Close

پل قاضی زاهد

Ghazi Zahed Bridge
3.8
(از 5 نقد و بررسی)
Ghazi Zahed Bridge (2).jpg

درباره پل قاضی زاهد

نوع جاذبه
پل
موقعیت
گلپایگان
پیشنهاد کاربران
%80 از 4 رای
رتبه در گلپایگان
18 از 25 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف پل قاضی زاهد

رستوران ها
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
مرتب سازی براساس:
پروانه کشاورز
نوشته شده در 3 اردیبهشت 1400
report-icon گزارش

در ورودی شهر گلپایگان، یک پل قدیمی و تاریخی وجود دارد که به سختی میتوان پیدایش کرد، نه تابلوی مشخصی داشت و نه مردم دقیق میدانستند، حدود ۱۵ دقیقه پیاده در محوطه چرخیدیم که در نهایت متوجه شدیم همین پل ماشین رویی که روی آن هستیم، پل قاضی زاهد است. از کنار پل که مسیر مشخصی هم نداشت یکم که پایین رفتیم، رسیدیم به پله ها ، آنهارو که رد کردیم تازه، پل قدیمی دیده شد. یک پل آجری با پایه های سنگی که ۳ دهانه دارد و دهانه وسطی بزرگ تر است و طول آن ۴۰ متر و ارتفاع آن ۱۰ متر است. این پل بر روی رودخانه فصلی اناربار یا لعل بار قرار دارد، و به نام پل اناربار هم نامیده میشود. قدمت این پل،همدوره با مناره و مسجد جامع، و مربوط به دوره سلجوقی است. این پل به علت همجواری با قبرستان قدیمی شهر به نام قاضی زاهد شهرت یافته و محلی ها به آن قاضید(قازید) میگویند. زمانی که ما اونجا بودیم رودخانه پر از آب و بسیار زیبا بود، البته انتهای رودخانه عمق آب خیلی کمتر میشد و رو به خشکی میرفت. در گذشته، چندین بار تصمیم بر ممنوعیت تردد وسایل نقلیه بر روی پل، گرفته شده است اما چون تقریبا ورودی اصلی شهر است، تاکنون این تصمیم عملی نشده است . اما امیدوارم هرچه زودتر این اتفاق بیوفتد، چون واقعا عبور وسایل نقلیه از روی پل، کم لطفی به این آثار باستانی است و همین الان هم بخشی از پایه های پل آسیب دیده و اجرهای روی آن ریخته است.

بیشتر
امتیاز کل
4
مجتبی امیدپور
نوشته شده در 10 اسفند 1399
report-icon گزارش

این پل که بر روی رودخانه انار بار و در ورودی شهر از سمت خمین واقع شده دارای سه دهانه است و دهانه میانی آن بزرگتر است .قدمت این پل و نحوه معماری آن با پایه های سنگی و طاق های آجری به دوران سلجوقی و همزمان با ساخت مناره سلجوقی و مسجد جامع بر می گردد.طول پل ۴۰ متر و ارتفاع آن ۱۰ متر می باشد.در دوران قاجار پل مورد بازسازی قرار گرفته که کتیبه واقع در دهانه شرقی،حاوی تاریخ بازسازیدر اثر بارندگی و وقوع سیلابهای متعدد از بین رفته، متاسفانه در سالیان گذشته ودهه ۹۰ چندین مرتبه طرح ممنوعیت تردد وسایل نقلیه از روی پل و تبدیل آن به پیاده راه تصویب ولی متاسفانه اجرایی نگردیده است و خطر فشار بیش از حد به سازه پل را تهدید می کند.
این پل در بهمن ماه ۱۳۸۴ به شماره ملی۱۴۲۱۰ به ثبت ملی رسیده است

بیشتر
امتیاز کل
3
منصوره اسکندری
نوشته شده در 24 خرداد 1399
report-icon گزارش

پل قاضی زاهد پل آجری روی رودخانه ایی در ورودی شهر گلپایگان است که ظاهرا قدمت آن به دوره سلجوقی برمیگردد. تابلو خیلی واضحی برای این پل تاریخی وجود ندارد و ممکن است خیلی ها از کنار آن عبور کنند و متوجه آن نشوند. این پل پتانسیل خوبی برای استفاده بهتر و تبدیل به پیاده راه را دارد ولی متاسفانه هنوز این اتفاق نیافتاده . #پل_قاضی_زاهد

بیشتر
امتیاز کل
3
شکوفه.
نوشته شده در 4 بهمن 1398
report-icon گزارش

پل تاریخی گلپایگان که به آن پل قاضی زاهد هم گویند در کنار بوستان مهارت قرار دارد.این پل تاریخی در خیابان امام حسین قرار دارد.با وجود تاریخی بودنش ولی متاسفانه هنوز ماشینها از روی پل تردد میکردند. در زیرپل رودخانه قرار دارد.گر چه رودخانه آب چندانی نداشت ولی احتمالا در فصول دیگر سال آب بیشتری دارد.این پل شامل سه دهانه بود و از آجر ساخته شده بود.گفته میشود بنای اصلی پل مربوط به دوره سلجوقی میباشد.#گلفام_سفر

بیشتر
امتیاز کل
5
Yannar
نوشته شده در 17 تیر 1398
report-icon گزارش

امیدوارم این پل که قدمت قاجاری داره و روی رودخانه فصلی انار بار ساخته شده بزودی منع عبور وسایل نقلیه بشه و تبدیل به پیاده راه بشه چون در ورودی شهر گلپایگان قرار داره و برای حفظ این پل باید درایت بیشتری به خرج داده بشه.

بیشتر
امتیاز کل
4
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت