Close
رستوران

خانه معتمدی (ملا باشی)

Motamedi House

Motamedi House (1).jpg
Motamedi House (2).jpg
Motamedi House (4).jpg
Motamedi House (5).jpg
Motamedi House (3).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • بناها و مجسمه های تاریخی
 • معماری خاص و باشکوه

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  خانه ای زیبا ولی نه با اصالت
  توصیه شده توسط کاربر

  در سفر اخیرم به اصفهان، تصمیم گرفتم که به بازدید از خانه ملا باشی یا همان خانه معتمدی برم. عکس های زیاد و قشنگی از این خونه دیده بودم و به نظرم جالب میومد. وقتی به در خونه رسیدم، دیدم در بسته اس و یک پلاکارد کوچک روی در بود که در صورت بسته بودن، با فلان شماره تماس بگیرید. تماس گرفتم و خانمی از راهنماها، در رو برام باز کردن و همون جلوی در گفتن که: ورودیه، پونزده هزار تومن هست، نقدی میدی یا کارت می کشی؟؟
  من نقدی دادم و ایشون توضیح خیلی مختصری در حد دو جمله کوتاه دادن و رفتن. راستش این خونه خیلی قشنگ و رنگی رنگی بود ولی دو تا مساله رو در نظر داشته باشین: یکی اینکه این خونه بازسازی شده و تقریبا همه چیزش جدیده. شاید فقط کلیات بنا و ارسی شاه نشین قدیمی باشه ولی بقیه چیزها جدیده. نکته دیگه اینکه برخورد پرسنل و به اصطلاح راهنماها، چندان خوب نیست و همش در حال تذکر دادن به بازدید کننده ها هستن و مدام میگن زود باشید دیگه وقت نداریم. من واقعا از طرز برخوردشون خوشم نیومد. اونم وقتی که این مقدار ورودیه گرفتن ولی انگار منت سر شما دارن که اجازه بازدید دادن. در کل این خانه و خصوصا بخش شاه نشین اون بسیار زیباست. نقاشی های دیواری و ارسی های قشنگی داره ولی خیلی اصالت و قدمت نداره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش

  راستش بعد از دیدن عکسهای رنگارنگ دامنهای چین دار در شاه نشین خانه ملاباشی اصفهان و خواندن داستان فرستادن ملاباشی به این شهر برای مقابله با ظل السلطان در سفرمان به آنجا تصمیم گرفتیم این خانه را ببینیم. خانه ملاباشی در خیابان ملک قرار دارد. بعد از به صدا در آوردن زنگ در خانمی که با واکی تاکی در حال صحبت با بقیه بود در را باز کرد و به ما گفت کفشمان را در آوریم و در حوضخانه منتظر باشیم . حوضخانه زیبایی بود با درها و پنجره های رنگی و نقاشیهایی که رنگهایش خیلی زنده و جدید بود و خود راهنما گفتند این نقاشیها از سال ۸۰ که آقای معتمدی اینجا را خریده روی دیوارها کشیده شده. بعد از آن به حیاطی که حوضی در آن بود و کاشیهای جدیدی در اطراف آن رفتیم در آنجا دو سرداب و اتاقی روی آن که به گفته راهنما مربوط به زمان صفویه بود دیدیم. در سرداب حوض جدیدی نصب کرده بودند. واقعا اسم این خانه به حق خانه معتمدی بود چون به جای بازسازی اضافه کردن اجزاء جدید به خانه ملاباشی داشته اند. در نهایت مهمترین قسمت که شاه نشین با ۹ دری ارسی که مانور زیادی روی ۹ تایی بودن آن میشد دیدیم. که این قسمت هم تماما با آینه کاری و نقاشیهای جدید بود و از عکسها کوچکتر به نظر میامد. راستش حس رنگ کردن گنجشک به جای قناری به من دست داد مخصوصا با ورودی نفری ۱۵ هزار تومن که مدام هم در مورد کارت کشیدن و نکشیدن صحبت میکردند و بدون دادن فاکتور بود. برای من که تازه حسینیه یا خانه امینی ها در قزوین را دیده بودم و حس خوب خانه قدیمی بدون دستکاری در آن جریان داشت ، اینجا آتلیه ای بزک کرده بود که تنها مناسب عکس گرفتن با دامنهای چین دار بود

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند پرستو عطرسایی
  نقدها:
  گزارش
  خانه زيبا اما شلوغ ملاباشي
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه ملاباشي يکي از خانه هاي قديمي اصفهان هست که متعلق به يک روحاني به همين نام بوده. بخش اول بنا در دوران صفويه ساخته شده و بعد يه بخش قاجاري بهش افزوده شده. تزئينات بسيار زيبايي داره اما بعضي جاهاش خدايي زياده روي کردن اینقدر که آدم چشم درد ميگيره از اين همه تزئينات. نمي دونم چطور تو اين اتاقها مي خوابيند، با اينکه زيباست اما اينقدر شلوغه آدم مضطرب ميشه. اين خانه در ابتداي خيابان ملک شمالي قرار گرفته و روبروي انگورستان ملک هست. زمان بازديد ما (بهار 98) نفري پانزده هزارتومان هزينه داشت که خوب خيلي زياد بود و بعدا شنيدم که به علت غيرمتعارف بودن وروديه اي که مي گرفتن، مدتي بسته شده. به هر حال در سفر به اصفخان ديدن اين خانه زيبا رو از دست نديد.
  #ایران #اصفهان #خانه_ملاباشی #معماری #خانه_سنتی #ایرانگردی

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  رنگی ترین خانه اصفهان
  توصیه شده توسط کاربر

  پرطرفدارترین خانه تاریخی در اصفهان همین جاست! همون جایی که توریست های خارجی برای عکس گرفتن توش سر و دست می شکنن???? ورودی اش ۱۵ هزار تومنه چون مالک خصوصی داره. صبح زود چون خلوته بهترین زمان برای بازدید و عکس گرفتن هست بعدش شلوغ میشه دیگه نمیشه عکس های اون مدلی گرفت! ????این خانه متعلق به حاج میرزا احمد ملاباشی تفرشی اصفهانی است. خانه ای دو طبقه و بسیار زیبا با معماری بی نظیر ایرانی که ملاباشی منجم ناصرالدین شاه در زمان ظل السطان آن را خرید. وی فردی عالم و ادیب و فقیه بود و مصدر امور شرعی و عرفی داشت و از آن خانه به عنوان یک پایگاه فرهنگی مذهبی استفاده می کرد. در این خانه مراسم عزاداری و روضه خوانی برگزار می شد. ????بعدها در سال ۸۰ آقای معتمدی این خانه را خرید و اقدام به بازسازی آن نمود. اتاق های زیبا با پنجره هایی با شیشه های رنگی،گچ بری بینظیر این ساختمان، کاشیکاری های این مکان و نوع معماری از این خانه جاذبه ای منحصر به فرد ساخته است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند بهار قادری
  نقدها:
  گزارش
  خونه ملاباشی اصفهان
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه معتمدی که به نام خونه ملاباشی در اصفهان شناخته میشه و متعلق به دوره قاجار و تو محله پاقلعه اصفهان قرار داره. این خونه متعلق به ملا باشی،منجم ناصرالدین شاه که از تفرش برای رسیدگی به قائله ای که ضل السلطان درست کرده بود و پسراش رو مامور کشتن مادرشون کرده بود به اصفهان میاد و این خونه رو در اختیار میگیره. بنای خونه شامل یک حیاط بیرونی، دو اتاق کار و سه ورودیه . ارسی زیبای این خونه و اتاق شاه نشینش بسیار دیدنیه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: