Close
رستوران

دره شمخال

Shamkhal valley

6482-xxhTmJu9xj4Y0mrSlMvN.jpeg
Shamkhal valley-02.jpg
Shamkhal valley-01.jpg
Shamkhal valley-03.jpg
Shamkhal valley-04.jpg
Shamkhal valley-05.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

دره شمخال به طول ۱۸ کیلومتر، از روستای شمخال در کیلومتر ۷۰ جاده قوچان به باجگیران آغاز می شود و در سوی دیگر به اراضی درونگر در جاده قوچان به درگز ختم می شود. دره شمخال که نام خود را از روستایی کوهپایه ای به همین نام گرفته از شمال شرقی به کوه آسلمه و از جنوب شرقی به رودخانه دائمی کال شمخال محدود است . این روستا بنای تاریخی کهنی ندارد اما اقلیم مساعد، خاک مرغوب و منابع غنی آب، تاثیر فراوانی در شکل گیری روستا داشته است. چشمه های ابتدای دره در ادامه رودخانه ای را می سازند که شالیزارهای درونگر را سیراب می کند. دره شمخال با دیواره های بلند و عرض کم، طبیعتی بی نظیر دارد. در میدان فلسطین قوچان، سواری های شخصی علاقه مندان را به روستای شمخال می رسانند و در صورت هماهنگی دوباره از انتهای دره به قوچان بر می گردانند. جاده تا روستای شمخال آسفالته است و از تونل بلند باجگیران عبور می کند. طول دره در حدود ۱۸ کیلومتر است و ارتفاع دیواره تا ۲۰۰ متر برآورد شده است.دره دارای شیب ملایمی است که در ورودی خود روستایی به همین نام با بافت مسکونی متراکم را جای داده و استمرار آن درمیان دره خوش آب وهوای شمخال موقعیت منحصر به فردی به این روستا داده است. در مدخل ورودی زو (دره ) رودخانه ای فصلی جاری است. در فاصله ۱۰ کیلومتری از ابتدای دره، فضای جذاب و دیدنی به نام «حمام آب» وجود دارد که پذیرای تعداد کثیری از گردشگران در فصل تابستان است. خروجی دره، زمین های کشاورزی و برنج کاری روستای «درونگر» است که در جاده قوچان درگز واقع شده است. پوشش گیاهی دره شامل گردو، انجیر، زردآلو، چنار، بید، سپیدار، تمشک، موسیر، آنوخ (کاکوتی)، چریش، هفشان، گون، ریخوک، زرشک، گژی (زالزالک) و سدها گیاه وحشی و دارویی دیگر است.شمخال نام یک نوع تفنگ قدیمی و دست ساز و قوی به زبان کردی کرمانجی بوده است. کردی کرمانجی ضرب المثلی دارد به این مضمون که “مگر تیر شمخال به تو خورده است”. این ضرب المثل برای افرادی به کار می رود که در واکنش به یک اتفاق نه چندان مهم، گریه و ناله بسیار سر می دهند.

نوع جاذبه:
 • دره

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند صابر
  نقدها:
  گزارش
  دره اعجاز
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام به همه دوستان گل و اعضای محترم #لست_گرام امروز میخام سفرنامه ام و وقایع دره شمخال واقع در خراسان رضوی شهرستان قوچان رو براتون تعریف کنم این دره در 5کیلومتری باجیگران قوچان و در 80 کیلومتری قوچان قرار داره آب و هوای این دره سرده و از اونجایی که بیشتر راه باید از وسط آب رود کال شمخال عبور کنی پس آماده باشید حسابی و در فصل تابستان به این دره زیبا برید که هوا گرم تره مخصوصا تیر ماه چون تیرماه تمشکهای کوهی این دره رسیده و میتونید میل کنید?? در این راه درختان بزرگ گردو با قدمت بیش از 200 سال بیشتر دره شمخال رو فرا گرفته بود غصه از اونجا شروع میشه که رفته بودیم شهرستان قوچان و بعد از اینکه متوجه شدیم همچنین دره زیبایی در نزدیکی قوچان قرارداره دو روز بعدش آستینها رو بالا زدیم و بسم الله گفتیم و با خانواده راه افتادیم (البته اگر کودکان دلبندتون به این سفر نبرید❌ بهتره چون گاهی راه و عبور کردن سخت میشه) طول دره 18 کیلومتره و ارتفاع دیواره های دره 200 متری میشد. بعد طی چند کیلومتر از ابتدای دره یه فضایی درست کردن به اسم "حمام آب اول" میتونید در این مکان چادربزنید و یه مدتی استراحت کنید ما شب و اونجا سپری کردیم آخ که چه لذتی داشت وقتی باد می‌وزید و عطر خاصی از گیاهان آنوخ و چریش و زرشک و... و درختای بید و چنار و زردآلو و گردو و تمشک و سپیدار و... به مشاممون میرسید? بگذریم... این دره پر از پیچ و خمه و رودهای مختلفی بهش متصل میشه مثل رود دوربادام و شارک وقرچه و... بهترین چیزی که منو به وجد میاورد این بود کاملا از زندگی و مشغله روزمرگیم جداشده بودم بدور از موبایلم (موبایل اونجا آنتن نمیده)... بدور از آلودگی.. بدور از سرو صدا و بوق ماشین ها... بدور از دورویی و ریا و دورغ... در نقطه ای بودیم که همه دست هم رو میگرفتند و برای بالا رفتن از صخره ها بهم کمک میکردند و هیچ چشم داشتی نداشتند اونجا بود که انسانیت رو با چشمانم دیدم.
  فاصله بین حمام آب اول تا حمام آب دوم 4 صخره هست از ابتدای دره تا حمام آب اول حدود 11 کیلومتر را طی کرده اید و 7 کیلومتر پیش رو دارید. همراهانمان که برا بار چندوم به این دره آمده بودند میگفتن که نردبان شبیه سازی شده برای این صخره قرار گرفته بوده اما ما که رفتیم چیزی نبود ولی با کمی دقت و صبر میشد راحت حتی بدون طناب و کمک گرفتن عبور کرد درکل ما لذت بردیم از این دره زیبا امیدوارم شمام به این مکان سفر کنید فقط چندتا نکته یادتون نره
  اولی اینکه صبح حرکت کنید که قبل تاریکی به حمام آب اول برسید و چادربزنید
  دوم لباس مناسب و کفش کوه نوردی، چراغ قوه، غذا و آب آشامیدنی، طناب، چادر، کبریت، و نقشه راه دره شمخال با خودتون ببرید حتما حتما با راهنمایی که چندبار رفته سفرکنید چون نه گوشی آنتن میده نه چیزی حواستون باشه از مسیر خارج نشید. سفرهای خوشی براتون آرزو میکنم

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند علی
  نقدها:
  گزارش
  دره شمخال
  توصیه شده توسط کاربر

  این دره یکی از مکان های واقعا بکر و و دست نخورده با مناظر بسیار زیبا و دیوارها و صخره های سنگی بلند می باشد. این دره در روستایی به همین نام در ۷۰ کلیومتری شهر قوچان در استان خراسان رضوی واقع شده است. پس از طی مسافتی حدود چند کیلومتر از ابتدای روستای شمخال، چشمه ها و رودخانه با آبی زلال و سرد و بسیار چشم‌نواز آغاز می گردد. طول دره حدوداً ۱۵ کیلومتر که شما در مسیر می توانید اتراق کنید و شب را نیز در محل‌های مناسب و ایمن چادر بزنید هر چه در طول دره پایین تر می روید مناظر زیبا تر و پیشروی کمی سخت تر اما بسیار جذاب می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند GOLPESAR
  نقدها:
  گزارش
  دره شمخال
  توصیه شده توسط کاربر

  مکانی بکر و دست نخورده مناسب کمپینگ که با آب و هوایی که داره خاطره انگیز تر میشه....

  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: