Close

مسجد ترابزون ایاصوفیه

Trabzon Hagia Sophia mosque
2.7
(از 3 نقد و بررسی)

درباره مسجد ترابزون ایاصوفیه

نوع جاذبه
مسجد
موقعیت
ترابزون
پیشنهاد کاربران
%100 از 3 رای
رتبه در ترابزون
38 از 41 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف مسجد ترابزون ایاصوفیه

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
فرشاد شفیعی شهیدلو
نوشته شده در 18 خرداد 1398
report-icon گزارش

در ترابزون هم مسجدی به نام ایاصوفیه وجود دارد.این بنا در ابتدای احداث در قرن سیزدهم کلیسا بود اما بعد از ورود اسلام به ترکیه ودر زمان عثمانی به مسجد تبدیل شد.هم اکنون بعنوان موزه استفاده میشود.برای دیدن این مسجد تاریخی نیاز به اخذ ورودیه نیست و دیدن آن مجانیه.قسمت داخل مسجد در زمان بازدید ما در خرداد ۹۸ بسته بود و تنها نمای خارجی مسجد قابل دیدن بود.مسجد به سبک بیزانس و معماری سلجوقی احداث شده و هرچند کوچکتر از مسجد ایاصوفیه استانبول هست، اما بسیار دیدنی و ارزش بازدید دارد. محوطه اطراف مسجد هم با گلکاری و فضای سبز ، محیطی خوشایند برای بازدیدکنندگان بوجود آورده است.ضمنا نمای شهر و دریای سیاه هم از بلندی اطراف محوطه مسجد، بسیار زیباست.در کنار مسجد و در روبروی خیابان ، مرکز خریدی از انواع تولیدات نقره ترابزون وجوددارد که خرید از اون فروشگاهها هم توصیه می شود.

بیشتر
امتیاز کل
4
نیلوفر ورزش نژاد
نوشته شده در 2 بهمن 1397
report-icon گزارش

مسجد یا کلیسای ایاصوفیه در شهر ترابزون، یکی از دوازده سایت دوران بیزانس است که هنوز در کشور ترکیه وجود دارد و اتفاقا از زمره بناهای مهم است.
در زمان سفر ما به ترابزون، راننده ای که قرار بود ما را به دیدن کوشک آتاتورک ببرد، پیشنهاد بازید از این محل را به ما داد و ما هم قبول کردیم.
در حال حاضر این بنا تبدیل به موزه شده ولی در ابتدا به صورت کلیسا بوده ولی در مدتی از دوره سلطنت عثمانی ها، بر روی نقوش سقف و دیوارهای این کلیسا را با سیمان میپوشانند و از آن به عنوان مسجد استفاده میشود و بعدها دوباره تبدیل به کلیسا می شود.پس از آن در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به عنوان مسجد برای نماز جمعه مورد استفاده قرار میگیرد ولی با پیگیری های مسئولان فرهنگی شهر، در اواخر آن سالها، این بنا به عنوان موزه ثبت میگردد.
داخل بنا کوچک بود و نقاشی های سقف هم تا حدودی از زیر سیمان ها بیرون آمده بود ولی همچنان مشغول مرمت و بازسازی بودند.
در محوطه بیرونی عمارت هم توپ های جنگی قدیمی و بازمانده هایی از ستون های عمارت اولیه که مربوط به دوره بیزانس بود وجود داشت.
بازدید از این منطقه وقت زیادی نمیگرفت و البته توضیحات خاصی هم به جز یک تابلو در ورودی مجموعه وجود نداشت. به نظر می رسید با توجه به قدمت بنا، باید تبلیغات بیشتری براش میشد و لااقل یک راهنما در داخل مجموعه به بازدید کنندگان توضیحات ارائه میداد که متاسفانه اینطور نبود.
از محوطه بیرونی ایاصوفیه، میتونید یک نمای زیبا از دریای سیاه و اتوبان اصلی شهر رو ببینید.

بیشتر
امتیاز کل
4
هانا صالحی
نوشته شده در 7 آذر 1397
report-icon گزارش

مسجد ایاصوفیه ترابزون اثری باقیمانده از قرن ۱۳ همنام با ایاصوفیه استانبول اما کوچکتر به این دلیل کوچوک ایاصوفیه لقب گرفته است !, دیوارها و سقف مسجد نقاشیهای زیبایی دارد .حیاط مسجد رو به دریا است .فضای حیاط پر از درختان و‌گل های زیباست .در چند دقیقه ای که آنجا بودم چندین عروس و داماد را دیدم که برای عکاسی عروسی شان به ایاصوفیه آمده بودند .هزینه ورودی ندارد .در حیاط یک کافه برای رفع خستگی با انواع نوشیدنی هست .#تایسیز

بیشتر
امتیاز کل
0
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت