Close
رستوران

خانه نیکدل

Nikdel House

Nikdel House (1).jpg
Nikdel House (2).jpg
Nikdel House (3).jpg
Nikdel House (4).jpg
Nikdel House (5).jpg
Nikdel House (6).jpg
Nikdel House (7).jpg
Nikdel House (8).jpg
Nikdel House (9).jpg
Nikdel House (10).jpg
Nikdel House (11).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

خانه نیکدل  یکی از خانه‌های قدیمی  تبریز  است که از دوران قاجار  به جا مانده است. وارد محله‌ی مقصودیه که می‌شوید، دیوارهای کوتاه این خانه، بهشتی را به پیش چشمان شما می‌کشاند که روزگاری زندگی در آن جریان داشت.

گفته می‌شود این خانه متعلق به  «سالار قلی خان قره باغی» بود. «کریم مینت نژاد» که یکی از محققان و نویسندگان تاریخ تبریز است، می‌گوید زمانی ستارخان در این خانه زندگی می‌کرد و مسئولیت اسب‌ها را بر عهده داشت و پس از مدتی با دختر سالار قلی خان ازدواج کرده و داماد این خانه می‌شود.

این خانه حیاط اندرونی (در ضلع جنوبی) و حیاط بیرونی (در ضلع شمالی خانه) دارد.

 خانه نیکدل که مربوط به دوره قاجار بوده، در تاریخ ۱۴مرداد ۱۳۸۲با شماره‌ ۹۴۷۰به ثبت ملی رسیده است.

نوع جاذبه:
 • خانه های تاریخی

نقد و بررسی خانه نیکدل


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند صونا رجعتی
  نقدها:
  گزارش
  خانه تاریخی نیکدل
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه‌ی نیکدل یکی دیگه از خونه‌ های تاریخی تبریزه که تو پیاده راه مقصودیه، نزدیکی عمارت مشهور شهرداری تبریز قرار داره. شاید بهترین فصل بازدید از این خونه بهار و تابستون باشه که حیاط اصلی و بزرگش که حیاط بیرونی عمارت و باصفا وسر سبز هست. این خونه هم دو تا حیاط اندرونی و بیرونی داره که در شمال و جنوب عمارت اصلی قرار گرفتند. قبلا شاه نشین و اتاق اصلی این خونه کاربریش رو اداری کرده بودند و عملا امکان بازدید نداشت ولی این بار این اتاق با چندین وسیله‌ی قدیمی و عتیقه که داخلش به نمایش گذاشته بودند، قابل بازدید بود.زیر زمین و حوض خانه این خونه
  بهترین مسیر بازدید از حیاط شمالیست.و بازدید عمارت از طریق پله مسیر طبقه‌ی بالا و اتاق‌ها و شاه نشبن عمارت هست که پنجره‌ی ارسی زیبایی هم داره. داخل حیاط اصلی یه سردیس از آقای نیکدل، کسی که عمارت به نام ایشون هست، قرار داده شده.
  بازدید از این خونه رایگان هست.
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Peiman zaki
  نقدها:
  گزارش
  خانه تاریخی نیکدل
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه تاریخی نیکدل در مرکز تبریز و در یکی از محله های قدیمی یعنی مقصودیه قرار دارد. این خانه قدیمی از دوران قاجاریه پا برجا مانده و صاحب ان سید ابراهیم نیکدل از سرمایه داران قدیمی تبریز می باشد .ورودی این خانه تاریخی رایگان است. در کنار این خانه تاریخی عمارت شهرداری,موزه استاد شهریار,موزه سنجش,موزه حیدرزاده و... قرار دارد که بازدید کنندگان میتوانند طوری برنامه ریزی بکنند که همه این بناها رو در یک روز بازدید بکنند .#گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Nasi zarei
  نقدها:
  گزارش
  خانه نیکدل
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه ی نیکدل در خیابان مقصودیه تبریز قرار داره و قدمت آن به دوران قاجار برمیگرده .خانواده ی نیکدل جزو خانواده های سرشناس و پرنفوذ تبریز بوده و شغلشان واردات لوازم خانگی (بخصوص چرخ خیاطی )بوده است و در این خانه نیز بیشتر وسایلی که صاحب خانه در گذشته وارد میکرده به نمایش گذاشته شده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Sharifi
  نقدها:
  گزارش
  خانه نیکدل
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه نیکدل یکی از خانه های تاریخی تبریز است که در محله قدیمی مقصودیه قرار داردو مطلق به دوران قاجار است این ساختمان مانند ساختمان های دیگر دوره قاجار دارای حیاط اندرونی در (ظلع جنوبی )و حیاط بیرونی در ظلع شمالی خانه قرار دارد این عمارت ازدو طبقه بنا شده که مرکز بنا یک تا لار بزرگ مستطیل شکل و دارای دو راهرو ودو اتاق است و پنجرهابا شیشه های رنگی بسیار زیبای دارد . که زیر زمین این بنا دارای حو ضخانه است که با وارد شدن در آن تابستانی خنک را احساس می کنید.این خانه را آقای به نام نیکدل خریداری کرده که در آن زمان تاجر بود و لوازم خانگی ژاپن را وارد می کرده که آن لوازم به نمایش گذاشته شده است که معروف ترین آنها چرخ خیاطی بود این خانه تاریخی در سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری تبریز خریداری شده و یکی از ۴۰۰ خانه های تاریخی تبریز محسوب می شود

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ناصر
  نقدها:
  گزارش
  خانه نیکدل تبریز
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه تاریخی نیکدل در پیاده راه مقصودیه در تبریز قرار دارد و یکی از زیباترین خانه های تاریخی تبریز به شمار می‌رود که دارای طاق‌های قوسی ، پنجره‌های قدیمی زیبا و حوض زیبا و درخت‌های کهن می باشد ؛این خانه دارای دو حیاط میباشد که در دو طبقه ساخته شده و شامل تالار بزرگ مستطیل‌شکل در مرکز ان است ؛ از حیاط بیرونی توسط دو راه پله می توان وارد راهروهای کناری و ساختمان اصلی شد؛ این حیاط بزرگ‌تر شامل دو حوض سنگی است ؛ زیرزمینی بسیار زیبا با حوضخانه‌های قاجاری با هوای خنک در تابستان در بنا وجود دارد که شما را نا خوداکاه به کمی استراحت در این مکان وا میدارد که میتوانید از لذتی که اقوام و ساکنان قدیمی خانه از ان بهرمند بودن شما هم سهیم باشید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  زیباترین خانه تبریز
  توصیه شده توسط کاربر

  به نظر من اینجا زیباترین خانه تبریز است بخصوص نمای آن از حیاط بیرونی که خوراک عکس های زیباست! خانه نیکدل از بناهای دوره قاجار است و متعلق به سید ابراهیم نیکدل که وارد کننده لوازم خانگی بوده است. خود خانه شاید خیلی جذابیتی نداشته باشد و مثل همه خانه های قدیمی دارای پنجره های اُرسی و شیشه های رنگی و ... اما نمای بیرونی آن بسیار زیباست.
  خانه اکنون در تملک شهرداری هست و متاسفانه به دلایل عجیب و غریب گفتند کلید ورودی حیاط بزرگ و اصلی دست ما نیست و شهرداری درختان حیاط را سمپاشی و ورود را ممنوع کرده!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند سمیه برازنده
  نقدها:
  گزارش
  تاریخی و زیبا
  توصیه شده توسط کاربر

  یه خونه خیلی زیبا و تاریخی با لوازم بسیار دیدنی و جالب،با رفتن به این خونه یاد دوران کهن تبریز و تاریخ آذربایجان زنده میشود،حیاط های اندرونی و بیرونی خانه نیز بسیار زیبا گلکاری شده بود،بسیاری از وسایلی که برای بازدید گذاشته شده مالک و سازنده منزل سیدابراهیم نیکدل شخصا به ایران وارد کردند،چون سیدابراهیم واردکننده لوازم خانگی بودند و بسیار لوازم جالبی برای تماشا گذاشته شده است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  خانه نیکدل
  توصیه شده توسط کاربر

  این خانه قدیمی در خیابان مقصودیه تبریز واقع شده است. اگر با وسیله نقلیه شخصی قصد بازدید دارید بهتر است از پارکینگ های موجود در نزدیکی همین مجموعه در همان اطراف استفاده کنید چون پیدا کردن جای پارک مناسب در قسمت مرکزی شهر کمی مشکل است.
  در همان ابتدای خیابان مقصودیه تابلوهای جاذبه های این خیابان قرار دارد. با تعقیب تابلوها به خانه نیکدل می رسیم.
  ورود به این مجموعه از درب حیاط اندرونی است یا به نظر می رسد که حیاط اندرونی باشد چون هم در قسمت شمالی بنا قرار گرفته است و هم در مقایسه با حیاط موجود در قسمت جنوبی اندازه کوچکتری دارد. از این حیاط هم می توان وارد زیرزمین خانه شد و هم توسط پله هایی به طبقه بالایی رسید.
  پله ها را که بالا می روی وارد یک فضای رابط میان یک اتاق بسیار بزرگ که اتاق مهمان باید باشد و چند اتاق کوچک در سمت چپ می شویم.
  اتاق بزرگ دارای پنجره هایی است که به گفته راهنمای موزه چوب هایش از روسیه وارد شده اند. شیشه های رنگی نیز جلوه خاصی به اتاق بخشیده است. از فضای رابط یک در به سمت حیاط بزرگ قرار دارد. در اتاق بزرگ که تزیینات گچی زیبایی هم دارد، اشیا قدیمی مانند دوربین عکاسی و چرخ خیاطی به نمایش در آمده است. البته توضیح مناسبی از ارتباط نمایش این اشیا در این خانه داده نشده است.
  داخل حیاط بزرگ درختان میوه هنوز در تابستان میوه می دهند و یک مجسمه نیم تنه از صاحب این خانه در حیاط قرار دارد. قسمتی از این بنا با کاربری اداری در روزهای کاری قابل بازدید نمی باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: