی سفرهای اقیانوس پیام را می‌کردند و با کشورهای آفریقایی و کشور هند تجارت می‌کردند. پیرمردانی که بر زبان‌های هندی، سواحلی، عربی، انگلیسی و... تسلط کامل دارندهنوز در روستا هستند. بارزترین خصیصه معماری این روستا، بادگیرهای فراوان آن در اندازه‌های مختلف است. بناهای روستا خیلی نزدیک به هم ساخته شده و کوچه‌های آن نیز بسیار تنگ و باریک هستند.تمام خانه‌ها حیاط مرکزی و بادگیر دارند. این روستا علاوه بر زیبایی‌های تحسین‌برانگیز طبیعی خود، آثار ارزشمند تاریخی ازجمله قلعه نادری، قلعه پرتغالیها، چاه‌های تلا، دو آب‌انبار (برکه)، گنبدی مدور، گورستان تاریخی که سنگ نوشته‌های مربوط به هزار سال پیش در آن مشهود است زیارتگاه‌های سید حسن منصور و شیخ اندرآبی را نیز در خود جای داده‌است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  بندر زیبای لافت
  توصیه شده توسط کاربر

  روستای تاریخی لافت از روستاهای برتر گردشگری ایران است. این روستا در شمال‌غربی جزیره قشم و شرق جنگل دریایی حرا واقع شده است. چهره طبیعی روستای لافت در میان درختان سبز گرمسیری و نخلستان‌های بلند، همراه با زیبایی خیره‌کننده دریا و جنگل شناور حرا برای هر تازه‌واردی جذاب و قابل توجه‌است.خانه‌های این روستا همگی حیاط مرکزی و بادگیر دارند. این بادگیرها در اندازه‌های مختلف ساخته شده و روستای لافت را به بندر بادگیرها تبدیل کرده است. مساجد از شاخص‌ترین بناهایی است که در این روستا مشاهده می‌شود. در لافت ۷ مسجد وجود دارد و بافت‌های مسکونی گرد این مساجد جمع شده‌اند. مسجد جامع لافت مرکز اصلی روستا است. این روستای نه چندان بزرگ، آثار تاریخی زیادی را در دل خود جای داده است.چاههای تلا، قلعه‌ی نادری و قلعه‌ی پرتغالی‌ها دو قلعه‌ی تاریخی روستا هستند. دو آب انبار (برکه)، گنبد مدون و گورستانی تاریخی که قدمت سنگ نبشته‌های آن به هزار سال پیش بازمی‌گردد جاذبه‌های گردشگری روستا را تشکیل می‌دهند. در این روستا دو زیارتگاه به نام‌های سید حسن منصور و شیخ اندرآبی وجود دارد. بهترین انتخاب برای گذراندن ساعات پایانی روز، حضور در لافت و تماشای غروب حیرت انگیز آن است. رنگهای زیبایی که در این زمان خواهید دید و آرامشی که در ساحل وجود دارد فضای خیال انگیزی به وجود می آورد و بهترین چشم انداز را هم برای عکاسی دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: