تور وان

4.8
از 33 رای
عنوان تور
مدت اقامت
ایرلاین
آژانس
قیمت و تاریخ ها
5 شب
اتوبوسی
پرنده مهاجر قرن
1,590,000 تومان
3 شب
اتوبوسی
پرنده مهاجر قرن
1,130,000 تومان
3 شب
اتوبوسی
آرسس پرواز آبان
2,700,000 تومان
3 شب
اتوبوسی
سورینت پرواز
1,090,000 تومان
3 شب
اتوبوسی
ستاره شرق آذرگشت
1,150,000 تومان
3 شب
اتوبوسی
آریان راشا گشت
1,090,000 تومان
3 شب
اتوبوسی
تفریحات پنج قاره
1,190,000 تومان
3 شب
اتوبوسی
تفریحات پنج قاره
2,990,000 تومان
4 شب
اتوبوسی
آریاییان جهان گستر
1,400,000 تومان
3 شب
اتوبوسی
تچرا سیر کبیر
1,350,000 تومان
3 شب
اتوبوسی
ستاره شرق آذرگشت
1,350,000 تومان
3 شب
اتوبوسی
ورتا سفر
1,550,000 تومان
2 شب
اتوبوسی
ستاره شرق آذرگشت
1,120,000 تومان
3 شب
اتوبوسی
آیسو سفرپارسه
1,150,000 تومان
2 شب
اتوبوسی
به پرواز
1,150,000 تومان
2 شب
اتوبوسی
به پرواز
1,000,000 تومان
3 شب
اتوبوسی
آرسس پرواز آبان
1,260,000 تومان

وان شهری کوچک و زیبا در شرق ترکیه است که به دلیل گربه های منحصر به فردش که اکثرا در کنار دریاچه وان ساکن هستند، بسیار مشهور است. گردشگران ایرانی این شهر می توانند از طریق تورهای وان به این شهر زیبا و جذاب سفر کنند و از جاذبه های طبیعی، تاریخی، مراکز خرید و طبیعت پر اکسیژن وان نهایت استفاده را ببرند. وان علاوه بر گربه های مشهور، تاریخی بسیار غنی نیز دارد که حدودا به 5000 سال پیش از میلاد مسیح (ع) باز می گردد و تمدن ها و پادشاهی های مختلفی را طی تاریخ کهنش تجربه کرده است.

از جمله مشهورترین این تمدن ها می توان به سلجوقی ها، بیزانسی ها و عثمانی ها اشاره کرد. در هریک از این دوره های معماری و جاذبه های به وجود آمده است که امروزه این جاذبه های درکنار طبیعت بی نظیر وان، گردشگری این شهر را رونق بخشیده اند. از جمله دیدنی ترین و بهترین جاذبه های وان می توان از؛ قلعه وان، دریاچه وان، کلیسای آختامار، آبشار مرادیه، بازار شهر وان در خیابان جمهوریت و شکمگردی و غذاهای بی نظیر وان مثل: کباب مولانا، کباب آدانا، اسکندر کباب، پاتلیجان کباب، لاه معجون، پیده، کوفته‏، چوپ شیش و دونر نام برد.

نکات مهم در مورد تور وان

تور وان از محبوب ترین مقاصد برای سفر ایرانی‌هاست. از این جهت که بسیار کم هزینه‌تر از مسیرهای دیگر است و نزدیک‌ترین فاصله را نسبت به سایر شهرهای ترکیه با مرز ایران دارد. بنابراین سالانه افراد زیادی از ایران با تور وان سفر می‌کنند. تور وان به شکل‌های مختلف انجام می‌شود که در ادامه هر کدام را به تفکیک توضیح می‌دهیم.

نگاهی کوتاه به جاذبه های دیدنی وان

تورهای وان معمولا شامل بلیط رفت و برگشت، ترنسفر و اقامت هتل است. با توجه به میزان بودجه‌تان می‌توانید وسیله حمل و نقلتان را انتخاب کنید. حتّی ممکن است برای کاهش هزینه تصمیم بگیرید تور وان را از تبریز یا ارومیه تهیه کنید که در ادامه بیشتر در این باره خواهیم گفت.

فراموش نکنید که انواع تورهای وان را در همین صفحه از لست سکند می‌توانید با قیمت‌های مختلف ببینید و به راحتی امکاناتشان را مقایسه کنید و در نهایت با توجه به شرایط خودتان، بهترین تور وان را انتخاب و رزرو کنید. با نگاهی به صفحه هتل های وان هم می‌توانید اطلاعات دقیق تری درباره هتل‌هایش به دست آورید.

هتل های وان

شهر وان را بیشتر بشناسیم

وان، شهری در شرق کشور ترکیه و ساحل شرقی دریاچه وان است. شهری که بخش مهمی از تاریخ است. از آنجایی که وان فاصله خیلی کمی از مرز ایران دارد و قیمت تور وان برای سفر ایرانی‌ها بسیار مناسب است، از مقاصد محبوب سفرهای خارجی ایرانی‌ها محسوب می‌شود. بنابراین در این متن اطلاعاتی از تور وان ترکیه را با شما به اشتراک می‌گذاریم که سفر به این منطقه را برایتان ساده‌تر کند.

تور وان ترکیه
دریاچه وان ترکیه

وان در هزاران سال پیش، مرکز اصلی پادشاهی اورارتو بوده و همین نشانه اهمیت این منطقه در طول تاریخ است و مشخص می‌کند که این شهر هزاران سال قدمت دارد. علاوه بر این، کتیبه‌هایی که به زبان فارسی باستان در این منطقه پیدا شده، نشان می‌دهد بخشی از قلمرو هخامنشیان بوده است؛کتیبه‌هایی که به دستور خشایارشا حکاکی شده‌اند. پس از آن هم در دوران‌های مختلف جزو مناطقی بوده که نسبتا روزگار پررونقی داشته. بنابراین در این منطقه در کنار طبیعت، جاذبه‌های تاریخی فراوانی هم به چشم می‌خورد.

با توجه به منطقه قرار گرفتن وان ترکیه، بهترین فصل سفر به وان را می‌توان فصل‌های گرم و معتدل در نظر گرفت، زیرا اقلیم سردی دارد و ممکن است فصل‌های سردش برای سفر کمی آزاردهنده باشد. امّا در کل رطوبتی که در هوایش هست، باعث لطیف‌تر شدن اقلیمش می‌شود.

زبان اهالى وان بیشتر ترکی و کردی
اختلاف ساعت با ایران نیم ساعت عقب تر از ایران
واحد پول لیر
دین غالبا مسلمان

تور وان هوایی

بر خلاف سایر تورهای ترکیه که معمولا به صورت هوایی برگزار می‌شود، تور وان هوایی از مقصد ایران انجام نمی‌شود زیرا وان فرودگاه بین المللی ندارد و برای رسیدن به آن باید از سایر فرودگاه‌های ترکیه مانند استانبول و آنکارا به این شهر پرواز بگیرید. بنابراین ممکن است در کنار شهرهای دیگر ترکیه پکیجش طراحی شود ولی به صورت مجزا پرواز مستقیمی به وان وجود ندارد. اگر خودتان هم قصد سفر هوایی دارید، تنها راهش این است که از شهرهای دیگر ترکیه به مقصد وان پرواز بگیرید که این کار هم پرهزینه خواهد شد، بنابراین معمولا برای سفر به وان، ایرانی‌ها همان مسیر زمینی را انتخاب می‌کنند.

تور وان زمینی

همانطور که گفتیم، با توجه به فاصله کمی که وان از مرزهای ایران دارد و وجود نداشتن پرواز مستقیم به وان از ایران، مسیر زمینی آن بسیار پر طرفدار است و آنهایی که به دنبال تور وان ارزان هستند، معمولا مسیر زمینی را انتخاب می‌کنند.

تور زمینی وان گر چه گاهی طولانی به نظر می‌رسد، امّا هم قیمت مناسب‌تری دارد و هم یکسره تا وان با آن وسیله نقلیه خواهید رفت. برای کسانی که از سفر جاده‌ای لذت می‌برند، گزینه تور وان زمینی قطعا بهترین گزینه است.
تور وان زمینی به شکل‌های مختلف برگزار می‌شود که در ادامه درباره هر کدام توضیح می‌دهیم.

تور وان با قطار

اگر قرار باشد مسیر تهران _ وان را با قطار بروید، باید حدود 334 کیلومتر مسیر طی کنید؛ حدود 224 کیلومتر از این مسافت در ایران است و 107 کیلومتر باقی‌مانده در خاک کشور ترکیه طی می‌شود. قطار وان فقط در تهران و تبریز مسافرگیری می‌کند و زمانی که به مرز می‌رسد، ساعاتی برای بازرسی متوقف می شود. البته در حال حاضر به دلیل بیماری کرونا، هنوز تور وان با قطار برگزار نمی‌شود. امّا احتمال دارد با بهبود اوضاع، تور زمینی وان با قطار دوباره برقرار شود.

در گذشته که تور وان با قطار انجام میشد، قطار تهران- وان از شهرهای کرج، قزوین، تاکستان، خرم‌دره، زنجان، میانه، خراسانک، مراغه، عجب شیر، تبریز، سلماس و مرز رازی عبور می‌کرد و پس از رسیدن به گذرگاه کاپی‌کوی مسافران برای بررسی مدارک باید پیاده می شدند.

تور زمینی وان با اتوبوس

علاوه بر قطار، تور زمینی وان با اتوبوس هم انجام می‌شود و می‌توان گفت متداول‌ترین شیوه سفر به وان برای ایرانیان همین تور وان با اتوبوس است، به همین دلیل هم بیشتر تورهای وان به صورت زمینی با اتوبوس هستند.

مخصوصا برای افرادی که از تبریز و شهرهای شمال غربی ایران می‌خواهند به وان سفر کنند، تور زمینی وان با اتوبوس بسیار راحت و مقرون به صرفه است.

تور زمینی وان با اتوبوس معمولا از مرزهای بازرگان، رازی و سرو در ایران وارد خاک ترکیه می‌شود که از میان این سه مرز، تورهای وان معمولا از مرز رازی و بعد سرو تردد می‌کنند.

قیمت تور وان

همیشه قیمت تور از مهمترین عوامل تصمیم گیری ما برای انتخاب کردن یا نکردن یک مقصد است. با وجود افزایش قیمت تورهای خارجی، خوشبختانه هنوز قیمت تور وان به نسبت مقاصد خارجی دیگر قیمت اقتصادی برای ایرانیان دارد و راحت‌تر می‌توانند به آن سفر کنند. در همین صفحه لست سکند می‌توانید جدیدترین قیمت تور وان را که توسط آژانس‌های مختلف برگزار می‌شود، ببینید. با کلیک روی هر کدام، اطلاعات بیشتری از جمله تاریخ و امکاناتی که در آن تور ارائه می‌شود توضیح داده شده. لازم است بدانید که تمام این جزئیات در قیمت تور وان تاثیر می‌گذارد و به هر میزان که خدمات بهتری در تاریخ مناسب‌تر دریافت کنید، قیمت تور وان شما بیشتر می‌شود.

تور وان ارزان

قیمت تور وان همیشه ثابت نیست و با راهکارهایی می‌توان تور وان ارزان خرید. یکی از راهکارها این است که اگر قصد سفر با هواپیما به شهرهای ترکیه و سپس به وان را دارید، بلیط‌های لحظه آخری بخرید یا از ایرلاین های ناشناخته‌تر پروازتان را تهیه کنید زیرا قیمت سفر هوایی وان با ایرلاین‌های معروف گران‌تر است. امّا اگر در مرحله اول تصمیم گیری هستید، انتخاب تور زمینی وان می‌تواند قیمت تورتان را بسیار کاهش دهد. راهکار دیگر این است که زمان تورتان را به اوقاتی اختصاص دهید که مسافران تمایل کمتری به سفر دارند؛ مثلا فصل هایی که وان طرفداران زیادی ندارد (Low season) را، به عنوان تاریخ سفر انتخاب کنید.

تور وان
دریاچه وان

این فصل‌ها معمولا زمانی هستند که آب و هوای آن مقصد مطلوب نیست، مانند زمستان‌های وان. ولی اگر تحمل هوای نامطلوب برایتان سخت است، راهکار دیگر برای تهیه تور وان ارزان، انتخاب روزهای هفته به جای آخر هفته‌ها و تعطیلات است؛ زیرا در اوقات تعطیلی حجم مسافران افزایش پیدا می‌کند و تقاضا برای تور وان بیشتر می‌شود. از بخش تور وان لست سکند می‌توانید آنلاین و به روز، قیمت ها را بررسی و با هم مقایسه کرده و تورهای ارزان وان را پیدا کنید.

تور وان از تهران، تبریز ، مشهد، اصفهان و سایر شهرهای ایران

با توجه به متداول بودن سفر ایرانی‌ها به وان و همچنین فاصله کم آن از شهرهای مختلف ایران، این تورها برگزار می‌شوند. البته ممکن است در نهایت تورهای زمینی از مسیر تبریز و ارومیه وارد خاک ترکیه شوند. به هر حال علاوه بر تبریز و تهران، از شهرهای بزرگ دیگری هم مثل مشهد، اصفهان و شیراز ممکن است تور زمینی وان برگزار شود. البته بعضی‌ها هم ترجیح می‌دهند تورشان را از تبریز، ارومیه یا تهران تهیه کنند و از مبداشان به تهران یا تبریز و ارومیه بیایند و از آنجا با تور وان همراه شوند.

در سفر به وان از کدام جاذبه ها دیدن کنیم؟

سوال مهمی که معمولا در انتخاب مقصد سفر از خودمان می‌پرسیم این است که این منطقه چه جاذبه‌هایی برای دیدن دارد. دریاچه وان، قلعه وان، کلیسای آختامار (آکدامار)، موزه وان و آبشار مرادیه از مهمترین جاذبه های وان محسوب می‌شوند امّا همه جاهای دیدنی وان را در این لینک می‌توانید ببینید. جالب است بدانید که وان به گربه‌هایش هم معروف است و در واقع گربه های وان یکی از جاذبه هایش محسوب می‌شود.

تا اینجا سعی شد اطلاعات کلی درباره تور وان را در اختیارتان بگذاریم، چنانچه وان را به عنوان مقصد انتخاب کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم خواندن راهنمای سفر به وان را از دست ندهید. همچنین برای اینکه از تجربیات واقعی مسافرانی که به وان سفر کرده‌اند مطّلع شوید، پیشنهاد می‌کنیم سفرنامه های وان را در لست سکند که خود مسافران نوشته‌اند را بخوانید. در ادامه هم به تعدادی از پرسش های متداول درباره تور وان که برای بیشتر افراد پیش می‌آید، پاسخ داده شده است.

راهنمای سفر به وان

سوالات متداول

برای سفر به وان چه مدارکی نیاز داریم؟
بهترین زمان سفر به وان چه تاریخی است؟
بهترین هتل‌های وان برای اقامت کدام هستند؟
در وان از کدام جاذبه‌ها دیدن کنیم؟
بهترین رستوران‌های وان کدام هستند؟
در سفر به وان چه ارزی به همراه داشته باشیم؟
وان کجاست؟
آیا ممکن است با ماشین شخصی به وان سفر کنیم؟
آیا تورهای وان قابل کنسلی هستند؟
آیا تورهای وان همه روزه برگزار می‌شوند؟