Close
رستوران

کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران

Niavaran Palace Proprietary Library

Niavaran Palace Proprietary Library (2).jpg
Niavaran Palace Proprietary Library (1).jpg
Niavaran Palace Proprietary Library (3).jpg
Niavaran Palace Proprietary Library (4).jpg
Niavaran Palace Proprietary Library (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • موزه های تخصصی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران
  توصیه شده توسط کاربر

  کتابخانه اختصاصی همانطور که از اسمش پیداست کتابخانه ای برای شخص ملکه بوده و استفاده عمومی نداشته و بنابراین در داخل آن محلی برای مطالعه عمومی طراحی نشده است. ساختمان کتابخانه در ضلع شرقی کاخ توسط عبدالعزیز فرمانفرمائیان طراحی و دکوراسیون آن توسط چارلز سویگنی آمریکایی انجام شده است. داخل کتابخانه به سبک معماری ایرانی چهار ایوان طراحی شده و المان وسط سقف آن که ترکیبی از شیشه های استوانه ای و لامپ های فلورسنتی آویز است بسیار زیبا و جالب است. دور تا دور کتابخانه با مجسمه ها و تابلوهایی از هنرمندان ایرانی و خارجی تزئین شده و قفسه های کتابخانه نیز به تریب موضوعی چیده شده است. محتوای کتاب ها بیشتر شامل تاریخ، جغرافی، هنر، ادیان، فلسفه و ... است و برخی کتاب ها نیز اهدایی نویسندگان اصلی آنهاست مثل والت دیزنی که کتاب سیندرلا را با امضای خودش تقدیم رضا پهلوی کرده است. قدیمی ترین کتاب این کتابخانه نیز تاریخ قوم یهود است که به چاپ سنگی در سال ۱۶۰۹ میلادی است. همچنین کتاب دخترک دریا نوشته هانس کریستیان آندرسن با ترجمه و تصویرسازی فرح پهلوی نیز از آثار جالب این کتابخانه است.
  به کارشناس موزه پیشنهاد دادم که این کتاب های شاخص مثل تاریخ قوم یهود باید در محفظه شیشه ای به نمایش گذاشته بشه تا حداقل یک صفحه آن را ببینیم که بهانه کمبود فضا را آورد. موانع شیشه ای دور تا دور کتابخانه نیز جالب نبود اما خوب آنها هم دلایل خودشان را داشتند که منطقی بود!
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  کتابخانه سلطنتی
  توصیه شده توسط کاربر

  کتابخانه سلطنتی مجموعه نیاوران به نظر من یکی از زیباترین و خاص ترین بخشهای این مجموعه است. کتابخانه دارای دو طبقه است اما امکان بازدید از طبقه دوم وجود ندارد. این کتابخانه بسیار حال و هوای خوبی دارد. کتابهای متعددی در این کتابخانه وجود دارد و با پنجره های بلندی که دارد و محلهای نشستن دلنشینی که در کنار پنجره ها وجود دارد قطعا محل بسیار مناسبی برای مطالعه بوده است. سقف بخش مرکزی نیز طراحی جذابی دارد که شامل تعداد زیادی استوانه شیشه ای با لامپ است. در این مجموعه حدود 23 هزار جلد کتاب نگهداری میشود. بلبت ورودی این موزه 4000 تومان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش

  در ضلع شرقی کاخ اصلی نیاوران، ساختمان کتابخانه اختصاصی نیاوران قرار دارد. این ساختمان در همان زمان فعال بودن کاخ به عنوان کتابخانه احداث و افتتاح شده بود. بخش شاخص تزیینات این کتابخانه لوستر شیشه‌ای آن است که در مرکز سقف قرار گرفته است. در تزیینات این کتابخانه همچنین از شیشه و برنز استفاده شده است.
  این کتابخانه یک دید بسیار زیبا به محوطه‌ی جنوبی کاخ دارد. کتاب‌هایی با موضوعات مختلف و گاها نفیس و با جلدهای طلاکوب علی الخصوص قرآن در قفسه‌های آن دیده می‌شود.
  علاوه بر کتاب، المان‌ها و آثار حجمی و نقاشی‌های نفیسی هم در این کتابخانه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد. طبقه‌ی دوم این کتابخانه قابل بازدید نیست و بازدیدکنندگان اجازه ورود به این بخش را ندارند.
  برای بازدید از این بخش باید بلیت جداگانه تهیه کنید، هر چند به نظر می‌رسد اگر فرصت و امکان بازدید هم فراهم نشد، بازدید از این بخش چندان هم مهم نیست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Reza
  نقدها:
  گزارش
  مرکز کتاب و مطالعه مجموعه نیاوران
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام. این مجموعه نه چندان بزرگ در دو طبقه بنا شده و مملو از انواع کتابهاست. البته صرفا طبقه اولش قابل بازدید بود. مساحت اون 770 متر بوده و سال 1355 بنا شده است. توضیحات کامل در تابلوی مجاور درب ورودی نوشته شده که ازش عکس گرفتم و ضمیمه کردم. به جز کتابها داخل اون مجموعه یک پیانو و صندلی های راحتی و میز و همچنین صندلیهای گردهمایی چند نفره و مجمسمه بزرگ چوبی در دو طبقه(مجسمه بالا از طبقه پایین پیدا بود) و در و دیوارها و سقف بسیار زیبا و قرآن کریم دیده میشه. این کتابخانه متعلق به بانو فرح دیبا پهلوی بوده است. شاید جذابیت این مجموعه بسته به سلیقه برای برخی جالب توجه نباشه اما یکبار دیدنش خالی از لطف نیست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی دیگر از بخش های مهم و اساسی مجموعه نیاوران ، #کتابخانه_اختصاصی_نیاوران میباشد که در پشت کاخ اصلی قرار گرفته و متعلق به فرح دیبا بوده است.
  مبلغ 2.000 تومان برای بازدید باید پرداخت کنید، وقتی وارد کتابخانه میشوید عظمتش و حجم کتاب هایش هوش از سرتان میبرد، دیزاینی بسیار بسیار زیبا و مدرن و امروزی دارد و تابلوهای نفیس و ارزشمندی هم بر در و دیوارهایش قرار گرفته همینطور هم مجسمه هایی ارزشمند، سازه ای فلزی هم به شکل ( هیچ ) در وسط کتابخانه قرار گرفته است، کتابخانه در دو طبقه میباشد که آثار بزرگان دنیا در اینجا جمع شده به همراه امضاهایشان.
  نور بسیار خوبی از سقف و پنجره ها وارد کتابخانه میشود که سرتاسر انرژی و شادابی را با خود به همراه دارد و حس خوبی را در زمان مطالعه به شخص مطالعه کننده انتقال میدهد.
  دیزاین سقف کتابخانه که سازه ای شیشه ای شکل و بسیار عظیم است خود از جاذبه های دیدنی این بخش میباشد، چیدمان کتابخانه و دکوراسیون داخلی اش به گونه ایست که شما آنرا به شکل یک موزه میبینید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • هانا صالحی
  نقدها:
  گزارش
  کتابخانه سلطنتی نیاوران
  توصیه شده توسط کاربر

  موزه کتابخانه سلطنتی در قسمت شرقی باغ نیاوران قرار دارد و ساختمان مدرن و زیبایی دارد. این مجموعه شامل بیست و سه هزار جلد کتاب است که قدیمی ترین آنها کتابی در باب تاریخ قوم یهود است و کتب متعددی با امضای نویسنده در این مجموعه به چشم می‌خورد. در این کتابخانه حدود 350 اثر هنری نقاشی و حجمی قرار دارد. از زیباترین ویژگی‌های این بنا المان شگفت آوری از هنر سویگنی است که از سقف 4356 استوانه شیشه ای به شیوه ای بسیار زیبا و در اندازه های متفاوت آویزان شده است و روشنایی کتابخانه را تامین می کند. این کتابخانه متعلق به فرح پهلوی بوده است. هزینه بازدید 2000 تومان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ادریس بهرام پور
  نقدها:
  گزارش

  اینجا کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران واقع در شرق کاخ نیاوران است که طراحی براستی جالب و زیبایی دارد. المان های قرار گرفته در آن در حد یک موزه کوچک هنرهای حجمی مدرن است.
  جذاب ترین بخش این کتابخانه, وجود کتاب های تاریخی بسیار زیاد در قفسه هاست. که بیشتر مورد استفاده خانم فرح دیبا بوده اند.
  لوستر بسیار بزرگ و با دیزاین مدرنی در سقف سالن مرکزی نصب شده است که بحدی دیزاین جدیدی دارد که احساس میکنید همین دیروز نصب شده است !
  ورودی 2000 تومانی و زمان 15 دقیقه ای لازم برای بازدید , ارزش دیدن این بخش از نیاوران را بالا برده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران
  توصیه شده توسط کاربر

  در مجموعه کاخ نیاوران کتابخانه اختصاصی وجود دارد که متعلق به فرح دیبا بوده است. در این مکان بیش از 23000 هزار جلد کتاب نگهداری می شود. ارزش برخی کتابها به امضای صاحب اثر در کتاب و اهدایش به این مجموعه بود. از امضای والت دیسنی پای کتاب های رنگارنگش گرفته تا امضای پروین اعتصامی و جواهر لعل نهرو. اما به جز کتاب ها، المان زیبای سقف نیز بسیار قابل توجه بود. چارلز سورگینی، طراح آمریکایی، 4356 استوانه شیشه ای ظریف را به گونه ای هنرمندانه در کنار هم قرار داده و اثری بدیع و متفاوت خلق کرده بود. در زمان بازدید ما طبقه بالا برای بازدید باز نبود. اما از همان بالا هم می شد دید که طبقات کتابخانه پر است از کتاب های مختلف. کتابخانه پنجره های شیشه ای بزرگی داشت که به خوبی نور مناسبی را برای کتاب خواندن فراهم کرده بودند. البته زمانی برای مطالعه نبود وگرنه حیف است کتاب نخواندن در این محیط پر رونق!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: