Close
رستوران

هاوا محل - کاخ باد

Hawa Mahal - Palace of Wind

Hawa mahal (2).jpg
Hawa mahal (1).jpg
Hawa mahal (3).jpg
Hawa mahal (4).jpg
Hawa mahal (5).jpg
Hawa mahal (7).jpg
Hawa mahal (8).jpg
Hawa mahal (10).jpg
Hawa mahal (11).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

قصر هوا محل در جیپور بواسطه معماری خاص خود معروف است. هوامحل یا قصر بادها، کاخی است در منطقه جیپور هند که به علت نمای خاص خود با تعداد بسیار زیادی پنجره‌ی کوچک، جلوه‌ی متمایزی داشته و به عنوان کاخ سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در ساخت بنای این کاخ بزرگ از شن‌ریزه‌های سرخ و صورتی استفاده شده است و به همین دلیل نمای آن رنگ روشنی دارد. استاد لال‌چاند در سال ۱۷۹۹ طرح این بنا را پی‌ریزی نمود که توسط مهاراجه Sawai Singh به فرم خدای هندوها، کریشنا و در پنج طبقه بنا گردید. در سال ۲۰۰۶ این بنا با هزینه گزافی بازسازی گردید. شکل هرمی و لانه‌زنبوی این بنا دارای ۹۵۳ پنجره کوچک به نام‌ Jharokhas است که برای حفظ حریم خصوصی شاه و اهل بیت وی و همچنین نوعی سیستم تهویه طبیعی طراحی گردید. ارتفاع بنا حدود ۱۵ متر برآورد شده و ورودی آن دارای در بزرگی است که به حیاط منتهی می‌شود. علاوه بر ساختمان‌های کاخ، موزه‌ای نیز در یک سمت این حیاط وجود دارد.

نوع جاذبه:
 • بناهای باستانی
 • مناظر دیدنی معروف
 • دیدنی ها
 • اماکن دیدنی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش
  امپراتور بادها!
  توصیه شده توسط کاربر

  در یکی از محله ها و خیابانهای شلوغ شهر جیپور ساختمانی بلند مرتبه و زیبا خودنمایی میکند به اسم هوا محل که به علت تعداد زیاد پنجره هایش و سهولت جریان هوا در عمارت نام هوا محل یا کاخِ بادها را برایش برگزیده اند.
  این کاخ که با معماری عجیب و صورتی رنگش از مهم ترین جاذبه های گردشگری جیپور محسوب میشود، با دارا بودن هزار پنجره، زیبایی و جلای خاصی به شهر داده و همیشه میزبان تعداد بیشماری توریست و بازدید کننده است.
  از طراحی جالب عمارت برایتان بگویم که این نمای معروفی که در همه ی عکسها میبینیم در اصل دیوار پشتی ساختمان است نه نمای اصلی که طرحی حفاظتی بوده برای در امان نگاه داشتن خانواده ی سلطنتی و در زمان خود انقلابی بوده در دنیای معماری.
  میگویند این کاخ بلند ترین ساختمان جهان است که بدون پی ریزی و فونداسیون ساخته شده و از این جهت هم نمونه ای عجیب است در صنعت ساختمان سازی.
  مصالح مورد استفاده در ساخت این بنا همگی از رنگ صورتی بوده و برای هماهنگی با کل شهر با این رنگ ساخته شده و به همین خاطر اسم دیگر جیپور شهر صورتی است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند مرتضی بهشتی
  نقدها:
  گزارش
  قصر بادها
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از اصلی ترین جاذبه های توریستی شهر جیپور کاخ تاریخی هوا محل می باشد که روزگاری محل زندگی و حکومت خانواده سلطنتی بوده است.معماری خاص و منحصر به فرد آن در تعداد پنجره های بکار رفته در آن است.
  در مجموع 953 پنجره کوچک در بنا وجود دارد که علاوه بر تهویه مطبوع کاربرد اصلی آن برای زنان حرمسرا بوده تا از آنجا جشن ها و نمایش های خیابانی را ببینند.
  ویژگی برجسته کاخ همان نمای بیرون آن است که با توجه به نورپردازی زیبا بهترین زمان بازدید شب ها می باشد، داخل کاخ شامل حیاط مرکزی با یک حوض کوچک در وسط و ساختمان های چند طبقه در اطراف است. از طریق راهروهای باریک و مارپیچ به طبقه پنجم و بام کاخ رسیدیم که نمای زیبایی به اطراف داشت. بلیط این مجموعه را بصورت کمبو با سایر دیدنیهای جیپور تهیه کرده بودیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  هوا محل، زندانی طلایی
  توصیه شده توسط کاربر

  هوا محل در سال 1799 توسط مهاراجه ساوای پراتاب سینگ ساخته شد. در آن زمان بانوان قصر و مهارانی ها اجازه حضور آزاد در بین مردم را نداشتند و این بخش از قصر با 953 ساختار پنجره‌ای شکل ساخته شد تا مهارانی‌ها در زندان طلایی خود رفت و آمد مردم و همچنین جشن‌ها و فستیوالها را به نظاره بنشینند. بسیاری از مردم فکر می‌کنند دیواره هوا محل جلوی قصر است در صورتی که با توجه به نقشه ساختمانی آن در واقع ساختار پشت این قصر می‌باشد. ورودی این قصر 200 روپیه هزینه دارد. داخل قصر حیاط کوچکی هست که حوض وسط آن و فواره داخل آن به تلطیف هوا کمک میکند. داخل ساختمان چند طبقه و همراه با تراسها با پنجره کوچک و اتاقهای زیبا با ارسی های رنگی می باشد. تراسها به همان پنجره های زیبایی که از خیابان قابل مشاهده هستند راه دارد. طبقه آخر قصر نیز بامی است که از آن می توان تمام شهر را به نظاره نشست. هوا محل نزدیک قصر صورتی وجنتر منتر است و باکمی پیاده روی می توان به آن رسید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  کاخ هوا محل جیپور
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ هوامحل در شهر صورتی هند، جیپور قرار دارد، این کاخ که در واقع به صورت دیواری کاذب با تعداد زیادی پنجره تقریبا نزدیک به هزار پنجره و روزن است که برای حفظ حریم اختصاصی کاخ شهر جیپور ساخته شده. به طوریکه این دیوار تا نزدیکی محل سکونت زنهای درباری کشیده شده تا خانواده سلطنتی بتوانند بدون دیده شدن زندگی ساکنین شهر را از این پنجره ها ببینند و به تماشای شهر بنشینند.ساختمان این کاخ از ماسه های خاصی که رنگدانه صورتی دارند ساخته شده و رنگی طبیعی دارد. عظمت،ظرافت و زیبایی این کاخ هر بیننده ای را به سمت خود جلب میکند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند مجیک
  نقدها:
  گزارش
  کاخ تنفس درجیپور
  توصیه شده توسط کاربر

  این کاخ در آخرین سال‌های قرن هجدهم 1799 ساخته شده و در حدود 600 پنجره کوچک‌ دارد

  دلیل ساختش هم این بوده که زنان دربار اجازه نداشتن در انظار عمومی دیده بشن و میتونستن برن اینجا و رفت و آمد های درون شهر رو‌از پشت این پنجرهای کوچک بدون دیده شدن ببینن

  این ساختمان پیرامید شکل از سند استون ساخته شده و بسیار زیباست

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: