Close
رستوران

مسجد جامع ساری

Sari Jame Mosque

5649-XXUkppNLcd64xRpxxcke.jpeg
Sari Central Mosque (1).jpg
Sari Central Mosque (2).jpg
Sari Central Mosque (5).jpg
Sari Jame Mosque.JPG
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • مسجد

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع ساری
  توصیه شده توسط کاربر

  به رسم تمامی شهرهای ایران ، ساری هم در دل خود اثر تاریخی همانند ( #مسجد_جامع ) نهفته دارد.
  مسجد جامع شهر #ساری در خیابان انقلاب ، روبه روی چهار راه برق و در محله چناربن( بازار نرگسیه) واقع شده است البته این مسجد از چندین خیابان دیگر هم راه دارد.
  بنای مسجد جامع ساری در دوران قبل اسلام ( آتشکده ) بوده است که ‌پس از ورود اسلام این بناها تغییر کاربری داده اند و به مسجد تبدیل شده اند.
  در طی سال های سال این مسجد وقایع تلخ بسیاری را نظیر ( تخریب در اثر زلزله و آتش سوزی) به خود دیده است که آخرین اثر تلخ و بد آن در سال ۱۳۹۷ بود که در اثر آتش سوزی سوخت و آسیب های فراوانی دید که با همت شهردار وقت ساری ( آقای عبوری) در طی مدت زمان کوتاهی و بیوقفه مرمت شده است.
  همانند مساجد جامع دیگر این مسجد در دل خود رواق و ایوان بزرگی دارد که بسیار زیبا و دوست داشتنی است و من بینهایت این ایوان و نشستن و دم زدن بر روی آن را دوست دارم یه آرامش عجیبی در خودش دارد، دور تا دور این ایوان بزرگ شبستان ها و اتاق های زیادی را مشاهده میکنید که معماری فوق العاده ای به همراه چوب کاری های ظریف به همراه دارد. بدنه ساختمان خشتی و سقف و نمای داخلی آن تماما از چوب و پنجره های مشبک مانند و تماما رنگی دارد.
  معماری آن کاملا مطابق و سازگار با این منطقه میباشد.
  بر روی بدنه دیوار روبه روی شبستان اصلی ، تخته سنگی را به همراه نوشته ای مشاهده میکنید که از قدیم در همین قسمت دیوار قرار داشت و توضیحاتی در مورد این مسجد و تاریخش را از قبل از اسلام میداد که در اثر سوختن رنگ آن کمرنگ شده است و‌متاسفانه قابل خواندن نیست.
  بازدید از این مسجد رایگان میباشد و همه روزه از صبح تا شب قابل بازدید است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع ساری
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع ساری در کنار بازار نرگسیه واقع شده است. تاریخ بنای مسجد جامع ساری به طور دقیق مشخص نیست و گمان می رود که این مسجد بر خرابه های آتشکده ای بنا گذاشته شده است. تا قبل از ورود اسلام به طبرستان، مردم این منطقه پیرو آیین زرتشت بودند و بعد از ورود اسلام، تعداد زیادی از آنها مسلمان شدند. عمده بنای فعلی مسجد مربوط به دوره قاجار و پهلوی است. مسجد جامع ساری در تیرماه ۱۳۹۷ دچار آتش سوزی شد و متاسفانه بخش زیادی از این بنای تاریخی از بین رفت.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: