Close
رستوران

آرامگاه خواجوی کرمانی

Khwaju Kermani tomb

کرمانی.jpg
کرمانی-1.jpg
کرمانی-5.jpg
کرمانی-4.jpg
کرمانی-3.jpg
کرمانی-5.jpg
کرمانی-6.jpg
کرمانی-7.jpg
کرمانی-8.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

آرامگاه کمال الدین ابولعطاء متخلص به خواجوی کرمانی کنار دروازه قرآن و در تنگه الله اکبر قرار دارد وچشمه رکن آباد هم از کنار این مزار جریان دارد. این آرامگاه بدون سقف در سال ۱۳۱۵ ساخته شده است که تاکنون بارها مورد بازسازی قرارگرفته و بازدیدکننده زیادی هم دارد . کمی بالاتر از مقبره خواجو، ۳ غار دیده می شود که یکی از آنها محل عبادت و ریاضت زاهدان و مشایخ بوده و خواجو هم مدتی اونجا به عبادت مشغول بوده . سال ۱۳۷۰ بعد از کنگره بزرگداشت خواجو در کرمان سردیسی از این عارف نامی ایران در این محل نصب شده است.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Ghasem nazarian
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه خواجوی کرمانی
  توصیه شده توسط کاربر

  خواجوی کرمانی یکی از شاعران بزرگ قرن هشتم و از شاعران عهد مغول می باشد که در کرمان زاده شده و در جوانی به سفرهای دور و دراز پرداخت و سرانجام در شیرار اقامت گزید و در این شهر جنب دروازه قرآن به خاک سپرده شده است خواجوی کرمانی به نخل بند شاعران نیز شهرت دارد. دیوان اشعار او شامل : غزلیات ، مقطعات ، ترجیعات و ترکیبات می باشد .‌ خواجوی کرمانی در نظم و نثر فارسی استاد زمان خود بوده است . در کنار آرامگاه غاری وجود دارد که محل اقامت این شاعر بزرگ بوده است .در کنار آرامگاه خواجو ، بوستان خواجو ، آبشار مصنوعی ، آسیاب خواجو ، شیر سنگی نقش برجسته فتحعلی شاه و آرامگاه خواجه عمادالدین محمود قرار دارد و در کل این منطقه به دلیل مشرف بودن به شهر باصفا و دیدنی است . این محل عموما مورد بازدید توریستهای خارجی قرار می گیرد که نبود سرویس فرنگی یک نقص به حساب می آید که امیدوارم برطرف شود . بلیط ورودی ۲۰۰۰ تومان برای هر نفر بود .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Zahra Yekta
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه خواجوی کرمانی
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه خواجوی کرمانی شاعر قرن هشتم در کنار دروازه قرآن شیراز قرار داره.
  در این آرامگاه نقش و نگارهایی به مانند آنچه در تخت جمشید یافت میشود وجود دارد. همچنین شیر سنگی یکی از نمادهای این آرامگاست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه شاعر کرمانی در شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  خواجوی کرمانی، یکی از شاعران بزرگ نیمه قرن اول هشتم هجری است. به نظر من، این شاعر را می توان شاعری بد اقبال دانست. زیرا همزمانی تقریبی با بزرگ مرد شهر ایران، حافظ شیرازی، باعث شد تا شعر خواجو، کمرنگ به نظر آید. هر چند که می گویند حافظ در اشعارش از خواجوی کرمانی الهام گرفته. این بد اقبالی، پس از مرک این شاعر هم ادامه داشته زیرا قرار گرفتن آرامگاهش در کنار جاذبه معروفی مانند دروازه قرآن، باعث شده تا همان این منطقه را با شهرت دروازه قرآن بشناسند نه آرامگاه خواجو. بهرحال هر چه که بوده، خواجوی کرمانی یکی از مفاخر شعر و ادب ایران و مایه افتخار ایرانیان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه خواجوی کرمانی
  توصیه شده توسط کاربر

  حتما اسم خواجوی کرمانی را شنیده اید و اشعار این شاعر پر آوازه قرن هشتم به گوشتان خورده است. برای دیدن آرامگاه ایشان باید راهی دروازه قرآن شیراز شوید. درست کنار این دروازه آرامگاه شاعر قرار دارد که به بوستان خواجوی کرمانی معروف است و در فضایی باز قرار گرفته است. درست انگار که در ایوان عمارتی بنا شده باشد و روباز است. آرامگاه بالای سکویی بلند تر از سطح زمین قرار گرفته که با طی 10 پله به آن می رسید. پنج هلالی سنگی کشیده و بلند محوطه و محدوده آن را مشخص میکند. در اول این محوطه مجسمه بزرگ سنگی از شاعر ساخته شده است که متفکرانه و کتاب به دست انگار هنوز در پی خلق قطعه شعری جدید است. کمی دورتر از آن نیز سنگ مزارش قرار گرفته است. در روی یکی از دیواره ها نیز یکی از اشعارش روی سنگ نقش بسته است. این محوطه در حقیقت قدمت تاریخی ندارد و چندین سال است که ایجاد شده است. برای بازدید نیز نیازی به تهیه بلیط ندارید و می توانید نمای زیبایی را از دروازه قرآن همزمان ببینید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه خواجوی کرمانی
  توصیه شده توسط کاربر

  درست چسبیده به دروازه قرآن، ورودی مشهور شهر شیراز از سمت اصفهان، بر بالای کوه آرامگاه خواجوی کرمانی قرار گرفته که شاعری بزرگ در زمان خودش بوده. این شاعر بزرگ سالهای پایانی عمرش رو در شهر شیراز زندگی کرده و در همانجا از دنیا رفته. برای رسیدن به این آرامگاه باید به دروازه قرآن بیاید و پس از پرداخت ورودی چندین پله سنگی رو بالا بیاید تا به اینجا برسید. از اینجا همچنین منظره ای زیبا از شهر شیراز نمایان هست که برای عکاسی مکان مناسبی هست.


  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امید سرافرازی
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه خواجوي كرماني
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه خواجوي كرماني كنار دروازه قرآن شيراز قرار گرفته. آرامگاه در محيط بسيار زيبا واقع شده است و ديد بسيار زيبايي به شهر شيراز دارد. در كنار اين موارد وجود يك آبشار زيبايي هاي اين مكان را دو چندان كرده است.#تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: