Close

کعبه زرتشت (بن خانه)

Ka'ba-ye Zartosht
5
(از 5 نقد و بررسی)

درباره کعبه زرتشت (بن خانه)

نوع جاذبه
میراث فرهنگی
بناهای باستانی
موقعیت
مرودشت
پیشنهاد کاربران
%100 از 5 رای
رتبه در مرودشت
3 از 39 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف کعبه زرتشت (بن خانه)

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
مرتب سازی براساس:
مجتبی امیدپور
نوشته شده در 10 اسفند 1399
report-icon گزارش

این بنای مکعب شکل در محوطه نقش رستم (مرودشت)و دقیقا روبروی مقبره داریوش دوم قرار دارد.تا دوران پهلوی اول ، کل بنا و محوطه پیرامون آن و پلکان ها در خاک مدفون بود و با کاوش های مشترک گروه باستان شناسی دانشگاه شیکاگو و ایران بنا از خاک خارج شد .قدمت ساخت بنا با توجه نوع ساخت آن و سنگهای آهکی سفید که بدون ملات و با بست های دم چلچله ای به کار رفته در اتصال سنگها و شباهت آن به آرامگاه کوروش در پاسارگاد قطعا مربوط به دوره هخامنشی می باشد .در بدنه این بنا یک کتیبه مربوط به شاپور اول ساسانی به سه زبان پهلوی ساسانی،پهلوی اشکانی و یونانی در سه ضلع مختلف شامل نام استانهای ایران و جنگهای سه گانه شاپور و مغلوب کردن یه امپراطور روم است و همچنین یک کتیبه مربوط به کرتیر موبد بزرگ دوران شاهنشاهی ساسانیان نقش شده.
کاربرد کعبه زرتشت همچنان دارای ابهام باقی مانده و به یه روایت و تحلیل مختلف ۱.محل نگهداری کتب مقدس و متون مذهبی ۲.گنجینه و محل نگهداری خزانه شاهی و در آخر آتشکده و محل نگهداری آتش مقدس بوده که همچنان این راز سر به مهری در مورد این مکان باقی مانده

بیشتر
امتیاز کل
5
nazarian
نوشته شده در 13 آذر 1398
report-icon گزارش

در محوطه نقش رستم سازه ای سنگی ، مکعبی ، پله دار و بلند و زیبایی دیده می شود این بنا روبروی آرامگاههای هخامنشی قرار دارد و کعبه زرتشت نام گرفته است. ساخت آن به زمان ساخت تخت جمشید برمیگردد و تنها یک در ورودی دارد.‌ با حدود ۳۰ پله سنگی می توان به داخل آن وارد. بنا کامل از سنگهای بزرگی ساخته شده اند که با شیارهایی که در آنها ایجاد کرده اند در یکدیگر چفت و محکم شده اند. در مورد نام و کاربری آن اطلاع دقیقی در دسترس نیست . اما در دوره ساسانی به آن بن خانک گفته اند که نام محلی این بنا هم نقاره خانه بوده است. عده ای بر این باورند که این مکان محل روشن کردن آتش مقدس و آتشکده بوده است و اصطلاح کعبه زرتشت در دوران اخیر به آن اطلاق شده است .

بیشتر
امتیاز کل
5
شکوفه.
نوشته شده در 13 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

کعبه زرتشت نام سازه ای سنگی و پر رمز و راز در نقش رستم،کنار روستای زنگی آباد در مرودشت فارس است.این بنا در دوران باستان بنایی مهم و ارزشمند بوده است و حدود ۵۲۰ ق.م همزمان با شروع ساخت تخت جمشید بنا شده است و حدود ۵کیلومتر با شهر پارسه یا همان تخت جمشید فاصله دارد.بخشی از داخل آن با دود پوشیده شده است.این بنا ساختار مکعب مستطیل دارد با یک ورودی و پله های سنگی‌.جنس این بنا سنگ آهک سفید مرمر نماست.

بیشتر
امتیاز کل
5
shahrzad
نوشته شده در 26 فروردین 1398
report-icon گزارش

کعبه زرتشت یک بنای سنگی چهارگوش است که دارای چندپله به طرف پایین می باشد که در محوطه نقش رستم درشهرستان مرودشت فارس قرار دارد. این کعبه یک برج واتاق سنگی مربوط به دوران هخامنشیان وازبناهای مهم است، که دردوران باستان بسیار ارزش بوده است ولی هنوز اطلاع دقیقی از اینکه دلیل ساخت آن وتوسط چه کسی ساخته شده است در دست نیست.

بیشتر
امتیاز کل
5
Yannar
نوشته شده در 9 فروردین 1398
report-icon گزارش

نام بنای سنگی چهارگوش و پله داری در محوطه نقش رستم در کنار روستای زنگی آباد شهرستان مرودشت فارس در ایران است که از دوره ساسانیان به یادگار مانده است .نام های دیگر این اثر عبارتند از کُرنای خانه و نقاره خانه.

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت