Close
رستوران

تخت سلیمان

Takht-e Soleyman

6895-QvnpX8pwzBRDtfuQ2CFx.jpeg
IMG1147411506907.jpg
throne-soleiman-1.jpg
تخت-سليمان-2.jpg
Takht-e Soleyman (2).jpeg
Takht-e Soleyman (1).jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

تخت سلیمان که در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی تَکاب و روستای تخت سلیمان، واقع شده، محوطه ای باستانیِ که مهم ترین آثار بجا مانده آن، آتشکده آذرگشنسب و تالارهای دوره ساسانی است. تخت سلیمان با دریاچه ای زیبا به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به شمار می رفته. در دوران اسلامی بر روی ویرانه های تخت سلیمان مسجدی بنا شد که آن نیز بعدها ویران شد و تنها کاشی هایی با نقوش و خط برجسته از آن به جا ماند. «کاشی زرین فام تخت سلیمان» که هم اکنون در موزه رضا عباسی نگهداری می شه از جمله آنهاست. قدمت این منطقه از لحاظ سکونت گاه انسانی به ۳ هزار سال پیش برمی گرده و چهارمین اثر ایران در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • بناهای باستانی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Maryam_aram63
  نقدها:
  گزارش
  تخت سلیمان
  توصیه شده توسط کاربر

  درمورد تخت سلیمان آنقدر داستان و افسانه هست که آدم ترغیب به رفتن و دیدن آن از نزدیک می‌شود تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی و در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی شهر مرزی تکاب قرار گرفته. تکاب در مرز ترکیه، با مرکز استان ارومیه، ۲۸۹ کیلومتر فاصله دارد.این منطقه از جاهای خیلی دیدنی و کمتر شناخته‌شده است و چهارمین اثری‌ست که از ایران در یونسکو به ثبت رسیده است. از تهران کمتر از ۶ ساعت و نیم تا تکاب راه است، یعنی ۵۱۵ کیلومتر. از تکاب تا تخت سلیمان هم ۵۰ دقیقه با ماشین راه دارید.وارد محوطه‌ تخت سلیمان که بشوید، منظره‌ زیبای دریاچه مقابل شماست. این مجموعه‌ کنار دریاچه‌ طبیعی زیبایی قرار گرفته. آب دریاچه‌، از عمق ۱۲۰ متری از چشمه می‌جوشد و بالا می‌آید. البته مناسب آشامیدن یا کشاورزی نیست، چون املاح آن زیاد است، ولی درعوض خیلی خوش‌رنگ است.اگر در شاهنامه نام چیچست به چشم‌تان خورد، بدانید همان تخت سلیمان است. اما اسم تخت سلیمان از آن‌جا آمده که بعضی‌ها باور دارند این مکان را حضرت سلیمان ساخته و در همین‌جا هم زندگی می‌کرده. البته بعضی‌ دیگر می‌گویند از ترس حمله‌ اعراب به عبادتگاه‌های زرتشتی، نام سلیمان را بر این منطقه گذاشتند.بنایی به جا مانده از دوره ساسانی را ببیند که بخشی از آن هنوز به جای مانده، هیجان انگیز است، به خصوص که دریاچه‌ هم دارد. داستان‌هایی هست که می‌گویند این‌جا محل تولد زرتشت و محل زندگی حضرت سلیمان بوده.باستان‌شناس‌ها بقایای زندگی انسان را در روزگار دور در این‌جا پیدا کرده‌اند. بعضی‌ها می‌گویند جام مقدس حضرت مسیح (ع) در این شهر نگهداری می‌شده، همان جامی که مسیح در آخرین شب زندگی از آن نوشیده. بی‌دلیل نیست که این مجموعه در فهرست میراث جهانی یونسکو و فهرست آثار ملی ثبت شده.برای ورود به مجموعه‌ تخت‌ سلیمان باید بلیت بخرید. قیمت بلیت آن ۳هزار تومان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Parisa Eskandari
  نقدها:
  گزارش
  تخت سلیمان
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت سلیمان در شهر تکاب از  استان آذربایجان قرار دارد که از دوره ی ساسانی به جا مانده است این منطقه از مکان های کمتر شناخته شده است که در مورد ان افسانه های زیادی میگویند وارد محوطه تخت سلیمان که میشوید اولین چیزی که نظر را جلب میکند دریاچه ایست که مقابل شماست از مکان های دیدنی این مجموعه معبد اناهیتا.ایوان خسروو.. میتوان نام برد در کل تخت سلیمان یک گنجینه تاریخی  زیباست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sina
  نقدها:
  گزارش
  تخت سلیمان
  توصیه شده توسط کاربر

  خیلی وقت بود میخواستم برم تخت سلیمان رو ببینم، یه بار خواستیم بریم دوستم پاش شکست، بار بعدی من از دیوار افتادم افلیج شدم، بار سوم بار بارید و ... تخت سلیمان محوطه‌ای تو ۴۵ کیلومتری شهر تکاب هستش که اسم اصلیش آتشکده آذرگشنسپ هستش. این بنا مهمترین آتشکده دوران ساسانیان هستش که شاهای ساسانی اینجا تاج‌گذاری می‌کردن. ولی متاسفانه این بنا توسط رومی‌ها کاملا تخریب شده. عجیب‌ترین قسمت بنا چشمه داخل محوطه هستش که کلا ته نداره و نتونستن تهش برسن، و هرچقدر هم آب میاد بیرون ازش کم نمیشه. قشنگ‌ترین جای دیگه‌اش ایوان خسرو هستش که بلندترین قسمت تخت سلیمان هستش. تخت سلیمان دوران ایلخانیان دوباره بازسازی شد و مورد استفاده قرار گرفت. این محوطه دارای قسمت‌های مختلف از جمله معبد آناهیتا هستش. ورودی این بنا ۳ هزار تومان هستش

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  تخت سلیمان
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت سلیمان یا آتشکده آذرگشسب در نزدیکی تکاب استان آذربایجان غربی و در روستای تخت سلیمان قرار دارد.تخت سلیمان مرکز آموزشی مذهبی و اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در زمان قبل از اسلام و دوره ی اشکانی بوده.بناهای تاریخی مجموعه در اطراف دریاچه زیبایی ساخته شده که آب آن از چشمه های کف دریاچه تأمین میشود.کوه بلقیس و زندان سلیمان نیز در نزدیکی تخت سلیمان قرار دارد.روی قله جنوبی استحکامات و قلعه تخت بلقیس قرار دارد. ساختمان قلعه کاملآ مدور و از سنگ بنا شده؛ لذا می‌توان تصور کرد که از این بنا به عنوان برج دیده‌بانی استفاده می‌شده. تخت سلیمان توسط یونسکو بعنوان میراث جهانی شناخته شده و مورد مرمت و حفاظت قرار گرفته است.کوهی که در عکس مشاهده میکنید در قدیم آتشفشان بوده و تو خالی است( عکسهای آخر) و تا چند سال پیش بوی گوگرد از آن به مشام میرسید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: