Close
رستوران

غار شاپور

Shapur Cave

Shapur Cave And Statue (1).jpg
Shapur Cave And Statue (2).jpg
Shapur Cave And Statue (3).jpg
Shapur Cave And Statue (4).jpg
Shapur Cave And Statue (6).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

غار شاپور در انتهای تنگ چوگان و در چهار کیلومتری شهر بیشاپور در شهرستان کازرون مهمترین پایتخت ساسانیان در ارتفاع حدود ۸۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد و دهانهٔ آن حدود ۳۰ متر می‌باشد. در دهانهٔ این غار مجسمهٔ شاپور قرار گرفته‌است و به همین دلیل این غار به نام شاپور معروف شده‌است. مجسمهٔ شاپور از یک ستون چکیده غول‌پیکر که در این غار وجود داشته تراشیده شده و با وجود گذشت ۱۷۰۰ سال هم‌چنان پابرجا می‌باشد و تنها مجسمهٔ باقی‌مانده از دوران باستان است که حدود ۷ متر ارتفاع دارد. بعد از گذشت سال‌ها کماکان سر این مجسمه سالم می‌باشد ولی دو دست آن شکسته‌اند. مجسمه واژگون شده‌بود که در سال ۱۳۳۶ توسط ارتش در جای خود قرار گرفت. این مجسمه، شاپور را به صورت ایستاده نشان می‌دهد.

نوع جاذبه:
 • بناهای تاریخی و مجسمه ها

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  غار ومجسمه شاپور
  توصیه شده توسط کاربر

  غار شاپور در فاصله ۵کیلومتری از شهر بیشاپور کازرون در استان فارس و در ارتفاعات تنگه چوگان قرار دارد.براثر فزسایش طی سالیان دراز در دهانه غار ستونی ایجاد شد که توسط هنرمندان ساسانی تراشیده شد.طول این مجسمه به ۷متر می رسد‌.در اثر زلزله این مجسمه پس از سالها فرو افتاده و سپس در سال ۱۳۳۶ با بتون در جای خود نصب شد.برای رفتن به داخل این غار حتما باید چراغ قوه همراه داشته باشیدو چون غار بر بالای کوه قرار دارد دسترسی به آن برای همگان راحت نیست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  غاربیشاپور تنگه چوگان
  توصیه شده توسط کاربر

  غاربیشاپور درانتهای تنگه ی چوگان ودر 4کیلومتری شهربیشاپور درشهرستان کازرون قراردارد. ومهمترین پایتخت ساسانیان بوده است، که درارتفاع حدود800 متری ازسطح زمین قرار دارد و دهانه ی آن 30 مترمی باشد. در دهانه ی غار مجسمه ی شاپور یکم قرار گرفته است به همین دلیل غار به این نام معروف است. این غار طبیعی است و دسترسی به آن آسان نیست ویکی از اسرارآمیز ترین غارهای کشور است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش
  غار بیشاپور
  توصیه شده توسط کاربر

  این غار در استان فارس،شهرستان کازرون و در ۴ کیلومتری شهر بیشاپور و در انتهای تنگه چوگان ،در ارتفاع ۸۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد با ۵ ساعت کوهپیمایی ک توصیه میکنم حتما از بلد های اونجا استفاده کنید و ی لیدر بگیرید به دهانه غار نزدیک میشوید و سپس بعد از پیمودن یکسری پله به غاری میرسید با ۳۰ متر دهانه ک در دهانه غار با مجسمه جذاب و شگفت انگیز بیشاپور مواجه میشید . این مجسمه غول پیکر که نزدیک به ۷ متر ارتفاع دارد از طریق تراشیدن یک ستون چکیده توسط یک فراری از دست بیشاپور یا همان شاهپور اول ساخته شده که قدمتی ۱۷۰۰ ساله دارد و مربوط به دوران ساسانی میباشد و تنها مجسمه باقی مانده از دوران باستان است. برای من دیدن این غار و این مجسمه و دیدن تنگه چوگان که همیشه تو کتابها خونده بودم بسیار جذاب بود طوری که انگار قسمتی از وجودم اونجا جا موند و باید باز هم برم

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • nazarian
  نقدها:
  گزارش
  تنديس شاپور اول ساساني
  توصیه شده توسط کاربر

  در فاصله ١٥كيلومتري كازرون به سمت قائميه در انتهاي منطقه اي به نام تنگ چوگان و در فاصله حدود ٦كيلومتري شهر بيشابور در ديواره كوه غاري وجود دارد كه به دليل قرار گرفتن پيكره سنگي شاپور اول ساساني به آن غار شاپور مي گويند .در جاده كه ايستاده اي تنديس ديده نمي شود و بزرگي غار را نمي توان احساس كرد اما به غار كه مي رسي بزرگي غار و تنديس مشخص مي شود غاري بزرگ كه دهانه آن حدود ٣٠متر و ارتفاع ١٥متر و تنديسي بزرگ به ارتفاع ٧متر با شانه هايي پهن و با ابهت .قدمت آن ١٧٠٠سال و مربوط به زمان ساساني است . دست و پاي تنديس بر اثر واژگوني شكسته اما پاي آن را ناشيانه ترميم كرده و مجددا استوار كرده اند .در ديواره هاي غار نقش هاي برجسته را مي توان ديد به قول مردم محلي تا به حال انتهاي غار را كشف نكرده اند دسترسي به غار يه كم سخته اما به سختيش مي ارزه .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  مجسمه شاپور
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام.مجسمه شاپور یکم.یک مجسمه جذاب و بزرگ با ارتفاع ۶٫۷متر در غاری در بیشاپور کازرون.مسیرش سخته چون روی کوهه.داخل غار رو هم میبرن محلیها میگردونن با روشنایی پیک نیک.البته چون خیلی تاریکه یه مقدار خطرناکه.اسم کازرون که میاد ادم یاد خانواده آقای هاشمی میوفته😁شهر بیشاپور هم اونجاست که دیدنش جالبه.عکسهاشو بعدا ارسال میکنم.#تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: