Close
رستوران

تنگ رغز

Reghez Canyon

Reghez Canyon (1).jpg
Reghez Canyon (2).jpg
Reghez Canyon (3).jpg
Reghez Canyon (4).jpg
Reghez Canyon (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • جاذبه های طبیعی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش

  در منطقه ای مابین فسا و داراب و در جنوب استهبان در استان فارس ، کوه و ارتفاعاتی از رشته کوه های پزاکنده زاگرس قرار دارد و در دل این ارتفاعات ، تنگه یا دره ای باریک به نام تنگه رغز قرار دارد که مسیر یکی از زیباترین آبشارهای پی در پی در ایران است . مجموعا حدود 40 تا 60 آبشار از محل سرچشمه تا پایین در این تنگه زیبا جاری است . در پایین هر آبشار حوضچه ای کوچک یا بزرگ و به عمق چند متر تشکیل شده است که بر زیبایی مسیر افزوده است .
  طول کلی تنگه و آبشارها حدودا چهار کیلومتر است و از ارتفاع حدودا 1700 متر در سرچشمه شروع شده و تا ارتفاع حدودا 1200 متر در پایین دره به اتمام می رسد . آب این چشمه و آبشارها نهایتا در پایین دست دره به دل زمین فرو می رود و اثری از آن باقی نمی ماند .
  برای دیدار از این آبشارها ، اگر دره نورد حرفه ای نیستید ولی باید قبلا حداقل تمرین فرود با طناب را داشته باشید و همراه با تیمی حرکت کنید که طناب و کارابین وسایر تجهیزات مربوط به دره نوردی را به همراه داشته باشد .
  وسایل انفرادی مانند هارنس ( صندلی مخصوص فرود با طناب ) کلاه ایمنی و وب سوت ( لباس چسبان شنا ) را می توانید از تیمی که هدایت و سرپرستی شما را در این دره نوردی بعهده دارد کرایه کنید .
  اگردر قالب یک گروه دوستانه قصد دیدار و فرود از این آبشارهای پی در پی تنگه رغزرا دارید به شرط آنکه سابقه و علاقه به کوهنوردی و طبیعت گردی داشته اید و از ارتفاع و آب نمی هراسید می توانید با یکی از گروه های دره نورد در داراب یا روستای حسن آباد ( در سی کیلومتری داراب و در پایین دست تنگه رغز ) هماهنگ کنید تا از مجموعه امکانات آنها مانند شب مانی در روستا ، کرایه وسایل و ترانسفر و هدایت گروه در مسیر آبشارها بهره مند شوید .
  آقای محمد خورسندی در روستای حسن آباد معروف ترین کسی است که این خدمات را به شما ارائه می دهد . برای یافتن او و شماره تماسش کافی است در گوگل عبارت " راهنمای محلی تنگه رغز " را جستجو کنید .
  پیمایش مسیر آبشارها معمولا یک صبح تا بعد از ظهر زمان می برد ولی اگر ترافیک گروه ها در این مسیر زیاد باشد چون باید به ترتیب و تک تک از آبشارها فرود بیایند گاهی ممکن است مجبور شوید در نیمه انتهایی مسیر ، در محلی از دره که مقداری پهن تر است استراحت و شب گذرانی داشته باشید و بقیه این مسیر زیبا را فردا و در روشنایی روز پیمایش کنید تا لذت کافی ببرید .
  برای پیمایش این آبشارها داشتن یک کوله کوچک برای حمل آب و مواد غذایی کفایت می کند . وسایل داخل این کوله را باید در چند کیسه پلاستیک به خوبی آب بندی کنید . کیسه پلاستیک های بزرگ و ضخیم تهیه کنید و بعد از گذاشتن وسایل داخل آن ها ، سر پلاستیک را محکم بپیچانید و بعد گره بزنید به گونه ای که از عدم ورود آب به داخل کیسه پلاستیک مطمئن شوید . برای محکم کاری مجددا از یک کیسه پلاستیک دوم هم به همین روش استفاده کنید .
  این کیسه پلاستیک ها را در داخل کوله کوچک خود بگذارید حالا کافی است ، ته کوله یکی دوو سه سوراخ باشد تا آبی که وارد کوله می شود داخل آن باقی نماند تا وزن کوله همیشه سبک بماند .
  کوله و کیسه پلاستیک های آب بندی شده ای را که به این روش آماده می کنید حسن دیگری هم دارد و آن اینکه اگر جلیقه نجات هم نداشته باشید همین بسته بندی داخل کوله ها به علت مقداری هوایی که هنوز داخل پلاستیک ها باقی است مانند جلیقه نجات عمل کرده و در هنگام شنا در حوضچه های زیر آبشارها شما را در سطح آب نگه می دارد .
  برای دسترسی به تنگه رغز بهترین راه آن است که به داراب بیایید و سپس تا روستای حسن آباد در سی کیلومتری داراب بروید و در آنجا با کمک راهنمای محلی و بوسیله نیسان ، جاده خاکی و سنگلاخی تا ارتفاعات بالای دره رغز را بروید . این مسیر با نیسان حدود دوساعت زمان می برد . بعد از آن باید یک پیاده روی دو ساعته داشته باشید تا به محل سرچشمه آبشار برسید و پیمایش و دره نوردی خود را شروع کنید .
  حدودا 40 تا 60 آبشار کوچک و بزرگ در مسیر تنگه رغز قرار دارد . دوازده تا از آبشارها را به علت ارتفاع زیاد آنها و تنگی دره مجبور هستید با طناب و تجهیزات دره نوردی ، فرود بیایید . برای فرود از بقیه آبشارها می توان از کنار آبشارو بصورت دست به سنگ فرود آمد و در برخی آبشارهای دو سه متری هم می توانید به داخل حوضچه زیر آبشار، پرش کنید .
  آخرین آبشار که به آبشار وداع معروف است زیباترین آبشار هم هست که در انتها به زیباترین حوضچه هم می رسد . ارتفاع این آبشار حدودا 45 متر است.
  بعد از این آخرین آبشار ، بقیه مسیر را به صورت کوه پیمایی و پیمایش ادامه دهید تا نهایتا از محل تنگه خارج شوید . سپس با استفاده از نیسان به روستای حسن آباد می رسید .
  نکات ضروری :
  1- بهترین فصل مناسب برای دیدار و پیمایش آبشارهای دره رغز فقط در تابستان و در اوج گرما است . چون با آنکه هوای منطقه داراب خیلی گرم است ولی به علت سایه دار بودن بیشتر مسیر، آب آبشارها در مسیر دره ، نسبتا سرد است . بنابر این استفاده از لباس شنا ( وت سوت ) توصیه می شود تا گرمای بدنتان محفوظ بماند .
  2- سنگ ها و صخره های مسیر آبشارهای تنگه رغز عموما لیز و لغزنده است . می گویند رغز به معنی باکره و لغزنده است و شاید مسمای آن همین صافی و لغزندگی مسیرهای آن است . در پیمایش مسیر رعایت احتیاط کامل بکنید و از کفش کتانی و یا کفش های پلاستیکی سوراخ دار شنا استفاده کنید که معمولا اصطکاک خوبی با سطوح لغزنده دارند .
  برای طی مسیر دچار غرور و بی احتیاطی نشوید و جلوتر از سرپرست ، حرکت نکنید . در یکی از پیمایش هایم در این دره ، یکی ازدوستان به علت بی احتیاطی دجار سقوط شد ولی خوشبختانه با آنکه از ارتفاع حدود ده متری بر روی سنگ ها سقوط کرد ولی چون در بین مسیر بر اثر برخورد با تخته سنگی ، سرعت سقوطش گرفته شد شانس آورد که زنده ماند .
  من تابحال دوبار در قالب برنامه های گروهی ، مسیر آبشارهای تنگه رغز را فرود آمدم . بار اول در تیرماه بود که با آنکه لباس مخصوص شنا نداشتم حس چندانی از سرمای آب نکردم و شب را هم بدون لباس در قسمتی از محل دره که پهن تر است ، یک خواب لذت بخش داشتم و صبح فردا هم بلافاصله اب تنی لذتبخشی در حوضچه های کناری داشتم .
  ولی بار دوم که مرداد ماه بود ، در پیمایش مسیر دچار احساس سرما و لرز شدم و به همین جهت به اندازه بار اول نتوانستم لذت کافی ببرم . به همین جهت توصیه به استفاده از لباس شنا می کنم تا گرمای بدنتان را حفظ کند .#گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  تنگ رغز داراب
  توصیه شده توسط کاربر

  اگر علاقمند به سفرهای پر چالش و هیجانی باشید، تنگ رغز انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. رغز در نزدیکی داراب در استان فارس قرا دارد. برای رسیدن به آن از شهر داراب، یک ساعت وانت سواری و 1.5 ساعت کوه پیمایی پیش رو دارید. برای این سفر نیاز به تجهیزات صخره نوردی مانند هارنس، کلاه ایمنی، جلیقه نجات و وت سوت (لباس مختص غواصی) دارید و صد البته آشنایی مختصری با فرود با طناب. راهی که شدید راه بازگشتی نیست! ده ها آبشار زیبا و حوضچه های عمیق و زلال در تنگ رغز وجود دارد که یا باید از آن فرود بیایید یا بپرید. اگر هم امکانش بود که سر خواهید خورد!. حدود ده ساعت یا بیشتر در تنگ رغز مسافت جذاب آبی و پرهیجانی را پیش رو دارید. توصیه می کنم حتما این سفر را با تور و راهنماهای با تجربه بروید. تور تمام تجهیزات و امکانات را در اختیارتان قرار خواهد داد. شاید در اولین پرش ها کمی ترس داشته باشید ولی هیجانش تکرار نشدنی است. در رغز حسابی آدرنالین شما به حد اعلا میرسد! زلالی آب، خنکی محیط و شور و حال آنجا تجربه زیبایی را رقم میزند. خوشبختانه چون جای زیادی برای نشستن وجود ندارد و در گیر و دار شنا و پرش در آب هم نمیشود کوله را باز کرد و چیزی خورد نسبتا بی زباله مانده است. فقط یادتان باشد کوله شما بارها و بارها از ارتفاع به آب پرتاپ میشود. پس از کوله ای که تور در اختیارتان قرار میدهد استفاده کنید. تمام وسایلتان هم باید پک شده و بدون هوا در کیسه های محکم قرار داده شود. ولی با اینحال تلفاتی خواهید داشت! پس حداقل وسایلی را که واقعا نیاز دارید بردارید. رغز انرژی زیادی از شما خواهد گرفت. پس تنقلات و مغزهای مقوی و یا نوشابه انرژی زا فراموش نشود. وسایل مهم و برقی را همراه نبرید و موبایل را در کاور ضد آب بگذارید. حالا آماده اید که پیمایش را شروع کنید!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: