Close
گورستان کاتولیک دولاب
نوا جمشیدی
نقدها:
گزارش
قبرستان ممنوعه، گوشه ای از تاریخ
توصیه شده توسط کاربر

آرامستان منوعه
در محله‌ی دروازه دولاب تهران یک گورستان قرار دارد. آن‌جا آرامگاه انسان‌های تاثیرگذاری است که هر کدام گوشه‌ای از تاریخ را رقم زده‌‍اند. قبر افرادی که ممکن است فکرش را هم نکنید. از قبیل کنت‌های فرانسوی، شاهزاده‌ی گرجی، گورهای دسته جمعیِ لهستانی‌هایی که در جنگ جهانی دوم برای رسیدن به وطن خود، در تهران جان باخته‌اند، قبرهای ایستاده‌ی ایتالیایی‌ها، آرامگاه دکتر تولوزان پزشک مخصوص ناصرالدین شاه، دکتر جمشید اعلم پزشک محمدرضا شاه، مارکوف معمار معروفِ دبیرستان البرز، زندانِ قصر و ... بناهای مشهور دیگری در تهران، معمار ایستگاه راه آهن، گیلدا معشوقه‌ی محمدرضاشاه، آنتوان سوریوگین عکاس معروف و م شصتحرم دربار در دوره‌ی قاجار و پهلوی، اولین رئیس پلیس و اولین کارگردان سینمای ایران و تعداد زیادی افراد مشهور و تاثیرگذار دیگر.
البته در این محله سه گورستان در کنار هم قرار دارد و آرامگاه افرادی که در بالا اشاره کردم در این سه قبرستان پراکنده است. بازدید از این آرامستان برای عموم آزاد نیست اما شما با سه راه می‌توانید از آن‌جا بازدید کنید.
راه اول از طریق تورهایی که تحت همین عنوان در تهران برگزار می‌شود و البته تا جایی که من مید‌انم تنها یک نفر مجوز برگزاری این تور را دارد و با تحقیق در اینترنت و جستجوی تور آرامستان ممنوعه به راحتی آن را پیدا می‌کنید.
راه دوم اخذ مجوز است. برای دریافت مجوز باید از سفارت‌های لهستان، روسیه، فرانسه، ایتالیا و تمام سفارت‌هایی که این قبررستان متعلق به آن‌هاست و نیز خلیفه‌گری ارامنه، آشوری‌ها و ... مجوز بگیرید که تقریبا راه دراز و احتمالا در پایان بی نتیجه خواهد بود.
راه سوم هم که تقریبا بیشتر مردم ایران با آن آشنا هستند و من از اشاره‌ی مستقیم به آن خودداری می‌کنم. من بارها و بارها از طریق راه اول و سوم به این آرامستان رفته‌ام و البته به دلیل اینکه متولی و نگهبانانِ این آرامستان از میزان حقوق دریافتی خود راضی نبودند، از راه سوم استقبال می‌کردند.
آدرس آرامستان ارامنه: اتوبان شهید محلاتی (آهنگ)، خیابان دهم فرودین، میدان امام حسن، شمال خیابان پاسدار گمنام، بین خیابان شهید رضایی تاجری از غرب، خیابان مستفیذ از شمال، املاک مسکونی از شرق و گلخانه‌های خیابان پاسدار گمنام از جنوب واقع شده است.
بهتر از پیش از بازدید ابتدا به سایت این گورستان سر بزنید. از طریق سایت می‌توانید به راحتی اطلاعات خوبی از قبیل موقعیت هر قبر، نام متوفی، سال تولد و وفات، جنسیت و ملیت را به دست آورد.
www.doulabcemetery.com

نوع سفر:
تاریخ سفر: