Close

ارگ راین

Rayen Citadel
4.9
(از 8 نقد و بررسی)
Rayen Castle (1).jpg

درباره ارگ راین

ارگ راین حدودا 20 دقیقه  با آبشار راین فاصله دارد، ارگ راین با تمام ابهت و اصالتش بخش عمده ای از بازدیدکنندگانش را وامدار گردشگران آبشار راین است، این ارگ یادگار دوران ساسانی است، با پلانی مربع شکل با مساحتی بیش از بیست و دو هزار مترمربع  بنا و چهل و چهار هزار مترمربع مساحت حریم بنایش است. کل این بنا از خشت ساخته شده، و دومین بنای خشتی بعد از ارگ بم می باشد و به لحاظ معماری ظاهری و مصالح این دو ارگ همانند هم هستند. این قلعه به این دلیل که بر روی دامنه های قله هزار با ارتفاع 2200 متری واقع شده، آب و هوای مطبوعی دارد. موقعیت طبیعی و سیاسی خاص این ارگ آنرا به یکی از استراژیک ترین پایگاه های تاریخی بدل کرده است.ارگ راین به سه بخش خان‌نشین، اعیا‌ن‌نشین، عوام‌نشین تقسیم می شده است.

یک از علل شهرت ارگ راین کرمان کارگاه‌های صنایع فلزی آن بوده است. در این ارگ انواع شمشیر، اسلحه، قندشکن، داس، ساطور، قفل، خنجر، قیچی، انبر و تاج‌های علم‌های عزاداری تولید می‌شده است. حرفه آهنگری و فلزکاری در راین قدمتی تاریخی دارد که احتمالا به اندازه قدمت سکونت در این ناحیه عمر داشته باشد. ساخت اسلحه گرم نیز در دوره‌های نزدیک‌تر در ارگ راین انجام شده است.

هرگاه رهسپار کرمان شدید بازدید از این ارگ زیبا و تاریخی را که حصارهای بلند و کنگره ‌دارش و برج ‌‌های نگهبانی زیبایش، عمیقا چشم نواز است، را ازدست ندهید.

 

نوع جاذبه
بناهای باستانی
بناها و مجسمه های تاریخی
موقعیت
راین
پیشنهاد کاربران
%100 از 8 رای
رتبه در راین
1 از 2 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف ارگ راین

رستوران ها
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
مرتب سازی براساس:
زهره دشتی
نوشته شده در 24 آذر 1398
report-icon گزارش

ارگ راین در استان کرمان، دومین بنای خشتی جهان (بعد از ارگ بم) و متعلق به دوره ساسانی است. ارگ راین حدود 4 هکتار وسعت دارد و دارای چندین برج نگهبانی است. این برج ها پله های بلند و تیزی از جنس کاهگل داشتند که بالا رفتن از آن ها خیلی سخت بود.
ارگ راین به بخش‌های عامه نشین، حاکم نشین و سربازخانه تقسیم شده است.
در کف اتاقک‌های بالای ورودی ارگ سوراخ‌هایی در کف زمین وجود داشت که در زمان حمله دشمن، از این سوراخ‌ها روی مهاجم روغن داغ می‌ریختند
در قلعه حکومتی، بخشی تحت عنوان استراحتگاه حاکم و بخشی تحت عنوان مهمانخانه بود که در مرکز هرکدام حیاطی کوچک و باغچه‌ای با صفا بود و گرداگرد آن حیاط، اتاق‌ها قرار داشتند. قلعه حکومتی دارای یک بخش مرکزی بود که از همه قسمت‌ها و راهرو‌ها به همان نقطه می‌رسیدیم.
محوطه اسطبل اسب ها، انبار مهمات و غیره در بخش عامه نشین وجود داشت و همینطور در ابتدای ارگ بازارچه ای بود. آتشگاه ارگ بعد از ورود اسلام به زورخانه و انبار آن به مسجد تبدیل شده بود.
ارگ در زمان زلزله بم آسیب کمی دیده بود ولی به طور کلی مرمت شده و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

بیشتر
امتیاز کل
5
مریم رجایی
نوشته شده در 12 شهریور 1398
report-icon گزارش

پیشینه این ارگ به دوران ساسانی برمیگردد و تا 150 سال پیش قابل سکونت بوده است و حدود 5000 نفر در آن زندگی میکرده اند. ارگ راین به تعبیری پس از ارگ بم دومین بنای خشتی بزرگ جهان است و با بازدید از ارگ راین می توانید در کوچه پس کوچه های سازه ای قدم بزنید که هیچ فرمانروایی در طول تاریخ نتوانست آن را فتح کند. وقتی به دروازه ارگ رسیدیم از عظمت آن شگفت زده شدم و اصلا انتظار رویایی با فضایی به این وسعت را نداشتم. وارد ارگ شدیم و بازدید را از سمت راست شروع کردیم. که به خانه های عمومی اختصاص داشت محلی که احتمالا افراد معمولی در آن ساکن بوده اند و یا در دوران کهن تر به هنگام جنگ مردم عادی به این خانه ها پناه میاورده اند. بازسازی این بخش ها کامل نشده است و تنها دیواره ها قابل رویت است و نمیتوان تصور کاملی از فضا داشت .انتهای محله عامه نشین به خان نشین منتهی میشود. خان نشین که قلعه اصلی میباشد با دیواره ها و برجهایی احاطه شده است و دارای بخشهای مختلفی از جمله مهمانپذیر و اقامتگاه اصلی است. معماری بخشهای مختلف تقریبا یکسان است و همگی شامل حیات کوچکی هستند که دورتادور آن اتاقهایی قرار دارد.جذابترین بخش آن قطعا پشت بام زیبای قلعه است. البته در حال حاضر بازدید از برجهای دیدبانی ممکن نیست.در ادامه از سمت چپ قصر دیدن کردیم که بازار، آتشکده، انبار، حمام و محل زندگی اقشار مختلف در این بخش قرار دارند. برای بازدید از این ارگ زیبا و عظیم حداقل به دو ساعت زمان نیاز دارید. بازدید از ارگ راین همه روزه از ساعت 8 صبح الی 18 عصر ممکن است. بلیت ورودی نیز 2500 تومان میباشد.

بیشتر
امتیاز کل
5
فرزانه امینی زاده
نوشته شده در 27 مرداد 1398
report-icon گزارش

ارگ راین از جاذبه های تاریخی شهر راین است که در میان این شهر بر فراز تپه ای واقع شده. این ارگ خشتی که قدمت آن به دوره ساسانی برمیگردد دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم است و گفته میشود که هیچ لشکری نتوانست هرگز به آن نفوذ پیدا کند.از موارد جالب راجع به این ارگ این است که تا صده گذشته مورد استفاده قرار میگرفته و افراد زیادی در آن زندگی میکردند.اکنون که به این ارگ سر بزنید از دالانی عبور میکنید که به بازارچه تبدیل شده و در اتاقک های خشتی صنایع دستی و گلیم و ... را به فروش گذاشته اند. ارگ از قسمت های مختلفی تشکیل شده که هر کدام زیبایی های خاص خود را دارند و مانند شهری کوچک با حصاری بلند گردهم آمده اند از محوطه عامه نشین گرفته تا حاکم نشین ، آتشکده ، بازار ، استراحتگاه حاکم و ...
شما میتوانید با پرداخت مبلغ خیلی ناچیز 2500 تومان از این ارگ زیبا دیدن کنید ، در کوچه پس کوچه های آن قدم بزنید به خانه های عامه سر بزنید، سرکی در استراحتگاه حاکم بکشید، از بازار آن خرید کنید و در تاریخ آن غرق شوید.

بیشتر
امتیاز کل
5
شکوفه.
نوشته شده در 15 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

ارگ راین یکی ازبزرگترین بناهای خشتی جهان است با مساحتی بیش از ۲۲هزار متر مربع و در جنوب غربی شهر راین استان زیبای کرمان قرار دارد و از مهمترین آثار بجا مانده از دوران ساسانی است و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از جنوب کرمان و در ارتفاعات شهر راین قرار دارد.مصالح به کار رفته در این ارگ از خشت خام است. ارگ از قسمتهای مختلفی تشکیل شده و تنها یک راه ورودی به درون آن وجود داشته و بهترین قسمت ارگ به فرماندار شهر اختصاص داشته است.

بیشتر
امتیاز کل
5
shahrzad
نوشته شده در 24 فروردین 1398
report-icon گزارش

یکی ازبزرگترین بناهای خشتی جهان است واین بنا بعداز ارگ بم ومورچه خورت سومین بنای خشتی جهان است. هرساله میزبان هزاران گردشگر خارجی وداخلی است. این ارگ درجنوب غربی شهرکنونی راین دراستان کرمان است. این ارگ مربوط به دوران ساسانی است.

بیشتر
امتیاز کل
5
ناصر
نوشته شده در 19 دی 1397
report-icon گزارش

دومین بنای بزرگ خشتی در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان ارگ راین قرار گرفته است. اولین بار از این ارگ در کتب تاریخی در قرن اول هجری یاد شده است اما کاوش‌های باستانی قدمت آن را به زمان حکومت ساسانیان نسبت می‌دهد. موقعیت طبیعی و سیاسی خاص قرارگیری ارگ راین آن را به یکی از استراتژیک‌ترین پایگاه‌های تاریخی در ایران تبدیل کرده است. با وجود آن‌که ارگ در حاشیه کویر قرار دارد اما به‌دلیل احداث بر روی دامنه‌های قله مرتفع هزار در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از آب و هوایی مطبوع برخوردار است. قلعه راین نمادی از تاریخ کهن منطقه راین است و یکی از قلعه‌های فراوانی است که در گذشته در این ناحیه احداث شده بوده اما پس از این همه سال همچنان پابرجا مانده است.
در زمان ساسانیان به این‌جا رائین می‌گفته‌اند که هم نام یکی از سرداران بزرگ و شجاع اردشیر دوم بوده است.برخی مطالعات نشان داده که بنای کنونی قلعه حدود ۵۰۰ سال پیش و بر روی ویرانه‌های قدیمی قلعه احداث شده اما آن‌چه که می‌توان مطمئن بود آن است که به هر حال در چندین قرنی که از پیدایش ارگ از پیش از اسلام می‌گذرد در هر دوره برخی بازسازی‌ها را توسط حکومت وقت آن شاهد بوده‌ایم.
در کتاب‌های تاریخی متعلق به قرن اول هجری از ارگ راین کرمان نام برده شده و آن را به‌عنوان تنها ناحیه‌ای از ایالت کرمان که در زمان حمله سپاهیان اعراب به فرماندهی مجاشع ابن مسعود در سال ۳۱ هجری تسخیر نشده توصیف کرده‌اند. در دوره نادرشاه افشار اداره ارگ بر عهده میزرا حسین خان (راینی) بوده و در زمان حکومت زندیه نیز پسر میرزا حسین خان، یعنی میرزا علی خان این مقام را عهده‌دار گردید.
ارگ راین از دژهای فرماندهی میرزا حسین خان بوده و حتی پس از سقوط زندیه اداره امور قلعه به دست نوادگان این فرمانده محبوب می‌افتد. مردم به قدری این پدر و پسر را دوست داشتند که در بسیاری از منابع این ارگ با نام ارگ میرزا حسین خانی ذکر شده است.
تا حدود ۱۵۰ سال پیش ارگ راین مسکونی بوده و حدود ۵۰۰۰ نفر در آن زندگی می‌کردند، اما از آن زمان کم کم رو به فراموشی می‌رود و در گذر زمان برخی از ساختمان‌هایش تخریب و سقف تعدادی از خانه‌ها فرو می ریزد.
در تاریخ آمده که لشکریان راین تحت فرماندهی گنجعلی‌خان زند که حاکم کرمان بوده در جنگ با عثمانی‌ها از تفنگ‌های دست‌ساز صنعتگران راینی استفاده می‌کنند و پیروز می‌شوند. هنوز هم در ورودی ارگ کارگاه‌هایی دایر هستند که چاقوی شاخی معروف راین را با شاخ بز و یا سایر حیوانات اهلی دیگر تولید می‌کنند. با نگاهی به تاریخچه غنی ارگ راین می‌توان نفوذناپذیری و صلابت دیوارهای بلندش را در کنار جنگاوری مردمانش مشاهده کرد و تا حدودی به علت تسخیر نشدنش در طول تاریخ پی برد.

بیشتر
امتیاز کل
5
Amin
نوشته شده در 28 آذر 1397
report-icon گزارش

ارگ راین یکی از ارگهای زیبا در استان کرمان میباشد که قدمت بسيارزيادی دارد و دومین بنای خشتی جهان بعد از ارگ بم میباشد و در آن بعضی غرفه های سنتی مشغول به فعالیت می باشند.مساحت این ارگ بیش از 22/000متر مربع است.

بیشتر
امتیاز کل
4
fatemeh
نوشته شده در 2 آذر 1397
report-icon گزارش

اینجا ارگ راین کرمان هست که بزرگترین بنای خشتی جهان بعد از ارگ بم در زمان ساسانیان هست که با دیدنش چه سوالهایی که در ذهن انسان بوجود میاد از ادمهایی که این بنای خشتی که درست کردند و چه دوران و پشامدهایی که در زمان پیش امده بسیار جالب و زیبا بود .#تایسیز

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت