قوانین مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

نوشتن سفرنامه در عین اینکه لذت بخش است و هوای سفر را در دل نویسنده‌اش تازه نگه می‌دارد، نیاز به دقت و زمان گذاشتن دارد. آنهایی که حرفه‌ای سفرنامه نویسی را دنبال می‌کنند، چنان با جزئیات و توصیفات ملموس سفرنامه‌هایشان را به کلمه تبدیل می‌کنند که هر کس آن را می‌خواند، تا حدی می‌تواند خود را در آن سفر تجسم کند. حالا برای اینکه تشخیص چنین سفرنامه‌های با ارزش و خواندنی از انبوه سفرنامه‌هایی که ارسال می‌شوند، ساده باشد، قوانین و چهارچوبی لازم است.

از طرف دیگر، لست سکند میزبان مسابقه سفرنامه نویسی است و برای اینکه بتواند سفرنامه‌ها را در سایت منتشر کند، نیاز است از قوانینی پیروی کند. بنابراین، رعایت قوانین سفرنامه نویسی کمک می‌کند سفرنامه شما به راحتی و بدون ایجاد تغییر در سایت لست سکند منتشر شود. در ادامه سعی شده از ابعاد مختلف قوانین سفرنامه نویسی لست سکند برایتان بگوییم. سعی کرده‌ایم توضیحات کافی درباره هر مورد به شما علاقمندان سفرنامه‌نویسی بدهیم که در جریان دلایل این قوانین هم قرار بگیرید.

شاید دانستن این نکته هم بد نباشد که بخشی از قوانین سفرنامه نویسی لست سکند، از دل سال‌ها تجربه و تلاش برای توسعه سفرنامه نویسی آمده است. ضمن اینکه همواره در تلاشیم حق سفرنامه نویسانی که از دل و جان سفرشان را با مخاطبان لست سکند به اشتراک می‌گذارند، حفظ شود و از انتشار متن افرادی که قصد فرستادن متن تکراری یا زیرپا گذاشتن اخلاقیات را دارند، جلوگیری شود. با توجه به این توضیحات، گاهی مسائلی طی برگزاری مسابقه پیش می‌آید که باعث می‌شود بعضی نکات به قوانین اضافه شود یا به‌روز رسانی‌هایی صورت گیرد، به همین منظور طی نوشتن سفرنامه، حتما این صفحه را چک کنید. پس همراهمان باشید تا کامل شما را در جریان قوانین سفرنامه نویسی لست سکند بگذاریم:

 02222.jpg

قوانین نگارشی و محتوایی سفرنامه

 1. حجم کلمات:حداقل حجمی که برای مسابقه سفرنامه در نظر گرفته‌ایم، 2 هزار کلمه است. بنابراین، اگر می‌خواهید در رقابت سفرنامه نویسی شرکت کنید، حجم سفرنامه را در این بازه بنویسید، زیرا مطالب کوتاه‌تر از قاعده سفرنامه نویسی کمی فاصله می‌گیرند.

 2. دست اول بودن اثر: محتوا و متن باید کاملا متعلق به خودتان باشد و این مسئله را با دقت تمام در لست سکند بررسی می‌کنیم‌. در صورتی که متن از جای دیگری کپی شده باشد یا به فرد نویسنده تعلق نداشته باشد، سفرنامه از دور مسابقه حذف خواهد شد. همچنین، تا بعد از داوری و اعلام نتایج، سفرنامه نباید در سایت، بلاگ یا رسانه دیگری منتشر شود.

 3. ارائه اطلاعات درست: سعی کنید درباره اطلاعاتی که در سفرنامه می‌نویسید، آگاهی نسبی داشته باشید زیرا در صورتی که متوجه ارائه اطلاعات غلط یا گمراه کننده از سوی نویسنده سفرنامه شویم، احتمال حذف سفرنامه از دور مسابقه وجود دارد.

 4. پرهیز از تبلیغ: سفرنامه‌ها در لست سکند برای راهنمایی بهتر مخاطبان هستند و استفاده از نام تجاری شرکت‌ها برای تبلیغ شایسته نیست. به همین منظور در صورتی که نام برندها در سفرنامه جنبه تبلیغاتی داشته باشد، حذف می‌شود.

 5. رعایت کردن قوانین کشور: وب سایت لست سکند از قوانین کشور تبعیت می‌کند، از این جهت لطفا از نوشتن واژه‌ها و محتوایی که مغایر با مسائل سیاسی، اخلاقی و مذهبی است، پرهیز کنید.

 6. احترام به اقوام و ملل: سفرنامه‌ها آمیخته با نظرات و عقاید شخصی نویسنده است و این نظرات و عقاید بخش مهمی از سفرنامه را تشکیل می‌دهند، امّا توهین، تحقیر یا بی‌احترامی به اقوام و ملیت‌ها دور از اخلاق است و شایسته نیست. بنابراین، لطفا از نوشتن چنین مطالبی خودداری کنید.

 7. تاریخ سفرنامه: با توجه به اینکه گذر زمان باعث می‌شود بعضی اطلاعات سفرنامه بدون استفاده یا نادرست شود، در مسابقه سفرنامه نویسی لازم است از سفری بگویید که طی یکی دو سال اخیر، یعنی سال 1400 به بعد رفته‌اید. اگر سفرنامه مربوط به سال‌های قبل‌تر باشد، در رقابت شرکت داده نمی‌شود.

 d8ba7511b11286fc125ea291000999b3.jpg

قوانین ویدئو و عکس‌های سفرنامه

 • اصالت اثر: مهم است که ویدئو و عکس‌های سفرنامه را خودتان گرفته باشید و از اینترنت در سفرنامه قرار نگرفته باشد، زیرا استفاده از ویدئو و عکس‌های واقعی در سفرنامه است که درک نزدیکتری به مخاطب می‌دهد و صحت گفته‌ها را برای مخاطب تأیید می‌کند. امّا می‌توانید حداکثر 10 درصد از عکس‌های اینترنتی استفاده کنید برای مواقعی که ناچار به استفاده از عکس‌های آماده هستید. (البته لازم است حتما منبع عکس را ذکر کنید)

 • رعایت قوانین کشور: همانطور که گفتیم، وب سایت لست سکند از قوانین کشور پیروی می‌کند، به همین دلیل لطفا از اضافه کردن ویدئو یا عکس‌هایی که مغایر با قوانین کشور است، خودداری کنید.

 • کیفیت عکس و ویدئو: لازم است هنگام اضافه کردن عکس یا ویدئو به سفرنامه از عکس‌های بزرگ و کیفیت‌دار استفاده کنید، زیرا اگر عکس خیلی بی‌کیفیت باشد، کمکی به درک بهتر سفرنامه شما نمی‌کند. همچنین لازم است ویدئوها افقی باشد.

 • لوگو و واتر مارک: عکس‌هایی که در سفرنامه می‌گذارید نباید لوگو، واتر مارک یا هیچ نوشته‌ای داشته باشند.

 • حجم عکس: لطفا برای اینکه دریافت و آپلود عکس‌هایتان با مشکل مواجه نشود، پیش از ارسال عکس، حتما حجم آن را کم کنید. حداکثر حجمی که می‌توانید بفرستید، 1 مگابایت است. بنابراین پیش از ارسال عکس‌ها حتما حجمشان را بررسی کنید.

 • عکس بخشی از سفرنامه: با توجه به اینکه عکس‌های شما، سفرنامه را بهتر توصیف می‌کنند و اساسا عنصر مهمی در نوشتن سفرنامه هستند، وجود عکس در سفرنامه‌هایی که ارسال می‌کنید، ضروری است.

 • حضور کمرنگ افراد در عکس و فیلم: معمولا عکس‌های مناسب سفرنامه، عکس‌هایی هستند که به درک محتوای سفرنامه کمک کنند؛ مانند توصیفات غذا، فضای اقامتگاه یا جاذبه‌ها. حضور شخص شما یا همراهانتان در عکس باعث می‌شود تمرکز از موضوع اصلی سفرنامه برداشته شود. به همین منظور، سعی کنید از عکس‌های خانوادگی و شخصی استفاده نکنید. اگر تصور می‌کنید استفاده از چنین عکس‌هایی ضروری است، حداکثر 10 درصد و با رعایت اصول اخلاقی و مقررات کشور لازم است این کار را انجام دهید.

 

قوانین ثبت نام در مسابقه سفرنامه

 • نام کاربری: هنگام انتخاب نام کاربری، ترجیحا از نام خودتان استفاده کنید و از انتخاب اسم‌های نامناسب دوری کنید؛ زیرا فعالیت‌های شما در سایت لست سکند با این نام کاربری نمایش داده می‌شوند.

 • محدودیت ارسال اثر: هر شرکت کننده می‌تواند در هر یک از بخش‌ها شرکت کند و چندین اثر، در آن حوزه‌ای که انتخاب کرده، بفرستد. امّا پیشنهاد می‌کنیم پیش از ارسال سفرنامه، بررسی‌های لازم را انجام دهید و تصمیمتان را برای شرکت در بخشی که شانس بیشتری برای برنده شدن دارید، بگیرید.

 • مطابق بودن شرکت کننده با اثر: سفرنامه باید با نام کاربری نویسنده در سایت لست سکند ثبت شود. بنابراین اگر سفرنامه با حساب کاربری ثبت شده در سایت یکسان نباشد، سفرنامه از رقابت خارج می‌شود.

 • دریافت جایزه: برای دریافت جایزه، لازم است اسکن رنگی کارت ملی‌تان را برایمان بفرستید.

 • ثبت نام در سایت و ارسال سفرنامه: برای ثبت نام در سایت لست سکند کافی است مطلب مراحل ثبت نام در لست سکند و ثبت سفرنامه را بخوانید و طبق تصاویر پیش بروید تا به راحتی سفرنامه را با موفقیت ارسال کنید.

 • ثبت ایمیل: لطفا با ایمیلی ثبت نام کنید که فعال است و آن را چک می‌کنید. زیرا بعد از ثبت سفرنامه، اطلاع‌زسانی‌ها و ارتباط ما با شما از راه ایمیل برقرار می‌شود، بنابراین لازم است به ایمیلتان دسترسی داشته باشید تا به موقع از روالی که سفرنامه‌تان طی می‌کند، خبردار شوید.

 • حذف و ویرایش سفرنامه: پس از ثبت سفرنامه به محض انتشار، دیگر امکان حذف یا ویرایش سفرنامه وجود نخواهد داشت و همه حقوق آن متعلق به لست سکند خواهد بود.

 • بروز حوادث غیرمترقبه: در صورت بروز رخدادی که گردشگری کشور را تحت تأثیر قرار دهد، امکان دارد اعلام نتایج یا اهدای جوایز تاریخش تغییر کند تا شرایط مساعد شود؛ مثل اوضاع کرونا که همه چیز را تحت تاثیر قرار داد و باعث شد اعلام نتایج مسابقه سفرنامه نویسی قبلی به تاخیر بیوفتد. 

 

سخن آخر

همانطور که در ابتدای متن هم گفتیم، دانستن قوانین سفرنامه نویسی لست سکند برای این است که سفرنامه شما با سرعت بیشتر و بدون تغییرات در سایت قرار بگیرد. گر چه متن به تفصیل نوشته شده، امّا سعی کردیم قوانین برای نویسندگان سفرنامه کمترین محدودیت را ایجاد کند که بتوانند به راحتی سفرنامه‌هایشان را ارسال کنند.

اگر با روال سفرنامه‌نویسی آشنا باشید، قوانینی که گفتیم برایتان آشنا و ساده است. اگر هم سوالی درباره این قوانین داشتید، می‌توانید از طریق تماس با دبیرخانه سفرنامه نویسی به آدرس ایمیل travelogue@lastsecond.ir از ما سوال کنید.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند