Close
کویر خارا (کویر ورزنه)
amirkamranfar
نقدها:
گزارش
خارا، کویری در نزدیکی نصف جهان
توصیه شده توسط کاربر

کویر خارا در استان اصفهان واقع است و نزدیکترین کویر به مرکز شهر اصفهان و یکی از بکرترین کویرهای ایران است. کویر خارا در مجاورت کویر ورزنه است اما کاملاً مجزا از کویر ورزنه میباشد.
این کویر از شرق به تالاب گاوخونی، از شمال به شهرستان ورزنه و زاینده رود، از جنوب به حسن آباد و از غرب به محور ارتباطی حسن آباد به ورزنه محدود می‌گردد. این منطقه پوشیده از ریگزار (تپه های ماسه ای یا رمل) است که گستره ای شمالی جنوبی دارد. گفته شده وسعت ریگزار در حدود 17000 هکتار است.
در این منطقه با توجه به وزش بادهای متفاوت، اشکال مختلف تپه های ماسه ای از جمله تپه های ماسه ای طولی، تپه های ماسه ای هلالی و هرم های ماسه ای قابل مشاهده هستند که در نوع خود در کشور کم نظیر است. بلندترین ارتفاع تپه های ماسه ای این کویر در حدود 100 متر است که در قسمت شمال شرقی قرار دارد.
پوشش جانوری این منطقه در سالهای گذشته بسیار غنی و قابل توجه بوده است. ولی در سالهای اخیر بدلیل خشک شدن تالاب گاوخونی، شکار بی رویه و تخریب زیستگاه غنای خود را از دست داده است. در حال حاضر جانورانی همچون شغال، روباه شنی، جرد، پا مسواکی، شاهین، سارگپه بیابانی، گربه شنی، افعی شاخدار، مار جعفری، مار شتری، تیر مار، انواع عقرب، خرگوش و خار پشت بیابانی در منطقه قابل مشاهده است. در یک کمپ شبانه اگر بیدار باشید و کم صدا، قطعاً برخی از این جانوران را خواهید دید.
نزدیک ترین مکان مسکونی به این منطقه روستای خارا می باشد که یک اقامتگاه بومگردی دارد اما اکثر مسافران کمپ شبانه را ترجیح می دهند.

نوع سفر:
تاریخ سفر: