Close
رستوران

شهر باستانی بیشاپور (معبد آناهیتا کازرون)

Bishapur - Temple of Anahita

6534-kAmEtD8KmjElYAdUUqUr.jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

شهر کازرون در غرب استان فارس قرار گرفته و آثار باستانی و تاریخی فراوانی داره که در طول تاریخ مورد توجه سلاطین و صاحبان قدرت بوده .کازرون در دوره ساسانیان و تو زمان پادشاهی شاپور یکم پایتخت ایران زمین بوده و محل اولیه شهر در بیشاپور بوده .در پهنه شهرستان کازرون آثار تاریخی زیادی وجود داره که بیشترین آثار این منطقه مربوط به دوره ساسانی است. این احتمال وجود داره که هیچ کجای سرزمین ایران این اندازه آثار مربوط به دوره ساسانی رو نداشته باشه .بزرگ ترین و تنها مجسمه سنگی دوره ساسانی، مجسمه شاپور اول هم در اینجاست.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Saeedafrooz
  نقدها:
  گزارش
  به از انتاکیه شهر شاپور
  توصیه شده توسط کاربر

  شاپور یکم، دومین پادشاه ساسانی و یکی از مقتدر ترین آنها بود. او در دوران سلطنت پر شکوهش بر سه امپراطور روم غلبه داشت. شاپور شهر بیشاپور را در رقابت با شهر انطاکیه ساخت. در ادامه به بررسی موقعیت شهر و آثار به جامانده در آن می پردازم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • nazarian
  نقدها:
  گزارش
  شهر باستانی بیشاپور
  توصیه شده توسط کاربر

  شهر تاریخی بیشاپور یا بیشابور در فاصله ۲۰ کیلومتری از شهر کازرون به سمت قائمیه و روبروی تنگ چوگان قرار دارد . این شهر در زمان خود از شهرهای مهم و آباد بوده که به دستور شاپور اول ساسانی در منطقه ای خوش آب و هوا پس از پیروزی بر والرین امپراتور روم ساخته شده است.
  وجود رودخانه پر آب شاپور مهم ترین عامل انتخاب شهر در این نقطه بوده است شهر بیشاپور مستطیل شکل ۱۵۵ هکتار وسعت داشته با دو خیابان شمالی جنوبی و شرقی غربی عمود برهم و چهار دروازه در هر ضلع در امتداد خیابانها . در شهر بیشاپور بناهای متعدی از جمله بناهای سلطنتی و عمومی را می توان دید از جمله : کاخ والرین ، تالار تشریفات ، مدرسه ، مجموعه ارگ حکومتی ، ایوان موزائیک و معبد آناهیتا ‌. که البته معبد آناهیتا با توجه به اینکه بیشتر بنا از سنگ ساخته شده می توان قسمتهایی از آن را مشاهده کرد . شهر بیشاپور از جمله شهرهای تاریخی با قدمت زیاد (۲۴۱ میلادی) می باشد که نام و تاریخچه آن به صورت حکاکی باقی مانده است .‌

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  معبد آناهیتا
  توصیه شده توسط کاربر

  در بیشاپور کازرون یه معبد به صورت مکعبی وجود داره که اسمش معبد آناهیتا هست.معبد سقف نداره و یه چند متری پایینتر از سطح زمینه.که راه پله داره.از تابلوی معرفی معبد هم عکس گذاشتم که مطالعه بفرمایید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  موزه تاریخی شهر کازرون
  توصیه شده توسط کاربر

  من و همسرم بهمراه دوستانمون در سفری به شهر کازردن از این موزه دیدن کردیم. موزه بیشاپور یکی از موزه های شهر کازرون هست که در فاصله حدوداً ۲۰ کیلومتری از کازرون و درون شهر تاریخی بیشاپور قرار گرفته. بلیت ورودی این موزه از بلیت ورودی شهر جدا می باشد. درون این موزه با توجه به اینکه شهر بیشاپور در دوران ساسانیان ساخه شده، آثار به جای مانده از آن دوران مثل سنگ نوشته ها، آثار سفالی و نقاشی را به نمایش گذاشته اند.


  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  شهری باستانی یادگار ساسانیان
  توصیه شده توسط کاربر

  شهر باستانی بیشاپور یکی از شهرهای قدیمی تاریخی هست که همچون تخت جمشید از گذشته به یادگار مانده. این شهر در زمان ساسانیان بنا شده و فاصله ای حدوداً ۲۰ کیلومتری با شهر کازرون فعلی دارد. من و همسرم به همراه دوستانمون در سفری نوروزی به کازرون از این شهر تاریخی دیدن کردیم. پارکینگ خاکی نسبتاً کوچکی در ورودی این شهر قرار گرفته. این شهر با روش مهندسی یونانی بنا شده و در حال حاضر تنها بخشهایی از اون باقی مونده. پیشنهاد میکنم در سفر به شهر کازرون از این شهر زیبای تاریخی بازدید کنید. بهترین زمان برای سفر به اینجا فصل بهار می باشد.  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش

  یکی از معبد های بزگ زرتشتیان در فاصله حدوداً ۲۰ کیلومتری از شهر کازرون به نام معبد آناهیتا در شهر تاریخی بیشاپور قرار گرفته. این معبد دارای معماری باشکوهی می باشد و به شکل مکعب ساخته شده و بخش بیشتر آن درون زمین قرار گرفته است. سیستم آبرسانی این معبد بسیار قابل توجه میباشد.

  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: