Close
رستوران

موزه گرمابه پهنه

Garmabeh Pahneh Museum

Garmabeh Pahneh Museum (1).jpg
Garmabeh Pahneh Museum (2).jpg
Garmabeh Pahneh Museum (3).jpg
Garmabeh Pahneh Museum (4).jpg
Garmabeh Pahneh Museum (5).jpg
Garmabeh Pahneh Museum (6).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • موزه های تخصصی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند Alireza
  نقدها:
  گزارش
  گرمابه قدیمی سمنان
  توصیه شده توسط کاربر

  در سفر به سمنان، برای دیدن بازار علاءالدوله و گرمابه پهنه که هر دو در یک محدوده قرار دارند رفتیم. از زمانهای قدیم همیشه رسم بوده که در بازار قدیمی و اصلی شهر، گرمابه یا حمامی برای عموم مردم ساخته میشده و گرمابه پهنه سمنان هم از همین دست حمام هاست. البته این حمام در حال حاضر به موزه تبدیل شده و غیر از ورودی آن که تقریبا بافت قدیمی و سنتی حمام مانند خودش را حفظ کرده، بقیه قسمت ها دیگر حالت حمام را ندارد و کاملا به شکل موزه شده. د بخش ورودی هم که سربینه وجود دارد، دو خانم عکاس حضور داشتند و میگفتند اگر میخواهید اینجا عکس بگیرید ما باید از شما بگیریم که به نظرم اصلا کار درستی نبود. چون ما برای بازدید ورودیه پرداخت کرده بودیم و حق داشتیم از بخش های مختلف عکاسی کنیم و الزام به استفاده از عکاسی، به نظرم درست نبود.
  یکی از جالبترین بخش های موزه هم اسکلت بانویی بود که در زمان زایمان، خودش و نوزادش از دنیا رفته بودند. اسکلت مربوط به عصر مفرغ بود ولی چون در خاکهای پر نمک استان پیدا شده بود، سالم مانده بود. راهنماهای موزه هم خوش برخورد بودند و به خوبی توضیحات مربوطه را ارایه میکردند. در زمان عید، جای پارک در محدوده بازار پیدا میشد چون عملا بازار حالت نیمه تعطیل داشت ولی شاید در زمانهای دیگر جای پارک سخت پیدا شود.
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند حسین ع
  نقدها:
  گزارش
  حمام حضرت یا پهنه سمنان
  توصیه شده توسط کاربر

  تنها چیزی که از حمام مانده فقط ساختار آن است. به واقع تغییرات اعمال شده در حمام، بیش از حد بوده. برای نمونه کف حمام پارکت شده است که بهتر بود با کاشی یا خشت و آجر پوشش داده میشد.
  این حمام به یک موزه از آثار کشف شده در استان سمنان تبدیل شده است و آثار مربوط به اعصار مختلف در آن به نمایش گذاشته شده‌است.
  بارزترین اثر موجود در این موزه، اسکلت یک زن باردار مربوط به ۴۰۰۰ سال پیش است، نکته جالب این اثر حمل آن به صورت کاملا سالم و وجود استخوان جنین داخل شکم و زیورآلات زن است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  گرمابه ای که موزه بود
  توصیه شده توسط کاربر

  این گرمابه یا حمام قدیمی، در یکی از بخش های بازار سمنان قرار دارد. با استناد به کتیبه ای که در حمام وجود دارد، این بنا با نام گرمابه حضرت یا گرمابه پهنه، در عهد سلطنت میرزا ابوالقاسم بابر خان، پادشاه دوران تیموریان و به دستور وزیرش خواجه غیاث الدین محمدبن خواجه تاج الدین بهرام سمنانی، در سال ۸۵۶ هجری قمری ساخته شده. حمام ورودی کوچکی دارد و بعد از ورود یک حوض نسبتا کوچک که اطراف آن کاشیکاری زیبایی داشت مشاهده میشود. ترمیم و بازسازی حمام کاملا مشهود است و کاملا حالت قدیمی آن از بین رفته و بیشتر وسایلی که در این مکان به عنوان موزه نگهداری میشود، به چشم میاید تا بنای حمام. یک اسکلت ۴۰۰۰ ساله که در تپه حصار دامغان پیدا شده، در این موزه نگهداری میشود که شاید جالب ترین بخش این جاذبه باشد. اسکلت مربوط به مادری است که در حین زایمان فوت کرده و جالب است که اسکلت جنین هم در داخل شکم مادر وجود دارد. راهنمای این موزه به خوبی در مورد بخش های مختلف توضیح میدادند و تسلط خوبی بر آثار باستانی داشتند ولی بازهم انتظار ما از دیدن یک گرمابه قدیمی برآورده نشد. زیرا به غیر از سر در گرمابه، هیچ نشانی از قدمت (به جز چند ردیف کاشی قدیمی) وجود نداشت و از طرفی ماهیت و شکل ظاهری این بنا هیچ شباهتی به حمام نداشت. در بخشی از ورودی گرمابه نیز میتوانستید با تاج و کلاه عکس بگیرید که هزینه جداگانه داشت.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: