Close
قلعه جلال الدین
Hamid-Mahbubeh
نقدها:
گزارش
قلعه جلال‌الدین
توصیه شده توسط کاربر

این قلعه روی یک تپه نسبتا بلندی بنا شده. به صورت شش ضلعی و از سنگ و ساروج و گاها آجر ساخته شده. محل قرار گیری اون روی تپه و برج و بارو و دیواره‌های بلندی که داره این قلعه نفوذناپذیر کرده.
هیچکدوم از مطالبی که درباره این قلعه خوندیم، به یقین نگفتن چرا اسم این قلعه جلال‌الدینه و مربوط به کدوم شخصیت تاریخیه. بعضیا میگن مال دوره خوارزمشاهینه بعضیام میگن قلعه مربوط به اسماعیلیانه. ما هم دقیق نمی‌دونیم مال کیه! اما فعلا که مال گرمه است! گرچه همیشه بین گرمه و جاجرم هم برای مالکیت این قلعه اختلاف هست! لب مرز گرمه و جاجرم واقع شده! البته اگه بشه بین این دوتا شهر نزدیک به هم مرزی در نظر گرفت.
وقتی میخواستیم از تپه‌ای که قلعه روی اون قرار داره بالا بریم، باد شدیدی می‌وزید. اونقدر شدید که حتی خود مارو هم تکون می‌داد و دوچرخه رو برمیداشت هوا، نمی‌دونم خود قلعه توی این همه سال، بالای این تپه بلند چطور در برابر باد و بارون و فرسایش و دشمنا سرپا مونده.
قلعه جلال الدین از لحاظ زیبایی، قلعه خوشگلیه ؛) دیوارهای بیرونی اون تقریبا ۱۲ الی ۱۴ متر ارتفاع دارند. قلعه‌ای که بر بلندای تپه واقع شده و به سراسر منطقه کویری گرمه و جاجرم و دشت‌های اطراف اون مشرفه. این قلعه الان تبدیل به یک موزه شده که نمی‌دونیم دقیقا چه زمانی بازه!
در زیر تپه قلعه یک چشمه هم وجود داره که میشه داخل حوضچه‌اش آب بازی کرد!
با یک سرچ ساده در نرم‌افزار گوگل مپ می‌تونید محل دقیق این قلعه رو پیدا کنید.
#خراسان_شمالی_را_باید_دید

نوع سفر:
تاریخ سفر: