Close
رستوران

چند بائوری (چاه پله)

Chand Baori (Step well)

Chand Baori (Step well) (2).jpg
Chand Baori (Step well) (1).jpg
Chand Baori (Step well) (4).jpg
Chand Baori (Step well) (3).jpg
Chand Baori (Step well) (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • مجموعه تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش
  شهر ارواح
  توصیه شده توسط کاربر

  در آیین هندو آمده است که بعد از مرگ اگر جنازه ی متوفا سوزانده نشود روح او تا ابد سرگردان خواهد ماند، افسانه های محلی می گویند دختری جوان برای آوردن آب به پایین این چاه پله می رود و بر اثر بی احتیاطی به درون چاه می افتد و جنازه اش هیچگاه پیدا نمی شود، بعد از این حادثه هر کس که وارد این محوطه می شده روح سرگردان دختر را می دیده و از ترس پا به فرار می گذاشته، این اتفاق باعث متروکه شدن روستا می شود و همه ی اهالی از اینجا مهاجرت می کنند و به شهر ارواح معروف می شود.
  حالا به اینکه چقدر این داستانها درست باشد یا نه کاری نداریم اما واقعا این محیط بسیار وهم انگیز بود، به محظ ورود به محوطه و با دیدن عمق زیاد پله ها و رنگ خاکستری سنگها و با شنیدن داستان مخوفش حال و هوایی ماورایی آدم را بر میداشت و هر لحظه منتظر دیدن روح سرگردان دختر بودیم ! صومعه ای که در طبقات چاه پله وجود داشت با راهروهای سیاه و تاریک و مجسمه های سنگی خاکستریش محیط را مخوف تر هم می کرد...
  "چاند بائوری" دارای معماری و مهندسی عجیبی است؛ این سازه غول پیکر به شکل هرمی وارونه در عمق زمین ساخته شده است که ۳۵۰۰ پله و عمقی معادل یک ساختمان ده طبقه دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند مرتضی بهشتی
  نقدها:
  گزارش
  آب انبار پلکانی
  توصیه شده توسط کاربر

  چاند بائوری یکی ار قدیمی ترین و عجیب ترین آب انبارهای جهان است که با شکل هندسی و معماری خاص در روستای ابهنری ایالت راجستان قرار دارد و قدمت آن به 1200 سال قبل باز می گردد. در دورانی که مردم برای دستیابی به آب مجبور بودند چاه های بسیار عمیقی را حفر کنند و از آنجایی که این کار اغلب منجر به مرگ حفار می شد اهالی روستا تصمیم گرفتند گودالی پلکانی حفر کنند که در عین عمیق بودن خطر جانی کمتری داشته باشد.
  این چاه شگفت انگیز دارای سه دیواره و 3500 پله منظم و متقارن می باشد. همچنین لوکیشن فیلم های معروف هالیوودی مانند The Fall و The Dark Knight Rises نیز بوده است.
  ما در مسیر بین جیپور به آگرا از این مکان دیدن کردیم و از بازارچه صنایع دستی روستا ابهنری مقداری سوغات خریدیم و از معبد هرشات ماتا در جوار آب انبار بازدید کردیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  آب انبار چندباوری
  توصیه شده توسط کاربر

  در مسیر حرکتمان به سمت آگرا از روستایی به نام آبهانری دیدن کردیم که میزبان یکی از معروفترین آب انبارهای هند به نام چند باوری بود. از لحاظ معماری این آب انبار شبیه همان آب انبار کنار قلعه آمبر فورت در جیپور است ولی بسیار بزرگتر و شکیل تر. این آب انبار نیز لوکیشن فیلم برداری تعدادی از فیلمهای معروف هالیوودی است. بازدید از آب انبار رایگان است ولی بازدید کنندگان اینجا هم اجازه رفتن روی پله ها را ندارند. تعدادی راهنمای گردشگری نیز در محوطه در قبال مبالغی توضیحاتی کوتاه در مورد بنا می دهند. قدیمی ترین بخش‌های این آب انبار متعلق به قرن هشتم و بخش‌های فوقانی آن در قرن هجدهم ساخته شده است. این آب انبار شامل 3500 پله و با ارتفاع 30 متر یکی از بزرگترین آب انبارهای هند است. ایالت راجستان ایالتی خشک در هند است و وجود این آب انبار یکی از نقاط مهم و استراتژیک منطقه بوده و این آب انبارها محل تجمع مردم واستحمام و شستشوی لباس و ... بوده است و به دلیل وجود آب در انتهای مخزن دمای هوا 4-6 درجه با بخش بالایی آن متفاوت می‌باشد. سه ضلع آب انبار شامل پله ها بود و در یک ضلع هم پاویلیون و اتاق استراحت سلطنتی قرار دارد. اینجا یکی از زیباترین آب انبارهایی بود که دیدیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند زهرا طوسی
  نقدها:
  گزارش
  چاه پله
  توصیه شده توسط کاربر

  این چاه پله در فاصله ۹۵ کیلومتری جیپور قرار داره و ما در راه مسیر آگرا به جیپور به این مکان رفتیم. این سازه ها برای ذخیره سازی آب در فصلهای خشک استفاده میشده. این چاه پله یکی از عمیقترین چاه پله های هنده و از اون برای آبرسانی به روستاهای اطراف استفاده میشده. این مجموعه ۳۵۰۰ پله تراشیده شده و متقارن داره که همزمان با ما تور دیگه ایرانی هم برای بازدید اومدن که این تور اختیاری بود و بابت اون هزینه پرداخت کردیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: