Close

مسجد گوهرشاد

Goharshad Mosque
5
(از 4 نقد و بررسی)

درباره مسجد گوهرشاد

نوع جاذبه
مسجد
موقعیت
مشهد
پیشنهاد کاربران
%100 از 4 رای
رتبه در مشهد
6 از 172 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف مسجد گوهرشاد

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
خدیجه عربی
نوشته شده در 3 آذر 1398
report-icon گزارش

اگر به جنوب حرم امام رضا بروید مسجد  قدیمی و زیبای گوهرشاد  با گنبد آبی آنرا خواهید دید. این مسجد که از آثار دوره تیموری است و به دستور  گوهرشاد بیگم ساخته شده یک مسجد چهار ایوانی است  و صحن مربع شکلی دارد. محراب مسجد در ایوان مقصوره قرار دارد که زیباترین قسمت این مسجد است . در دوران مختلف آسیبهایی به این مسجد وارد شده که هر بار با حفظ ویژگیهای گذشته مرمت شده. کاشیکاریهای این مسجد بسیار زیبا و چشم نواز است و معماری قابل تحسینی دارد. مسجد گوهرشاد بین رواق امام خمینی و صحن جمهوری اسلامی قرار دارد  

بیشتر
امتیاز کل
5

در کنار حرم مطهر امام رضا(ع) مسجدی با گنبد فیروزه ای رنگ خودنمایی می کند که نامش مسجد گوهرشاد است. این مسجد در قرن نهم هجری و در دوره فرمانروایی تیموریان بنا شد و بانی آن گوهرشاد آغا همسر شاهرخ تیموری بود. قوام الدین شیرازی معمار و سازنده این بنای باشکوه بوده که نام او روی کتیبه ایوان مقصوره دیده می شود. مسجد ۴ ایوان دارد که گنبد روی ایوان جنوبی یا ایوان مقصوره قرار گرفته و محراب مسجد نیز در این ایوان است. گنبد باشکوه مسجد ۴۱ متر ارتفاع دارد که البته گنبد اصلی در طول زمان تخریب و گنبد فعلی در دهه ۱۳۴۰ ساخته شده است. کتیبه دور ایوان مقصوره به خط ثلث توسط بایسنغر پسر گوهرشاد نگاشته شده که خودش در ۳۴ سالگی درگذشت. در انتهای کتیبه نام بایسنغر و سال ۸۲۱ قمری ثبت شده است (این دفعه رفتید با دقت ببینید!). اگر در سمت شرقی ایوان مقصوره بایستید، گنبد طلا را می توانید ببینید. مسجد ۷ شبستان نیز دارد که بین ایوان ها پراکنده اند. مسجد در دوره صفوی نیز تعمیر و بازسازی شده و نام شاهان صفوی در کتیبه های متعددی دیده می شود. مسجد گوهرشاد با توجه به حضور زائران حرم رضوی در آن، پربازدیدترین مسجد ایران است.

بیشتر
امتیاز کل
5
آزاده
نوشته شده در 21 خرداد 1398
report-icon گزارش

این بنای تاریخی در جنوب حرم مطهر رضوی قرار دارد.این مسجد به دستور بانو گوهرشاد،ساخته شد. ساختن مسجد حدود دوازده سال به طول انجامید. ماجرای کشتار و سرکوب مردم به دستور رضاشاه، به مناسبت اعتراض به تغییر لباس، در این مسجد رخ داده‌است. بقیه‌ توضیحات در عکس آخر میباشد.

بیشتر
امتیاز کل
5
سیده فاطمه شهرستانی
نوشته شده در 2 اسفند 1397
report-icon گزارش

 مسجد گوهرشاد، یکی از بناهای باشکوه و باستانی عهد تیموری است که در اوایل قرن نهم قمری بنا شده است.
این مسجد به دستور بانو گوهرشاد، دختر امیر غیاث الدین ترخان، از امرای جغتایی، همسر شاهرخ تیموری در سال 821 قمری توسط معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری دوران تیموری ساخته شد.
این بنای باستانی، نمونه کامل و برجسته هنر ایرانی به شمار می‌رود که تمام خصوصیات و ویژگی‌‌های معماری سنتی در آن به‌کار رفته است.
این مسجد چهار ایوان با سردرهای بلندی دارد که که بصورت قرینه در وسط چهار ضلع مجموعه مسجد قرار گرفته و بزرگترین آن، در ضلع جنوبی (قبله) صحن قرار گرفته و به نام ایوان مقصوره معروف است.حوص زیبایی هم در میان صحن مسجد زینت بخش آن است.
دو عکس قدیمی هم مربوط به تقریبا ۱۰۰سال پیش می باد

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت