Close
رستوران

کلوت های شهداد

Shahdad Kalouts

Shahdad Kalouts (1).jpeg
Shahdad Kalouts (2).jpeg
Shahdad Kalouts (3).jpeg
Shahdad Kalouts (4).jpeg
Shahdad Kalouts (5).jpeg
Shahdad Kalouts (6).jpeg
Shahdad Kalouts (7).jpeg
Shahdad Kalouts (8).jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

کویر دیدنی شهداد با کلوت ها و سازه‌های عظیم شنی که تاکنون دلیل علمی مشخصی برای پدید آمدنشان از سوی دانشمندان و محققان ارائه نشده است، یکی از جذاب ترین نقاط کویری دنیاست که گردشگران خارجی خوب قدر آن را می دانند! شاید کمتر کسی در ذهن خود تصور کند که کویر خشک و گسترده لوت در استان کرمان مجموعه ای از شگفتی هایی است که هر گردشگری آرزوی دیدن آن را دارد.

غول های عظیم شنی در دل کویر لوت، رویایی فراموش نشدنی است که می توانید در کنار گرمترین نقطه زمین و گودترین چاله مرکزی ایران آن را تجربه کنید؛ سرزمینی مملو از عجایب که مستشرقین از آن به عنوان سرزمین پریان یاد می‌کنند و بدون شک مرز بین حیات و مرگ محسوب می‌شود.

نوع جاذبه:
 • جاذبه طبیعت

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Mana
  نقدها:
  گزارش
  جادوی کویر
  توصیه شده توسط کاربر

  کویر پدیده جذابی است. جایی که فقط خاک و آفتاب زندگی می کنند. و کلوت، این سازه های ماسه ایِ باد ساخته انگار خانه هایی برای هیچ کس! قصرهایی برای هیچ کس!
  جذابیت کلوت های شهدا واقعا به بیان نمی آید... پهنه بسیار وسیعی پر از این خانه های پرِ خالی؛ شهری است. ما انسانها،بیگانگانی از جهانی دیگر چقدر لذت می بریم از تماشای جای پایمان انگار اولین انسانِ از راه رسیده. رنگهای زمین و آسمان وقت جا به جایی آفتاب سحر انگیزند. اما اصلا به این معنا نیست که اگر اصرار داشته باشیم پیش از غروب آفتاب مثلا به کرمان برگردیم و ناچار باشیم کلوتها را در آفتابِ میانه آسمان ببینیم جادویی در کار نیست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  کلوت شهداد نماد ابهت زمین
  توصیه شده توسط کاربر

  برای رسیدن به کلوت شهداد بایستی به سمت جاده نهبندان(مشهد) بروید. کویر شهداد دارای سه منطقه سبز، زرد و قرمز است. افراد عادی و بدون راهنما تنها میتوانند وارد بخش سبز شوند که شامل جنگلهای نبکا و کلوتهاست. دسترسی به این مسیر سخت نیست و جاده نیز بسیار شلوغ و پرتردد است و حدود 150 کیلومتر با کرمان فاصله دارد. برای دیدن جاذبه های بکرتر مثل گندم بریان(گرمترین نقطه زمین)، رودشور( تنها رود جاری و زنده کویر) و پلی گونها بایستی با لیدرمحلی همراه شوید. پس از عبور از شهر شهداد تابلویی نمایان میشود و شما را تا محدوده کلوتها راهنمایی میکند. کمپ کویری شهداد نیز امکاناتی برای اقامت و شب مانی دارد. در صورت تمایل میتوانید یک شب در این محل کمپ کنید و یا از تورهای سافاری، شترسواری و ... که در این محل برگزار میشود استفاده کنید.
  در مسیر ابتدا به جنگلهای کویری نبکا میرسید که نوعی پوشش گیاهی مختص کویر است. این گلدانهای کویری که ارتفاع آنها تا 10 متر نیز میرسد از ماسه، لای، رس و سیلت تشکیل شده است. شکل نبکا تابعی از اندازه، تراکم و میزان رشد گیاه است. چند کیلومتر جلوتر به کلوتها خواهید رسید.کلوت خیره کننده است واقعا حسی که در میان کلوتها داشتم قابل توصیف نیست.کلوت شهداد یکی از زیباترین و باابهت ترین مکانهایی است که من دیده ام. حتما در سفر به کرمان به کلوتها سر بزنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ناصر
  نقدها:
  گزارش
  کلوت شهداد
  توصیه شده توسط کاربر

  وقتی در بیابان ها باد می وزد و دانه های شن را به این طرف و آن طرف می برد، برخورد همین دانه های شن با سنگ ها و تخته سنگ های موجود در بیابان، آن ها را فرسایش می دهد و شیارهایی روی آن ها ایجاد می کند. در طول سالیان سال و دراز مدت، همین پدیده باعث شکل گیری کلوت می شود. کلوت ها هم می توانند بر اثر فرسایش باد و هم بر اثر فرسایش آب و باد ایجاد شوند. یکی از بزرگ ترین و شناخته شده ترین کلوت های دنیا در کشور ایران و استان کرمان قرار دارد. اگر شما هم قصد سفر و بازدید از این کلوت ها را دارید، باید خیلی مراقب باشید.چراکه مسیریابی در کویر کار بسیار دشواری است و ممکن است گم شوید. علاوه بر این،‌ اگر راهنما و راننده ی شما حرفه‌ای نباشد، شما و ماشینتان خیلی سریع در شن های کویر گرفتار خواهید شد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  کلوت شهداد
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام.کویر شهداد یکی از خوشگلترین کویرهای ایرانه.خیلی هم گرمه.خوبیش اینه که تا حدودی میشه با ماشین معمولی هم داخلش رانندگی کرد.ما که رفتیم.حدودا ۱۰۰کیلومتر با کرمان فاصله داره.نزدیکیهای اونجا محلهای اقامتی هم وجود داره.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سعیده قاسم پور
  نقدها:
  گزارش
  کلوت های شهداد
  توصیه شده توسط کاربر

  فصل پاییز که میشه دلم هوای کویر میکنه.برنامه ریزی میکنیم.کرمان کویر لوت .در مسیر جاده کرمان بم و بعد از گذشتن از شهر شهداد با طی مسافت حدودا۹۰ کیلومتر به کلوتها میرسیم.کلوتها یکی از جذابیت های منحصربفردیه که هر بار دیدارش بیشتر دل تنگم میکنه.در نزدیکی کلوتها و روستای شفیع آباد شب رو به انتظار دیدار طلوع به صبح میرسونیم. خورشید رو از پشت کلوتها میبینیم و با ماشین های آفرود گشتی درون این شهر خیالی میزنیم.دلم باز تنگ میشه .
  پیشنهاد میکنم تا فصل،فصل کویره ، این مکان سحر انگیز رو از دست ندین.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: