Close

حمام مهدی قلی بیک (موزه مردم شناسی مشهد)

Mehdi Qoli Beik Bath
4
(از 3 نقد و بررسی)

درباره حمام مهدی قلی بیک (موزه مردم شناسی مشهد)

از دیدنی های مشهد میشه به حمام «مهدی قلی بیک» اشاره کرد که درست وسط بازار بزرگ مشهد قرار داره. این حمام که تا همین اواخر مورد استفاده قرار می گرفته از آثار قلی بیک، آخور باشی شاه عباس صفوی بوده. این حمام فضاهای متعددی داره که زیباترینش سربینه و هشت ستون سنگی اونه. سازنده این حمام آن را وقف آستان قدس کرده. سال ۱۳۸۵ با بازسازی آن به موزه «مردم شناسی» تبدیل شده و در آن لوازم قدیمی مورد نیاز در حمام به نمایش درمیاد.

نوع جاذبه
حمام تاریخی
موقعیت
مشهد
پیشنهاد کاربران
%100 از 3 رای
رتبه در مشهد
66 از 172 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف حمام مهدی قلی بیک (موزه مردم شناسی مشهد)

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
Ehsantrips
نوشته شده در 24 تیر 1398
report-icon گزارش

مهدی قلی بیک میرآخور شاه عباس صفوی و فرمانده تفنگچیان خراسان در جنگ با عثمانی بود. او این حمام را بنا کرد و آن را وقف آستان قدس کرد و تا همین سی سال پیش مورد استفاده زائران و مجاوران حرم بود. وقف نامه او را در موزه می توانید ببینید. اگرچه این حمام تبدیل به موزه مردم شناسی شده است، اما واقعا چیز باارزشی برای دیدن ندارد و اصولا موزه مردم شناسی در ایران که در همه شهرها وجود دارد یعنی چند مجسمه و یه سری از اشیاء مرتبط و غیرمرتبط که شاید ارتباطی به زندگی مردم هم نداشته باشد. اما نقاشی های زیبایی روی سقف حمام وجود داره که مربوط به دوره قاجار است که موضوع آنها مربوط به شخصیت های شاهنامه و برخی افسانه های قدیمی است. همچنین زیر سقف گنبد حمام محلات قدیمی مشهد نقاشی شده و به نوعی داستان مصور مشهد قدیم است. سقف و نقاشی های آن در زمان بازدید من در حال مرمت بود.

بیشتر
امتیاز کل
3
آزاده
نوشته شده در 24 خرداد 1398
report-icon گزارش

حمام، درست در کنار حرم امام رضا، مسجد شاه و بازار فرش فروش های مشهد قرار دارد و اینکه حمام به موزه مردم شناسی مشهد تبدیل شده و در نتیجه می توانید در کنار حمام، از مجموعه ای از اشیا، وسایل، پوشاک و عکس های قدیمی شهر نیز دیدن کنید. 

بیشتر
امتیاز کل
4
Mahboubeh
نوشته شده در 27 اسفند 1397
report-icon گزارش

این موزه نزدیک باب الجواد حرم امام رضا(ع) در کوچه ی قدیمی سرشور که بازار فروشانست انتهای کوچه و نزدیک مسجد ۷۲ تن و حرم قرار داره. سقف حمام گنبدی شکل بود از بیرون هم حالت قدیمی خودش رو حفظ کرده. داخل که شدم بلیط ۱۰۰۰ تومان بود. نقشه ای از حمام در ابتدای ورودی قرار داره. در قدیم حمام بوده و در زمان حال موزه مردم شناسی شده. اشیای مربوط به حمام ظروف و البسه و... عکس های قدیمی از حرم رضوی و بناهای تاریخی اطراف مشهد، مشاغل سنتی و توضیحاتی راجع به قسمت های مختلف حمام هم داده شده. چند نورگیر در سقف قرار داشت. بنا مربوط دوران صفویه ست که در سال ۱۳۵۶ جزو بناهای تاریخی به ثبت رسیده. ساعت ۸ صبح تا۱۲:۳۰ بازه و در جمعه۸ تا۱۲. زمانی که من رفتم سقف قسمت جلویی حمام در حال مرمت بود سقف و اطرافش نقاشی های قدیمی داشت. به حرم امام رضا(ع) نزدیکه و در اندرزگوی ۱۳ قرار داره بد نیست سری هم به این مکان تاریخی بزنید.

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت