Close

چشمه بل

Bil spring
5
(از 2 نقد و بررسی)
Bil_spring.jpg

درباره چشمه بل

چشمه بل یکی از پرآبترین چشمه‌های هورامان و غرب ایران به‌شمار می‌آید که سرچشمهٔ آن در استان کرمانشاه، در کوه‌های شاهو و بیشتر حوضهٔ آبریز آن در استان کردستان واقع شده‌است.

این چشمه در دو کیلومتری روستای هجیج و در فاصله کمی از رودخانه سیروان واقع شده و آب آن پس از خروج از دل کوه، تشکیل آبشاری داده و به رودخانه می‌ریزد.

نوع جاذبه
چشمه
جاذبه های طبیعی
موقعیت
پاوه
پیشنهاد کاربران
%100 از 2 رای
رتبه در پاوه
1 از 6 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف چشمه بل

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
مرتب سازی براساس:
شیلان صادقی
نوشته شده در 24 آذر 1399
report-icon گزارش

چشمه بل
یکی از معروفترین چشمه های منطقه اورامانات است که در ۱۴ کیلومتری نودشه و در ۲ کیلومتری و در جوار روستای هجیج قرار دارد .خروش و فشار آب آنچنان زیبا و محسور کننده است که دل کندن از این منطقه را سخت میکند. آبی که از چشمه بل به رودخانه میریزد کوتاهترین رودخانه با طول ۱۵ کیلومتر را به وجود آورده است. بعد از احداث سد داریان و رودخانه در این مسیر امکان قایق سواری را برای گردشگران فراهم کرده است .در زبان کردی چشمه بل را کانی بل میخوانند.محققان قدمت چشمه بل را ۶۰۰ میلیون سال تخمین زده اند.این چشمه در ۳ مرداد ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید. برای دیدن این چشمه زیبا نیاز به بلیط ورودی نیست و بازدید برای عموم‌ رایگان است. بهترین ماه برای زیبایی و عظمت اورامان و این چشمه اردیبهشت ماه است.

بیشتر
امتیاز کل
5
خدیجه عربی
نوشته شده در 3 تیر 1398
report-icon گزارش

اگر به منطقه اورامانات سفر کرده باشید در نزدیکی روستای هجیج و ناو  می توانید حجم آب عظیمی را ببینید که از دهانه غار مانندی با شدت بیرون میریزد  که چشمه بل  یا کانی بل نامیده می شود و کوتاهترین رودخانه جهان به طول 15 کیلومتر را بوجود می آورد. با توجه به کیفیت آب از آن برای تولید آب معدنی و همچنین برای آب آشامیدنی روستاهای اطراف استفاده می شود. این چشمه که قدمت زیادی دارد به عنوان اثر ملی در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده. با توجه  به حجم  بالای آب و محصور بودن رودخانه در بین کوهها و جمع شدن بارشها در این نقطه دهانه چشمه آب پر خروشی را بیرون می دهد که  منظره زیبا و منحصربفردی را بوجود می آورد  

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت