Close

خانه مشیرالملک

Moshir Almolk House
5
(از 2 نقد و بررسی)

درباره خانه مشیرالملک

اين بنا از خانه‏های اشرافی دوره صفویه محسوب شده و دارای فضاهای متنوع و تزئينات بسیار است. خاندان مشیر انصاری از مستوفیان و منشیان دربار صفویه تعلق دارد که در دوره شاه عباس کبیر از شیراز به اصفهان مهاجرت کرده و در آن سکنی گزیدند.

تاثیرگذار‏ترین چهره این خاندان میرزا حبیب الله مشیر الملک انصاری است. وی در سال 1257 هـ .ق در اصفهان متولد شد و پس از تحصیل علم و فضل و کمال خصوصا امور دیوانی و حساب و انشاء نزد میرزا علی جابری انصاری، پست های مختلفی را تصدی نمود و سرانجام به وزارت مسعود میرزا ظلّ السلطان، فرزند ارشد ناصر الدین شاه قاجار منصوب شد.

نوع جاذبه
موزه های تاریخی
موزه های هنری
بناها و مجسمه های تاریخی
موقعیت
اصفهان
پیشنهاد کاربران
%100 از 2 رای
رتبه در اصفهان
16 از 252 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف خانه مشیرالملک

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
مهين شاعري
نوشته شده در 24 دی 1398
report-icon گزارش

خانه مشيرالملك از جمله خانه هاي تاريخي شهر اصفهان است كه ميراثي از دوران صفويه مي باشد. اين خانه نزديك به ميدان نقش جهان و در خيابان هاتف واقع شده است. برايم جالب بود كه اين خانه در دوران جنگ محلي براي پناه جنگ ديدگان بوده است.
اين خانه كه دورتا دور حياطي بزرگ و با حوضي زيبا بنا شده است، چند قسمت دارد كه اتاق يا قسمت شاه نشين اين خانه بسيار زيباست، از جمله مهمترين جاذبه اين اتاق وجود ارسي هاي عظيم است. دیوارها و سقف تالار شاه نشين پوشیده از تزئینات نقاشی، گچبری و آینه‌‏کاری است و ارسی آن با ارتفاعی معادل دو طبقه دارای گره چینی چوبی و شیشه ‏های رنگی زیبا است. بازي رنگ و نور در اينجا بسيار زيباست و چشم برداشتن از ان بسيار سخت است. قسمتي از اين خانه تبديل به موزه شده است كه اثار هنري و تاريخي جذابي را در خودش جا داده است. مجموعا ديدن اين خانه بسيار ارزشمند و به ياد ماندني بود.
#گلفام_سفر

بیشتر
امتیاز کل
5
Ehsantrips
نوشته شده در 14 مرداد 1398
report-icon گزارش

خانه یا عمارت مشیرالملک در بافت تاریخی اصفهان، خیابان هاتف، خیابان یخچال کوچه هارونیه واقع شده و فاصله زیادی با میدان نقش جهان ندارد و حتی می شود پیاده از خیابان حافظ به این عمارت دسترسی داشت.
خانه مربوط به خاندان مشیرانصاری است که از مستوفیان و منشیان دربار صفوی بودند. معماری خانه بسیار زیبا و اُرسی های ۹ گانه شاه نشین آن بی نظیر و منحصربفرد است. این خانه روزگاری محل کنسولگری آلمان در اصفهان نیز بوده و اکنون تبدیل به موزه میراث اسلامی شده است و آثاری از دوره تاریخی اسلامی در آن به نمایش درآمده است. حوضخانه عمارت نیز تبدیل به کافه شده و میز و صندلی های زیبایی در آن چیده شده و بعد از بازدید، می توان در آنجا نشست و با یک نوشیدنی خستگی بازدید را از تن درآورد.

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت