Close
رستوران

کلوت های شهداد

Shahdad Kalouts

Shahdad Kalouts (1).jpeg
Shahdad Kalouts (2).jpeg
Shahdad Kalouts (3).jpeg
Shahdad Kalouts (4).jpeg
Shahdad Kalouts (5).jpeg
Shahdad Kalouts (6).jpeg
Shahdad Kalouts (7).jpeg
Shahdad Kalouts (8).jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

کویر دیدنی شهداد با کلوت ها و سازه‌های عظیم شنی که تاکنون دلیل علمی مشخصی برای پدید آمدنشان از سوی دانشمندان و محققان ارائه نشده است، یکی از جذاب ترین نقاط کویری دنیاست که گردشگران خارجی خوب قدر آن را می دانند! شاید کمتر کسی در ذهن خود تصور کند که کویر خشک و گسترده لوت در استان کرمان مجموعه ای از شگفتی هایی است که هر گردشگری آرزوی دیدن آن را دارد.

غول های عظیم شنی در دل کویر لوت، رویایی فراموش نشدنی است که می توانید در کنار گرمترین نقطه زمین و گودترین چاله مرکزی ایران آن را تجربه کنید؛ سرزمینی مملو از عجایب که مستشرقین از آن به عنوان سرزمین پریان یاد می‌کنند و بدون شک مرز بین حیات و مرگ محسوب می‌شود.

نوع جاذبه:
 • کویر

نقد و بررسی کلوت های شهداد


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش
  کلوت های شهداد
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از زیباترین جاذبه‌های ایران و به نطرم دنیا کلوت‌های شهداده، این منطقه بخشی از حاشیه غربی کویر لوت و فاصله تقریبی آن از کرمان 95 کیلومتره که در حدود یک ساعت و 20 دقیقه از کرمان تا کلوت های شهداد راهه، در مسیر ابتدا به منطقه خوش آب و هوای سیرچ و سپس به شهر گرم شهداد می رسید، از شهداد اگر 40 کیلومتر دیگه رانندگی کنید، کلوت ها کم کم خودشون رو نشون میدن. از دور که نگاه میکنی انگار شهری با ساختمان‌های بزرگ نمایان میشه به همین دلیل بعضی ها کلوت‌ها رو به شهر ارواح نیز میشناسن. اینجا در تابستان بسیار گرمه، ناسا در سال 2005 گرمترین نقطه زمین با بیش از 70 درجه سانتیگراد نقطه ای در منطقه شهداد در کویر لوت اعلام گردید. برای دیدن کلوت‌ها اواخر پاییز، زمستان یا اوایل بهار بهترین زمان بازدیدشه، مخصوصا اگر هوا گرم بود جوری برنامه‌ ریزی کنید که عصر اونجا باشید.
  همچنین جدیدا در کنار کلوت‌ها اقامت گاهای متعددی ایجاد شده که سپری کردن یک شب در این اقامت گاه‌ها و دیدن آسمان پرستاره خالی از لطف نیست.
  اگر زمان باردیدتون از کلوت ها فصل زمستانه دیدن رود شور رو هم بهتون پیشنهاد میکنم، بخصوص زمستان گذشته با توجه به بارندگی های خوبی که در استان کرمان اتقاق افتاد رود شور از هر زمانی زیباتر بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند مرتضی بهشتی
  نقدها:
  گزارش
  کلوت های شهداد نماد پایداری کویر
  توصیه شده توسط کاربر

  کلوت ها سازه های شنی طبیعی هستند که بوسیله باد ، آب و فرسایش زمین بوجود آمده اند. این ابر شهر کلوخی بیش از 11 هزار کیلومتر مساحت دارد و در دل کویر لوت قرار گرفته است.
  منطقه گندم بریان که به عنوان یکی از گرمترین نقاط کره زمین شناخته می شود و همینطور رود شور که تنها رود دایمی در اعماق کویر لوت است در نزدیکی کلوت های شهداد جای دارند. دیدن نبکاها که به گلدان های کویری شهرت دارند و از معدود پوشش گیاهی منطقه هستند خالی از لطف نیست.
  برپایی کمپ در این منطقه و دیدن طلوع خورشید بر فراز کلوت ها بسیار لذت بخش است همچنین تماشای آسمان پر ستاره کویر در شب تجربه به یاد ماندنی می باشد.
  متاسفانه عدم نظارت به ورودی گردشگران و حضور آفرود سواران غیر حرفه ای تهدید جدی برای اکو سیستم این منطقه به شمار می رود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش
  کویر شهداد کرمان و عناصر آن
  توصیه شده توسط کاربر

  کویر شهداد به منطقه ای از حاشیه غربی دشت لوت گفته می شود که به علت نزدیکی به شهر شهداد به نام کویر شهداد نامیده می شود.
  شاخص ترین جاذبه کویر شهداد ، کلوت های این کویر است که در سمت شرق و شمال شرقی شهر شهداد قرار گرفته اند.
  کلوت ها برجستگی هایی شبیه تپه ولی با اشکال متنوع و عجیب هستتند که در قسمت های مسطح پیرامون خود قرار گرفته اند و از دور نمایی همچون یک شهر را در دل کویر ایجاد کرده اند
  در قسمت شمالی منطقه کلوت ها ، به کلوتک ها می رسیم که کلوت های کوتاه و زیبایی هستند که به صورت منفرد و منظم و کشیده در جهت شمالی جنوبی قرار گرفته اند و در نقشه هوایی منطقه ، شبیه سربازان یک ارتش هستند که در ردیف های منظم برای رژه ایستاده اند.
  رود شور یا کال شور، یکی دیگر از جاذبه های طبیعی کویر شهداد است . در قسمت شمال رود شور ، به منطقه وسیع و مرتفع گندم بریان می رسیم که پوشیده از سنگ های سیاه آتشفشانی با اشکال متنوع است.
  رود شور و گندم بریان در قسمت شمالی شهر شهدا قرار دارند و برای دسترسی به آنها باید از 40 کیلومتری جاده شهداد به نهبندان به دست چپ پیچید و فاصله 35 کیلومتری تا رود شور و منطقه گندم بریان را از دل زمین های کویری پیمود.
  مناطق پیرامون رود شور دارای عوارض زمین شناختی بسیار زیبایی مانند تپه های تخم مرغی ، آبرفت های پاشتری و سواحل زیبای نمکی بر حاشیه این رود کم عمق کویری است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند زهره دشتی
  نقدها:
  گزارش
  کلوت های بی نظیر شهداد
  توصیه شده توسط کاربر

  کویر شهداد کرمان در فاصله سه ساعتی از شهر کرمان، به سمت نهبندان قرار دارند. این منطقه به سه ناحیه سبز و نارنجی و قرمز تقسیم می‌شود که ناحیه سبز برای همه آزاد است ولی برای نواحی قرمز و نارنجی به دلیل احتمال گم شدن در کویر، نیاز به راهنمای محلی دارید.
  گندم بریان که گرم ترین نقطه ایران و به روایتی جهان است و همچنین تنها رود جاری کویر لوت به نام رود شور در این منطقه قرار دارد که البته برای دیدن آنها بایداز لیدرهای محلی کمک گرفت.
  همچنین در حاشیه کویر ماشین های آفرود جهت سافاری در کویر وجود دارد که البته قیمت بالایی داشتند.
  در نزدیکی کلوت ها اقامتگاه های سنتی برای ماندن در دل کویر و دیدن آسمان پرستاره کویر در شب نیز وجود دارد . که البته ما نماندیم و یک نصفه روز برای دیدن کلوت ها و رفت و برگشت از کرمان کافی است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Mana
  نقدها:
  گزارش
  جادوی کویر
  توصیه شده توسط کاربر

  کویر پدیده جذابی است. جایی که فقط خاک و آفتاب زندگی می کنند. و کلوت، این سازه های ماسه ایِ باد ساخته انگار خانه هایی برای هیچ کس! قصرهایی برای هیچ کس!
  جذابیت کلوت های شهدا واقعا به بیان نمی آید... پهنه بسیار وسیعی پر از این خانه های پرِ خالی؛ شهری است. ما انسانها،بیگانگانی از جهانی دیگر چقدر لذت می بریم از تماشای جای پایمان انگار اولین انسانِ از راه رسیده. رنگهای زمین و آسمان وقت جا به جایی آفتاب سحر انگیزند. اما اصلا به این معنا نیست که اگر اصرار داشته باشیم پیش از غروب آفتاب مثلا به کرمان برگردیم و ناچار باشیم کلوتها را در آفتابِ میانه آسمان ببینیم جادویی در کار نیست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  کلوت شهداد نماد ابهت زمین
  توصیه شده توسط کاربر

  برای رسیدن به کلوت شهداد بایستی به سمت جاده نهبندان(مشهد) بروید. کویر شهداد دارای سه منطقه سبز، زرد و قرمز است. افراد عادی و بدون راهنما تنها میتوانند وارد بخش سبز شوند که شامل جنگلهای نبکا و کلوتهاست. دسترسی به این مسیر سخت نیست و جاده نیز بسیار شلوغ و پرتردد است و حدود 150 کیلومتر با کرمان فاصله دارد. برای دیدن جاذبه های بکرتر مثل گندم بریان(گرمترین نقطه زمین)، رودشور( تنها رود جاری و زنده کویر) و پلی گونها بایستی با لیدرمحلی همراه شوید. پس از عبور از شهر شهداد تابلویی نمایان میشود و شما را تا محدوده کلوتها راهنمایی میکند. کمپ کویری شهداد نیز امکاناتی برای اقامت و شب مانی دارد. در صورت تمایل میتوانید یک شب در این محل کمپ کنید و یا از تورهای سافاری، شترسواری و ... که در این محل برگزار میشود استفاده کنید.
  در مسیر ابتدا به جنگلهای کویری نبکا میرسید که نوعی پوشش گیاهی مختص کویر است. این گلدانهای کویری که ارتفاع آنها تا 10 متر نیز میرسد از ماسه، لای، رس و سیلت تشکیل شده است. شکل نبکا تابعی از اندازه، تراکم و میزان رشد گیاه است. چند کیلومتر جلوتر به کلوتها خواهید رسید.کلوت خیره کننده است واقعا حسی که در میان کلوتها داشتم قابل توصیف نیست.کلوت شهداد یکی از زیباترین و باابهت ترین مکانهایی است که من دیده ام. حتما در سفر به کرمان به کلوتها سر بزنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ناصر
  نقدها:
  گزارش
  کلوت شهداد
  توصیه شده توسط کاربر

  وقتی در بیابان ها باد می وزد و دانه های شن را به این طرف و آن طرف می برد، برخورد همین دانه های شن با سنگ ها و تخته سنگ های موجود در بیابان، آن ها را فرسایش می دهد و شیارهایی روی آن ها ایجاد می کند. در طول سالیان سال و دراز مدت، همین پدیده باعث شکل گیری کلوت می شود. کلوت ها هم می توانند بر اثر فرسایش باد و هم بر اثر فرسایش آب و باد ایجاد شوند. یکی از بزرگ ترین و شناخته شده ترین کلوت های دنیا در کشور ایران و استان کرمان قرار دارد. اگر شما هم قصد سفر و بازدید از این کلوت ها را دارید، باید خیلی مراقب باشید.چراکه مسیریابی در کویر کار بسیار دشواری است و ممکن است گم شوید. علاوه بر این،‌ اگر راهنما و راننده ی شما حرفه‌ای نباشد، شما و ماشینتان خیلی سریع در شن های کویر گرفتار خواهید شد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  کلوت شهداد
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام.کویر شهداد یکی از خوشگلترین کویرهای ایرانه.خیلی هم گرمه.خوبیش اینه که تا حدودی میشه با ماشین معمولی هم داخلش رانندگی کرد.ما که رفتیم.حدودا ۱۰۰کیلومتر با کرمان فاصله داره.نزدیکیهای اونجا محلهای اقامتی هم وجود داره.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند سعیده قاسم پور
  نقدها:
  گزارش
  کلوت های شهداد
  توصیه شده توسط کاربر

  فصل پاییز که میشه دلم هوای کویر میکنه.برنامه ریزی میکنیم.کرمان کویر لوت .در مسیر جاده کرمان بم و بعد از گذشتن از شهر شهداد با طی مسافت حدودا۹۰ کیلومتر به کلوتها میرسیم.کلوتها یکی از جذابیت های منحصربفردیه که هر بار دیدارش بیشتر دل تنگم میکنه.در نزدیکی کلوتها و روستای شفیع آباد شب رو به انتظار دیدار طلوع به صبح میرسونیم. خورشید رو از پشت کلوتها میبینیم و با ماشین های آفرود گشتی درون این شهر خیالی میزنیم.دلم باز تنگ میشه .
  پیشنهاد میکنم تا فصل،فصل کویره ، این مکان سحر انگیز رو از دست ندین.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: