Close
رستوران

مقبره پیر علمدار

Tomb of Pir Alamdar

6787-ntFt6jXnxV3kFiDUeGav.jpeg
Tomb of Pir Alamdar (1).jpg
Tomb of Pir Alamdar (2).jpg
Tomb of Pir Alamdar (3).jpg
Tomb of Pir Alamdar (4).jpg
Tomb of Pir Alamdar (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • بناهای تاریخی و مجسمه ها
 • مکان های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  برج پیر علمدار
  توصیه شده توسط کاربر

  این برج بعد از برج گنبدقابوس قدیمی ترین برج ایران است. قدمت این بنای اجری مربوط به حدود هزار سال پیش میباشد که بدستور حاکم شهر و بعنوان مقبره پدر وی ساخته شده است. اجر چینی های این برج و گنبد ان بسیار زیبا و هنرمندانه است. در داخل بنا نیز علاوه بر ویژگی انعکاس صدا، ایه ای از قران با خط کوفی نوشته شده است. این خط که هزار سال قدمت دارد با جوهر خاصی نوشته شده است که در کلیساها مورد استفاده قرار میگرفته. جالب اینکه این نوشته تاکنون ترمیم و بازسازی نشده است و همچنان زیبا و باشکوه مانده است. بر روی دیواره داخلی گنبد یادگاریهای نیز وجود دارد که بعضا قدیمی بوده و تا 200 سال قدمت دارند که توسط افراد باسواد دوران خود نوشته شده اند. در بیرون بنا و در کنار درب ورودی جای انگشتان دست معمار دیده میشود که به نوعی امضا او به حساب میامده است. ما به هنگام بازدید از این بنا با یک لیدر محلی همراه بودیم و بازدید بنا بدون راهنما چندان مفید نخواهد بود. ضمنا این محل متولی ثابتی ندارد و معمولا بسته است. بهتر است ابتدا از مسجد تاریخانه بازدید کرده و برای بازدید از این محل با متولی مسجد هماهنگ کنید. هزینه بلیت ورودی 2500 تومان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Mr NvB
  نقدها:
  گزارش
  مقبره پیر علمدار دامغان
  توصیه شده توسط کاربر

  يكي از قدیمی‏ترین بناهاي تاریخی دامغان‏ در دوره اسلامی، بقعه معروف‏ به «پیر علمدار» که در قسمت شرقی شهر واقع‏ گردیده است. این‏ برج سیزده متری‏ بعد از گنبد قابوس‏ (397 ه.ق) از حدود پنجاه برجی‏ که در ایران‏ وجود دارد، از نظر قدمت دومین برج‏ ایران محسوب می‏شود بقعه پیر علمدار دارای‏ بدنه‏ ای استوانه‏ ای‏ شکل و دارای گنبد است این بنا سه سری کتیبه دارد:. کتیبه اول که در بدنه خارجی بنا با آجر بر روی سطح‏ گچی کار شده است به معرفی بنا، کسی که دستور ساخت بنا را داده، سازنده بنا و تاریخ ساخت بنا اختصاص‏ دارد. براساس این کتیبه، بقعه قبر جعفر محمد بن‏ ابراهیم است که ظاهرا پیرعلمدار، لقب وی می باشد. براساس کتیبه، شخصی که‏ دستور ساخت بقعه را داده، پسر بختیار از دولتمردان آل‏ زیار است. این،امیرزاده(فلک المعالی منوچهر)در زمان‏ ساخت بقعه(417 ه.ق)از نظر مقام در حد پایین‏تری‏ از پدرش(بختیار)بوده است و به همین دلیل هیچ نوع‏ عنوانی را برای خود ذکر نکرده است. بر روی دیوارهای داخلی این بنا دست نوشته های قدیمی افراد وجود دارد که دعا و حاجات خود را بر روی آن نوشته اند. همچنین آیات سوره زمر با خطی زیبا و جالب بر دیواره داخلی این بنا نوشته شده است. بلیط ورود به این بنا ۱۵۰۰ تومان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  مقبره پیر علمدار
  توصیه شده توسط کاربر

  این اثر تاریخی، در محله قیصریه شهر دامغان و در نزدیکی مسجد جامع این شهر قرار دارد. برج زیبایی مربوط به دوره سلجوقی و ساخته شده از آجر که بنا به دلایل نامعلومی به پیر علمدار معروف است. ارتفاع این برج ۱۳ متر میباشد و این بنا در واقع آرامگاه محمدبن ابراهیم، پدر بختیار، ملقب به ابوحرب، از حاکمان ایالت قومس (دامغان کنونی) است. بر روی دیواره داخلی مقبره، آیه ۳۵ سوره زمل به خط کوفی و با رنگ سرمه ای زیبایی نوشته شده و البته دست نوشته های کهن و جدید بسیاری نیز بر روی این دیوارها که از جنس ساروج هستند به چشم میخورد.
  اگر بدون راهنما به دیدن این اثر تاریخی بروید شاید اصلا لذتی نبرید و بنابراین توصیه میکنم یا از توضیحات راهنما استفاده نمایید و یا پیش از بازدید، اطلاعات مربوط به این بنای تاریخی را از منابع معتبر استخراج کنید.
  ورودیه این بنا نفری ۲۵۰۰ تومان در ایام نوروز بود. این جاذبه فاصله کمی با مسجد جامع دارد و میتوانید هر دو را در یک زمان بازدید نمایید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: