Close
رستوران

مسجد جامع سمنان

Semnan Central Mosque

Semnan Central Mosque (2).jpg
Semnan Central Mosque (1).jpg
Semnan Central Mosque (3).jpg
Semnan Central Mosque (4).jpg
Semnan Central Mosque (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • اماکن مذهبی
 • مسجد و حسینیه

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • حسین ع
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع سمنان
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجدی تک مناره
  که طی چند مرحله تکمیل گردیده است.
  این مسجد محلی برای ابلاغ قوانین وضع شده ی حکومت بوده است، بطوری که این قوانین به صورت لوح بر روی سنگ تراشیده میشده است. نکته جالب قانونی در مورد ممنوعیت کفتربازی در سمنان آن زمان بوده است.
  نکته ی بانمک دیگر این مسجد این بود که در گذشته دخترها برای گشایش بخت از پله های مناره بالا میرفتند و روی پله ها قند میگذاشتند.
  نکته ی آخر در مورد کج بودن مناره است که به نظر نوعی خطای محاسباتی بوده تا عمدی.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  تلفیقی از هنر چند دوره تاریخی
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع سمنان، در خیابان امام خمینی و در داخل بازار شیخ علاء الدوله و در نزدیکی گرمابه پهنه قرار دارد. مسجد جامع سمنان، یکی از آثار بارز معماری این شهر است، چرا که گلچینی از معماری چند دوره تاریخی ایران است. منار غزنوی-سلجوقی، گنبد سلجوقی، شبستان ایلخانی، ایوان تیموری و کتیبه های صفوی. آجر کاری های این بنا بسیار زیبا و با شکوه بود. ارتفاع گنبد نیز از نکات خاص معماری این مسجد بود. البته با همه این نکات مهم و با ارزش، هیچ تبلیغی برای بازدید از این مجموعه وجود نداشت و راهنمای مستقر در ورودی مجموعه هم نکات خیلی کلی را بیان کرد. بسیاری از مسافران نیز صرفا برای نماز خواندن و یا عبور از صحن مسجد برای رفتن به بخش دیگر بازار، از این مجموعه دیدن میکردند. در حالیکه معمولا مساجد جامع شهرها، یکی از آثار مهم تاریخی آن شهر است و باید به آن اهمیت ویژه ای داده شود. البته ما نظیر این موارد را به کرات در شهر سمنان دیدیم و متاسفانه به نظر من این شهر در جذب گردشگر بسیار ضعیف است. در زمان بازدید ما امکان رفتن به داخل مسجد و عکاسی نبود چون نزدیک اذان مغرب بود و در حال آماده کردن مسجد بودند ولی عکاسی از بخش های دیگر امکانپذیر بود. بازدید ما از این مجموعه در تعطیلات نوروز ۹۸ بود

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: