Close

نقد و بررسی جاذبه های بهبهان


میانگین جاذبه های این شهر:
 • دهکده توریستی مارون
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  دریاچه سد مارون

  توصیه شده توسط کاربر

  اگر به شهرستان زیبای بهبهان سفر کردید و دنبال تفریحات آبی بودید می توانید سری به دریاچه سد مارون بزنید. در دریاچه پشت این سد تفریحات آبی مانند شاتل، بنانا، پاراسل و جت اسکی فراهم است که می توانید در کنار مناظر زیبای سد از آن بهره ببرید. در کنار دریاچه نیز می توانید گوشه ای از پلاژهای سد مارون را ببیند که بر روی صخره ای مرتفع قرار گرفته است. این سد از جاده معروف به جاده کارخانه سیمان قابل دسترسی است و فاصله کمی با شهر دارد. همچنین کنار دریاچه می توانید به ماهیگیری بپردازید. این جاذبه گردشگری در حقیقت یک مجموعه تفریحی روباز است و هیچ ساختمان و کانکسی در کنار محل استقرار این تفریحات نخواهید دید که به نظرم کمک شایانی به بکر ماندن و زیبا ماندن منطقه کرده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نرگس زار بهبهان
  میثم .
  نقدها:
  گزارش

  نرگس زارهای بهبهان

  توصیه شده توسط کاربر

  قدیمی ترین نرگس زارهای ایران در شهر بهبهان در جنوب شرقی خوزستان قرار دارند. براساس اطلاعات تاریخی قدمت نرگس زارهای این منطقه به قبل از میلاد مسیح برمی گردد.
  اکثر این نرگس زارها در جاده ای که به سمت کارخانه سیمان می رود و به جاده سیمان معروف است قرار دارند.
  بهترین زمان بازدید از این نرگس زارها دی و بهمن ماه می باشد و هر ساله در این ایام جشنواره گل نرگس در مکان نرگس زارها برگزار می گردد.
  #نرگسزار
  #گل_نرگس
  #بهبهان
  #خوزستان

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • عمارت محسنی
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  عمارت محسنی

  توصیه شده توسط کاربر

  بهبهان یکی از شهرهای تاریخی خوزستان است که عمده شهرتش را مدیون نرگسزارهای زیبایش است که در بهمن تا اسفند به این واسطه میزبان گردشگران زیادی است. اما در بین آثار تاریخی آن اخیراً عمارتی به نام خانه محسنی ها مرمت شده و تبدیل به اقامتگاه بومگردی و رستوران سنتی شده است. در سفری که برا دیدن نرگسزارهای بهبهان رفته بودم دقایقی را نیز در این خانه گذراندم. بعد از عبور از ورودی کوچک آن با حیاطی دلباز روبرو می شوید که حوضی یکدست آبی رنگ با گلدان های زیبایش در وسط حیاط خودنمایی می کند. دورتادور حیاط تخت های چوبی سنتی برای پذیرایی چیده شده اند. عمارت دو طبقه دارد که اکنون تقریباً همه اتاق های آن تبدیل به اقامتگاه سنتی شده است: فرش و پشتی های قرمز رنگ، سماور و ظروف مسی و صنایع دستی زینت بخش اتاق اند و همگی حال و هوای قجری آن را زنده می کنند. این عمارت معروف به چهل دری بوده است که با نگاهی به دور تادور آن به خوبی این لقب را درک خواهید کرد. گلدان هاس سفالی زیبایی به شکل کوزه روی دیوارها نصب شده اند و نمای زیبایی را از وسط ایوان کوچک 4 ستونه آن می توانید ببینید. نورپردازی شبانه از لابلای پنجره های مشبک آجری اش نمای روح بخشی را به حیاط داده است. این اقامتگاه در خیابان گرایمی در میان کوچه و پس کوچه های قدیمی محله محسنی قرار دارد و برای بازدید نیازی به خرید بلیط ندارید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • حمام بکان
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  حمام تاریخی بکان

  توصیه شده توسط کاربر

  سال پیش که برای دیدن نرگسزارها راهی بهبهان شدم، سر مسیر سری هم به روستای امام رضا (ع) زدم. اهمیت این منطقه به دلیلی نزدیکی به نرگسزارها، وجود قدمگاه امام رضا (ع) و البته حمام تاریخی بکان است. صرفا دیدن این حمام را به عنوان یک جاذبه پیشنهاد نمیکنم چرا که متاسفانه وضع روبراهی ندارد. لذا میتوانید زمانی که برای دیدن نرگسزارها راهی شدید سری هم به آن بزنید. محوطه پایین قدمگاه طبیعت زیبایی کنار رودخانه مارون دارد که دیدن آن خالی از لطف نخواهد بود. اما توصیه میکنم بروید و ببینید با میراثی که متعلق به شهر قدیم ارجان و دوران ساسانیان است چطور برخورد کردیم. شاید فقط سنگ چین های دیوار بیرونی حمام وضعیت مناسبی داشته باشد. داخل که شوید جز مخروبه چیزی نخواهید دید. دلیل واقعی بی اهمیتی به این بنا را نمی دانم شاید کمبود بودجه میراث فرهنگی، شاید سایر مسایل حاشیه ای و ده ها شاید دیگر. اما دلیل اصلی آسیب رساندن مردم خودمان به یک میراث تاریخی چیست؟! دلیل یادگارنوشته و زباله های درون این میراث باستانی چیست؟! جوابش معلوم است ... . امیدوارم در هیج کجای سرزمینم با گنجینه های مادی و معنوی مان اینطور برخورد نکنیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نرگس زار بهبهان
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش

  نرگسزار بهبهان

  توصیه شده توسط کاربر

  بهبهان با نام قدیمی ارجان از جمله شهرهای زیبای استان خوزستان است که جاذبه ای طبیعی و ارزشمند را در دل خود نهفته دارد. این سرمایه ملی چیزی نیست جز نرگسزارهای بی نظیر بهبهان. معمولاً فصل گلدهی نرگس از نیمه دوم سال آغاز می شود و تا آخر بهمن ادامه دارد. بهترین زمان برای بازدید از نرگس زار بهمن ماه است که عطر مزارع زیبا با نرگس شهلایش سرمستتان می کند. در این منطقه 4 نوع نرگس به نام های مسکین، شصت پر، پنجه گربه ای و شهلا شناسایی شده است. بیایید مرور کنیم چرا این جاذبه ارزش دیدن را دارد. ‌

  1- بهبهان یکی از قدیمی ترین نرگسزارهای ایران را دارد. طبق مستندات تاریخی در اکتشافات مناطق تاریخی بهبهان، روی لباس مومیایی کشف شده دکمه هایی یافت شد که نقشی مشابه گل نرگس داشت. این مومیایی کسی نبود جز کیتین هوتران پادشاه عیلامی!. لذا قدمت آن را به 5000 سال پیش در ایران نسبت می دهند. ‌

  2- این تنوع از گل نرگس در کمتر نقطه ای از جهان یافت می شود. ‌

  3- مشخصات دشت نرگس بهبهان با نام "نرگس ارجان" در موزه گل های جهان به ثبت رسیده است. ‌

  4- گفته می شود بوئیدن آن درمان کننده افسردگی است و در بهبود سرماخوردگی بسیار مؤثر است. همچنین در بهبود عفونت زخم ها نیز مؤثر است. ‌

  5- بر خلاف سایر گل ها زمستان گل می دهد و بسیار کم توقع است! تا زمانی که از ریشه کنده نشود گل می دهد. ‌

  این گل ثبت ملی شده است و در جشنواره گل نرگس بهبهان آیین پاسداشت آن در سال 1393 برگزار شد. معمولاً جشنواره برداشت گل نرگس در اوایل بهمن ماه به مدت چند روز برگزار می شود که سبب رونق گردشگری خوبی در این منطقه شده است. به واسطه این موهبت خدادادی هر ساله در بهمن ماه تورهای گردشگری زیادی در خوزستان برای بازدید از مزارع ارایه می شود. در حال حاضر بزرگترین و بهترین مزارع گل نرگس بهبهان تحت حفاظت اداره منابع طبیعی قرار دارد. ‌

  در سال 1397 پیش بینی می شود سطح برداشت آن به 127 هکتار برسد. پس اگر در این فصل به بهبهان سفر کردید بازدید از این جاذبه را از دست ندهید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: