Close
خانه قلقچی
amirkamranfar
نقدها:
گزارش
خانه قلقچی
توصیه شده توسط کاربر

خانه تاریخی قلقچی دزفول یکی از بناهای ارزشمند گردشگری استان خوزستان است که قدمت بنای فعلی آن به دوره قاجاریه می رسد. خانه قلقچی دزفول از چند جهت دارای اهمیت است، اولین علت آن موقعیت ویژه این بنا در جاده ساحلی ، رود دز و آسیاب های تاریخی دزفول قرار دارد. دومین علتی که خانه قلقچی را برجسته می نماید کارکرد اقتصادی و ویژه آن در گذشته بوده، به دلیل نزدیکی به مجموعه آسیاب های دزفول که تا دهه ۱۳۴۰ فعال بوده اند، این بنا مرکز تبادل اقتصادی و نگهداری آرد و گندم های این مجموعه بوده و از این روی به خانه قلقچی ( در گویش دزفولی قلق به محل نگهداری پول گفته می شود) معروف بوده است. سومین دلیل اهمیت آن بخش دست کند آن است که در انتهای خانه قرار دارد. معمولاً خانه های تاریخی دزفول، برای هماهنگی با اقلیم گرم منطقه فضاهای دست کندی به نام شوادون داشته اند که در عمق ۵ تا ۱۲ متری زیر زمین حفر می شده، اما خانه قلقچی تنها بنایی است که فضای دست کند ( شوادون آن) در همکف بنا حفر شده و از این جهت شگفت انگیزترین خانه تاریخی دست کند دزفول است.
خانه قلقچی دزفول یکی از دیدنی هایی است که برای گردشگرانی که به خوزستان سفر می کنند، می تواند بسیار جذاب باشد. به دلیل اهمیت جایگاه خاص این بنا، مرمت آن توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول صورت گرفته و آماده بازدید گردشگران در همه ایام سال می باشد.

خانه تاریخی قلقچی در محله لوریان یکی از ۲۸ محله بافت تاریخی دزفول قرار دارد.بافت تاریخی دزفول یکی با قرن ها هویت تاریخی و معماری یکی از با ارزش ترین بافت های تاریخی شهری ایران است که بیش از ۱۴۰ اثر از آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
همچنین خانه قلقچی به عنوان نخستین رستوران تاریخی شهرستان دزفول پذیرای گردشگران و شهروندانی است که می خواهند دقایقی را بدون دغدغه در فضایی زیبا، تاریخی و دلنشین سپری کنند.

نوع سفر:
تاریخ سفر: