Close
رستوران

نقش برجسته داریوش

Naghsh Barjesteh Dariush

Naghsh Barjesteh Dariush (1).jpeg
Naghsh Barjesteh Dariush (1).jpg
Naghsh Barjesteh Dariush (2).jpg
Naghsh Barjesteh Dariush (3).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • بناهای باستانی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند غزاله آشتیانی
  نقدها:
  گزارش
  نقش برجسته داریوش
  توصیه شده توسط کاربر

  کتیبه بیستون یا نقش برجسته داریوش، بزرگ‌ترین سنگ نبشه جهان یادگاری ارزشمند از سخنان داریوش بزرگ هخامنشی برای تمامی ایرانیانه که به طول 20 متر و عرض 8 متر در کوه بیستون و در ارتفاع بسیار زیادی قرار گرفته که امکان خواندن اون از پایین کوه به هیچ وجه ممکن نیست و همین موضوع نشون میده که این کتیبه برای آیندگان حجاری شده.

  کتیبه بیستون دارای سه خط فارسی باستان، ایلامی نو، بابلی نو هست و پس از رمزگشایی فارسی باستان فهمیده شد که تصاویر به داریوش و دو سردارش و ده شورشگر که در اوایل سلطنت او قیام کرده بودند، تعلق دارد و شرح سرکوب این یاغیان را نمایش می‌دهد.

  سرکرده شورشی‌ها  با دست‌هایی بسته در مقابل داریوش قرار گرفته و گئوماتا (همان بردیای دروغین) نیز زیر پاهای وی افتاده. داریوش کمانی به دست چپ گرفته و فَروهر نیز بالای تصویر در حال پرواز است.

  به نظر میرسه که در زمان ساخت آن، راهی برای دستیابی آسان به محل کارگاه وجود داشته. بقایای مبهم پلکانی در بخش‌های بالایی کوه و آثار تراشیدن تخته‌سنگ‌های زیر کتیبه تا نزدیکی‌های زمین، نشان‌دهنده وجود راهی به‌ سوی بالا است. راهی که سنگ‌تراشان بعد از پایان کار و به هدف دسترس‌ناپذیر کردن کتیبه، در ضمن پایین آمدن، آنرا نیز تراشیده و محو کرده‌اند.

  امکان مشاهده کتیبه از نزدیک وجود نداشت. در محوطه اطراف و در کنار دریاچه تلسکوپ هایی قرار داشت که با استفاده از آن ها میشد کتیبرو دید قیمتش 2000 تومان بود و راهنمایی بسیار خوش صحبت با صدایی رسا جزئیات کتیبه رو توضیح میداد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: