Close

مسجد شیخ لطف الله

Sheikh Lotfollah Mosque
4.9
(از 10 نقد و بررسی)
m3.jpg

درباره مسجد شیخ لطف الله

«مسجد شیخ لطف الله» دقیقا روبروی عمارت عالی قاپو قرار داره که کاشیکاری های خاص و حوض وسطش منعکس کننده تصویر مسجد و عالی قاپوه. دلیل ساخت این مسجد، ارادتی بود که شاه عباس اول به «شیخ لطف اله جبل عاملی» داشت. چیزی که در مورد این مسجد جالب و عجیبه، وجود نداشتن صحن و مناره در مسجده که باعث شده تا کاشیکاریهای زیبا و استادانه، فضای مسجد رو به گنبد مربوط کنه. یکی دیگه از نکات جالب در مورد این مسجد اینه که یه راه زیر زمینی برای ملاقات شاه با شیخ لطف اله و برعکس بین کاخ عالی قاپو و مسجد وجود داشته که الان به دلایل نامعلوم بسته شده. جلوی این بنا فضای بزرگی قرار داره که برای استراحت مناسبه، بازار عتیقه فروشها و فروشگاههای مخصوص سوغات و ادویه خاص اصفهان در نزدیکی این مسجد قرار دارن.

نوع جاذبه
میراث فرهنگی
مسجد
موقعیت
اصفهان
پیشنهاد کاربران
%100 از 10 رای
رتبه در اصفهان
5 از 258 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف مسجد شیخ لطف الله

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
مرتب سازی براساس:
Ehsantrips
نوشته شده در 27 تیر 1398
report-icon گزارش

مسجد شیخ لطف‌الله شاهکاری از معماری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن عصر و در ضلع شرقی میدان نقش‌جهان بنا شده ‌است. این مسجد به فرمان شاه عباس اول و برای تجلیل از شیخ لطف‌الله میسی بنا گردید تا محل درس و اقامت و عبادت او باشد. ویژگی این مسجد، فقدان مناره و حیاط و همچنین وجود پله در ورودی است که آن را متفاوت تر از سایر مساجد عصر صفوی کرده است. گفته می شود این مسجد، فضای خصوصی درباریان بوده است و عموم اجازه ورود به آن را نداشته‌اند. محراب، زیباترین بخش مسجد است که با کاشی‌ها و مقرنس‌های زیبا تزئین شده است. ارتفاع گنبد مدور مسجد هم نسبت به سایر مساجد کوتاه‌تر است و در طول ساعات روز به سه رنگ خاکی، صورتی و خاکستری دیده می‌شود.

بیشتر
امتیاز کل
5
ساره سلطانپور
نوشته شده در 1 تیر 1398
report-icon گزارش

مسجد شیخ لطف‌الله (ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی) یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان، در ضلع شرقی میدان نقش جهان، اصفهان و روبروی عمارت عالی قاپو قرار دارد. مسجد شیخ لطف‌الله  در مدت هجده سال بنا شده و شاهکاری از معماری و کاشیکاری است. زیر گنبد طاووسی طراحی شده که سر آن با نورود نور از طاق بالای گنبد کامل میشود. رنگهای کاشی ها با توجه به نور در طول روز به رنگهای صکرتی،خاکی و خاکستری در می آید. بر روی کاشی های هفت رنگ،آیات قرآن، شعر و نام امامان نوشته شده است. همچنین مسجد دارای شبستان زمستانه در زیر زمین است و با طاقهای کوتاه مسقف شده است.

بیشتر
امتیاز کل
5
منصوره اسکندری
نوشته شده در 6 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

مسجد شیخ لطف الله یکی از شاهکارهای معماری و کاشی کاری دوران صفوی ایت است.
این مسجد به سبب نداشتن مناره و صحن شهرت زیادی دارد.
این مسجد در مجموعه ی جهانی میدان نقش جهان واقع است.
- مسجد شیخ لطف الله مدورترین گنبد جهان را دارد که ب عنوان یکی از زیباترین گنبدهای دنیا از آن یاد می شود.
گنبد این مسجد در طول روز به سه رنگ خاکی، صورتی و خاکستری در می آید.

بیشتر
امتیاز کل
5
خدیجه عربی
نوشته شده در 21 فروردین 1398
report-icon گزارش

مسجد شیخ لطف‌الله در ضلع شرقی میدان نقش جهان اصفهان و روبه‌روی کاخ عالی قاپو و در همسایگی  مسجد امام واقع شده است. طرح این مسجد هم زمان با اجرایی شدن نقشه‌ی چهار باغ و باغ هزار جریب ریخته شد و طی ۱۸ سال و در دوران شکوفایی معماری صفوی به بهره برداری رسید. این مسجد به دستور شاه عباس و به افتخار ورود شیخ لطف‌الله جبل عاملی ساخته شد. از آنجایی که این مسجد نه دارای مناره و نه شبستان ورودی (حیاط) است و همچنین ورودی آن که با پله شروع می‌شود، کمی غیرطبیعی است. در ورودی مسجد به صورت دو لنگه است و از چوب چنار یک پارچه ساخته شده که پس از ۴۰۰ سال هنوز پابرجا است. یکی از ویژگی‌های این مسجد چرخش ۴۵ درجه‌ای است ، اما  این بنا چنان استادانه ساخته شده است که از بیرون هیچ اثری از کجی را مشاهده نخواهید کرد. یک راهرو که تماما با کاشی کاری‌های هفت رنگ با رنگ غالب سبز وآبی پوشیده شده است وجود دارد این راهرو از ابتدای ورودی در سمت چپ است و سپس به سمت راست می‌چرخد. پس از طی کردن این راهرو به محوطه‌ی اصلی و زیر گنبد کم ارتفاع (از زمین ۳۲ متر) مسجد می‌رسید. این گنبد به واسطه‌ی عظمت، ویژگی‌های فرمی و تزییناتی به رنگ آبی تیره بر روی زمینه‌ی سفید، به یکی از زیباترین گنبدهای اصفهان و ایران تبدیل شده است. همچنین در مرکز داخلی گنبد طاووسی طراحی شده است که پرهای آن به وسیله‌ی نور وارد شده از طاق بالای در ورودی مسجد تکمیل می‌شود. دو لوح در داخل محراب که عبارت «عمل فقیر حقیر محتاج بر رحمت خدا محمدرضا ابن استاد حسین بنا اصفهانی» روی آن حک شده است وجود دارد. در زمان نزديک طلوع و غروب آفتاب، بازدید از مسجد شیخ لطف الله را از دست ندهید چرا که با قرار گیری خورشید در نزدیک افق، بازتاب تابش آن به نقش طاووس وسط گنبد می رسد و انعکاس نور از سطح کاشی ها، چيزي شبيه به دم طاووس را شکل می دهد.این مسجد زیبا برای من جزء دوست داشتنی ترین مکانهاست و هر بار از دیدنش خسته نمیشوم . ورودی این مسجد 3000 تومان است 

بیشتر
امتیاز کل
5
Yannar
نوشته شده در 5 فروردین 1398
report-icon گزارش

یکی از مساجد معروف اصفهان است که در ضلع شرقی میدان امام قرار داردو به فرمان شاه عباس اول بمدت ۱۸ سال در قرن یازدهم هجری توسط استاد محمد رضا اصفهانی ساخته شده است.این مسجد دارای کاشی کاری های بسیار زیبا و چشم نوازی میباشد..

بیشتر
امتیاز کل
5
نسرين خوشابي
نوشته شده در 1 فروردین 1398
report-icon گزارش

مسجد شيخ لطف الله واقع در ميدان نقش جهان . اين مسجد در دوران صفوي به دستور شاه عباس اول ساخته شده .معماري و كاشي كاري اين مسجد واقعا زيباست . هنگام ورود يك دستگاه داده ميشه كه توضيحات كامل رو به صورت صوتي ميشه گوش كرد . توي سالن بزرگ مسجد وقتي از در ورودي وارد ميشي از همونجا كه وسط سقف نگاه كني سايه يه طاووس كه پرهاش رو بسته ديده ميشه

بیشتر
امتیاز کل
5
محمود رضایی
نوشته شده در 26 اسفند 1397
report-icon گزارش

این مسجد در میدان نقش جهان اصفهان قرار داره و بسیار بسیار کاشی کاری های زیبایی داره.این مسجد مناره و صحن نداره و توسط یک راهرو وارد مسجد میشین.گنبد گرد و زیبای مسجد بسیار معروفه و یکی از دلایل اون تغییر رنگ گنبد از بیرون به سه رنگ خاکی و صودتی و خاکستری و از داخل بخاطر پنجره های مشبکی که در گنبد بخاطر نور ایجاد شده در زمانهای مختلف روز میتونید شکلی به مانند پرهای طاووس داخل گنبد ببینید.مسجد لطف الله یکی از بینظیرترین اثرهاییه که تو ایرانه.

بیشتر
امتیاز کل
5
بهار قادری
نوشته شده در 1 بهمن 1397
report-icon گزارش

مسجد شیخ لطف الله دیگر شاهکار معماری صفوی در یک سمت میدان زیبای نقش جهان می درخشه. این مسجد به دستور شاه عباس اول و توسط معمار زبردست محمدرضا اصفهانی ساخته شده.این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن 11.
مسجد شیخ لطف‌الله تو ضلع شرقی میدان روبه‌روی کاخ عالی قاپو قرار گرفته. به دلیل موقعیت میدان برای وارد شدن به مسجد با دالانی رویایی 45 درجه به سمت قبله می چرخید. اما اینقدر این چرخش نا محسوس و فضای دالان زیباست که شاید متوجه این امر نشید. این مسجد مناره و صحن نداره و شاید از این نظر نیز یکتاو جالب توجه باشه. همچنین این مسجد مدورترین گنبد جهان را داره و به عنوان یکی از زیباترین گنبدهای جهان شناخته میشه.

بیشتر
امتیاز کل
5
Tina Azimi
نوشته شده در 9 دی 1397
report-icon گزارش

مسجد شیخ لطف الله در ضلع شرقی میدان نقش جهان، یکی از زیباترین مسجدهای ایران و حتی جهان است. کاشی کاری های ظریف و ترکیب رنگ ها در این مسجد، فوق العاده است. نکته جالب این مسجد این است که صحن و منار ندارد ولی داخل گنبدش بسیار باعظمت و زیباست.
قیمت بلیط ورودی 3 هزار تومان است و از راهنماهای صوتی هم می توان استفاده کرد که البته اطلاعات خیلی ساده ای به شما می دهند. دیدن این مسجد از واجبات سفر به اصفهان است.

بیشتر
امتیاز کل
5
ماه نو
نوشته شده در 10 آذر 1397
report-icon گزارش

این هم یک مسجد زیبای دیگه در اصفهان. این مسجد یکم خاص ساخته شده و شاید ب همین علت مشهور هست اول اینکه این مسجد بر خلاف بقیه مناره و صحن نداره اما یک گنبد خیلی خیلی قلمبه و قشنگ داره و دوم اینکه مسجد رنگارنگی هست یعنی در طول روز در چند رنگ چشم نواز دیده میشه
تا شاهکار بعدی

بیشتر
امتیاز کل
4
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت