Close

آبشار تنگ بُراق

Tang-e Boraq Waterfall
4.4
(از 5 نقد و بررسی)
Tang e Boraq Waterfall (1).jpg

درباره آبشار تنگ بُراق

تنگ براق، نام دره زیبای شمال روستای تنگ براق است. در این تنگه شاهد رویش گیاهان و تشکیل پاسیوهای طبیعی در دیواره‎ها و شکاف‎ها هستیم. رودخانه پرآبی که در این دره جریان دارد به رود کر می‎ریزد. این رودخانه دیواره کوه را بریده و شکافی با دیواره‌هایی عمودی به پهنای چهل متر و در حدود صد متر بلندی در کوه بوجود آورده‌است. در دیواره صخره سمت جپ تنگ غاری زیبا وجود دارد که منشا آهکی دارد و آب از سقف آن به صورت قطرات باران به کف غار می‌ریزد. دیواره و کف غار پوشیده از خزه‌است. تنگ براق یکی از تنگه‌های متعدد استان فارس است که به دلیل کارستی بودن منطقه دارای آب فراوان در میان لایه‌های آهکی ارتفاعات اطراف است. این امر موجب نمناک بودن اغلب بخش‌های دیواره‌ها و سرازیر شدن آب به میان تنگه‌است و محیط زیبا و فرحبخشی را پدید آورده‌است.

نوع جاذبه
آبشار
موقعیت
اقلید
پیشنهاد کاربران
%100 از 5 رای
رتبه در اقلید
2 از 2 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف آبشار تنگ بُراق

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
مرتب سازی براساس:
رضا
نوشته شده در 4 اسفند 1399
report-icon گزارش

تنگ براق یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان اقلید در استان فارس است. در گذشته آب فراوان داشته و الان با کمتر شدن آب، امکان دسترسی به بخش های بکر تنگ، بیشتر شده است. تنگه ارزش ژئوتوریسمی هم داره که با کمتر شدن آب بیشتر نمایان شده است. متاسفانه در بخش هایی از تنگ آنقدر زباله ریخته شده که روی آب پوشیده شده. در بخش هایی هم بر روی سنگ های آهکی که طی میلیونها سال تشکیل شده، یادگاری نوشته شده. مردم در بازدیدها به طاق ها و تشکیلات آهکی آویزان میشوند و عکس می گیرند که خود باعث تخریب جاذبه ها میشه. در مورد زباله ها به مامورهای ورودی، انتقاد کردم و اعلام شد که روزانه حجم وسیعی زباله جمع آوری میشه اما باز هم زباله پخش میشه. از این رو نیاز هست که نظارت بیشتر در جاذبه ها و فرهنگ سازی حفظ طبیعت صورت بگیره و فکری برای جلوگیری از آلودگی انجام بشه. دیدن جاذبه تنگ براق به دوستان پیشنهاد میشه اما آلودگی که ذکر شد خیلی به روحیه طبیعت دوستان تاثیر می گذاره.

بیشتر
امتیاز کل
3
پوریا اقتداری
نوشته شده در 24 دی 1397
report-icon گزارش

تنگ براق به فاصله حدودا ۹۰ کیلومتری از اقلید و ۱۹۰ کیلومتری از شیراز واقع شده. من و همسرم به همراه همکاران من در برنامه یک روزه بازدید از تنگ براق شرکت کردیم. حدودا ۳ ساعت در مسیر بودیم تا از شیراز به اینجا رسیدیم. تنگ براق در فصل تابستان بسیار برای بازدید مناسب هست اما در سایر ماهها بدلیل سرما بازدید از اون دشوار خواهد شد. در زمان بازدید ما خیلی از مردم با خودروهای شخصی به آنجا آمده بودند. باید یادآوری کنم که بخش کوتاهی از مسیر خاکی هست. متاسفانه در گذشته این آبشار و رودخانه خیلی پر آب بوده اما در حال حاضر وضعیت مناسبی نداره. در چند نقطه از مسیر تا آبشار اصلی چندین استخر طبیعی شکل گرفته که می توان در اونها شنا کرد و شیرجه زد اما به یاد داشته باشید که دمای آب کمی سرد هست. برای رسیدن به آخرین استخر چیزی حدود ۴۵ دقیقه باید پیاده روی کنید. اینجا باغ با امکاناتی همچون سکو بتنی برای اقامت و سرویس بهداشتی هم داره و بیشتر از این هیچ امکاناتی نداره پس وسایل لازم با خودتون ببرید.

بیشتر
امتیاز کل
4
bahar
نوشته شده در 19 دی 1397
report-icon گزارش

طبیعت نیمه بكر و بینهایت زیبای این منطقه رو در هیچ نقطه دیگه ای تجربه نخواهید كرد . مسیر تا كنار رودخانه ، سنگفرشی قدیمی دارد و بعد از آن تا دل كوه و نهایت آبشار كه اگر در فصل پر آب سفر كنید ، دستیابی به برخی نقاط ناممكن است . تمام مسیر كوهنوردی، دیواره كوه خزه زده و قطرات آب ، نمایی بینظیر بوجود آورده است . اگر اهل طبیعت گردی هستید ، حتی با خانواده ، دیدن این منطقه بسیار زیبا رو از دست ندهید.

بیشتر
امتیاز کل
5
محمود رضایی
نوشته شده در 14 آذر 1397
report-icon گزارش

سلام.تنگه براق با ابشار و حوضچه ی زیبایی که داره حتما ارزش چند بار دیدن رو داره.اگر هم رفتید حتما مسیر بالای ابشار رو برید و حتما غار و چشمه ای رو که از دل کوه پایین میریزه رو ببینید.آبی بسیار زلال و خنک.از جاده اباده به سمت اقلید(یاسوج)میتونید برید.یه جاده خاکی هم هست که به سمت کامفیروز و بهشت گمشده میره.با همه ماشینها و همه نوع افراد مناسبه و بسیار زیباست#تایسیز

بیشتر
امتیاز کل
5
Fatemeh Kashkooli
نوشته شده در 2 آذر 1397
report-icon گزارش

تنگ براق یک مکان زیبا، دیدنی و سرشار از آرامش هست که میتونین برای استراحت و تفریح اونو انتخاب کنین. آدرس دقیق تنگ براق دقیقا استان فارس، شهرستان اقلید، 20کیلومتری سِده و از شیراز 190 کیلومتر فاصله داره.این مکان زیبا دارای آبشار، غارهای زیبا، رودخانه و چشمه هست ک میتونین عکسای زیادی رو به یادگار از اونجا بگیرین. پیشنهاد می کنم برای رفتن، مسیر بهشت گمشده و کامفیروز رو انتخاب کنین چون این جاده و مسیر شما رو شگفت زده خواهد کرد.

جاده های قشنگ در کنار رودخانه کُر، شالیزارهای برنج و جنگل های بلوط حتما سفر شما رو جذاب تر خواهد کرد. این مسیر تا تنگ بُراق نزدیک به 20 دقیقه جاده خاکی داره ک سخت و ناهموار نیست و نگرانی نداره.البته بهتره مسئولین محترم به دلیل زیباییِ این مکان تفریحی وتاریخی و تعداد بالای گردشگر حتما این مسیر 20دقیقه ای رو آسفالت کنن.

آب زلال و شفافِ این مکان زیبا،ماهی های قزل‌آلا توی آب و در آخر در دیواره ی صخره ی سمت چپ تنگه، غاری زیبا وجود داره ک ب دلیل منشاء آهکی، آب از سقفِ اون به صورت قطره های باران به کف غار می ریزه که یک چشم انداز زیبا رو به وجود آورده و جون میده برا عکاسی و گرفتن عکس های قشنگ. دیواره و کف غار پوشیده از خَز هست ک شما میتونین به راحتی و بدون کفش اونجا بایستین ولذت ببرین. راستی از نظر تاریخی هم براتون بگم که یک سنگ نبشته ی باستانی هم به خط پهلویِ ساسانی در اونجا به یادگار مونده که این تنگه از سال 1240هجری شمسی بوسیله ی عسگرخانِ محمدزمانلو به محل اسکان دائمی تبدیل شده و زبان مردم روستا ترکی و لری هست.

این توضیح هم برای کسانی ک تاریخ دوست هستن ومطالعه ی تاریخی دارن.البته این مکانِ زیبا و جاذبه ی گردشگری نقد هایی هم داره ک بهتره بررسی بشه. اول اینکه مسیر ورودی به تنگه باریک هست و بهتره آسفالت شه و میله های امنیت جاده ای کنار این مسیر نصب شه. دوم اینکه این مکان ِ زیبا احتیاج به رستوران و امکانات بهتری داره ک نادیده گرفته شده. یک دکّه ی کوچیک و چند سرویس بهداشتی جوابگوی این همه گردشگر نیست. مخصوصا اینکه من گردشگرهای خارجیِ زیادی رو اونجا دیدم.سوم اینکه مسیر رسیدن به آخر تنگه و غار و جاذبه های پشتِ اون ک واقعا قشنگ هست و توی عکسا میتونین ببینین بسیار سخت و ناهموار هست ک خودم ب سختی و با پریدن از دوتا صخره ی بزرگ ب اونجا رفتم ک خب خطرهایی داره و بهتره که فکری بشه و حداقل بوسیله ی زدن یک پل این مسیر رو هم درست کنن.

و در آخر اگر قصد موندن 2 یا چند روزه رو دارین حتما با خودتون پتو ببرین ک شبای سردی داره.و نگم براتون ک آتیش روشن کردن و چای آتیشی و دورهمی کنار آب و چادر زدن این سردیِ هوا رو از یادتون میبره. ما سه روز اونجا بودیم که واقعا خوش گذشت و فراموش نشدنی بود. من نزدیک به 100 تا عکس اونجا گرفتم که دلم نمیاد حتی یکیشون رو پاک کنم. امیدوارم هر چه زودتر این مکان رو انتخاب کنین و از مسافرت به اونجا لذت ببرین. من این متن رو باهشتگ#تایسیز براتون میفرستم.دلتون شاد و لبتون خندون و جیبتون پُر از پول که بتونین مسافرت برید و خوش بگذرونین.

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت