Close
رستوران

کلیسای جامع تسمیندا سامبا

Tsminda Sameba Cathedral

2889-AoXSZdyPfHaFoZzdEzs7.jpeg
2889-GrfFc0G53DaLT1473XPV.jpeg
Tsminda Sameba Cathedral-01.jpg
Tsminda Sameba Cathedral-02.jpg
Tsminda Sameba Cathedral-03.jpg
Tsminda Sameba Cathedral-04.jpg
Tsminda Sameba Cathedral-05.jpg
Tsminda Sameba Cathedral (1).JPG
Tsminda Sameba Cathedral (2).JPG
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

کلیسای جامع تثلیث تفلیس که به نام کلیسای تسمیندا سامبا نیز شناخته می شود. اصلی ترین کلیسای ارتدکس گرجستان است که در شهر تفلیس واقع شده و در بین سال های 1995 تا 2004 میلادی ساخته شده و عنوان سومین کلیسای بلند ارتدکس شرقی در جهان را به خود اختصاص داده است.

نوع جاذبه:
 • کلیسا

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش
  صومعه ی برفی
  توصیه شده توسط کاربر

  وقتی که من از این کلیسا بازدید کردم هوای تفلیس سرد و برفی بود، دانه های برف تمام محوطه و بام کلیسا را سپید پوش کرده بود و فضای خاصی به محیط داده بود.
  کلیسا از نظر ابعاد یکی از بزرگ ترین ها در دنیاست، گنبدی زرین دارد و متشکل از 9 کلیسای کوچک و بزرگ است با معماری با شکوهی ساخته شده.
  به غیر از برگزاری مراسم مذهبی کاربردهای فرهنگی_اجتماعی نیز دارد و شامل خوابگاه طلبه های مسیحی نیز می باشد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای تثلیث
  توصیه شده توسط کاربر

  کلیسای سامبا که به کلیسای تثلیث (پدر، پسر و روح القدوس) نیز مشهوره بزرگترین کلیسای ارتودکس جهانه، درسته این کلیسا قدمت چندانی نداره (ساختمان آن بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی تکمیل شده‌است) اما معماری و زیبایی اون بینظیره.
  این کلیسا محوطۀ بسیار زیبایی داره و چشم انداز زیبایی از تفلیس رو میتونید از محوطۀ این کلیسا ببینید.
  از نشانه‌های بزرگی و عظمت این کلیسا اینه که تقریبا از همه جای تفلیس قابل مشاهده است. فضای داخل کلیسا هم بسیار زیباست و با نقاشی های زیبا تزئین شده. این کلیسا از 9 کلیسای دیگر و بخش هایی مانند آکادمی علوم دینی، کارگاه‌های آموزشی، برج ناقوس، صومعه، استراحتگاه، اقامتگاه اسقف اعظم و ...تشکیل شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Shamim
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای سامبا
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از زیباترین جاهایی که توی گرجستان دیدم قطعا این کلیسا بوده. بزرگترین کلیسای ارتدکس جهان که تو منطقهای تقریباً بالای کوه قرار گرفته و به همین دلیل وقتی تو محوطه کلیسا قرار میگیرین می تونین بخش زیادی از شهر رو ببینید. عظمت کلیسا و رنگ سنگ های به کاربرده شده و نحوه طراحیش واقعا در همون بدو ورود چشم رو خیره میکنه. برای ورود به محوطه اصلی کلسیا باید از پله ها مرمری زیبایی عبور کنین.محوطه با درختکاری و گلکاری زیبت سازی شده. برای ورود به کلسیا حجاب برای آقایون و خانم ها واجبه. امکان داره تو موقع بازدید از کلیسا مثل ما حتی شانس دیدن غسل تعمید رو هم داشته باشین که به نظرم برای بچه جدا کردن از مادرش و ریختن آب روی سر و صورتش واقعا کار ناخوشایندی بود. داخل کلیسا فضای بزرگ و روحانی داره. و تمثیل های متفاوتی از حضرت مسیح رو در جاهای مختلف از کلیسا می تونین ببینین.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Limo
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای تثلیث
  توصیه شده توسط کاربر

  کلیسای جامع تثلیث تفلیس که به عنوان سامبا هم شناخته می شود، کلیسای اصلی ارتدوکس های گرجی است. این کلسیا از ۲ نقطه نظر می تواند جالب باشد: اول اینکه سومین کلیسای جامع ارتدوکس بلند دنیا است و دوم اینکه نماد ملی گرجستان است.توریست های زیادی از کشورهای مختلف اونجا بودند که باید برای وارد شدن به داخل کلیسا,حتما پوشیده باشند و پارچه هایی برای پوشاندن می دادن. معماری کلیسا از بیرون منحصر به فرد بود,طراحی زیبا و سبک رومی آن,سنگ نمای خاص,همه جلوه خاصی به بنا داده بودند. از داخل هم بسیار بزرگ بود و سقف بلندی داشت و عکس های زیادی از حضرت مسیح وجود داشت و اکثرا مشغول عبادت و شمع روشن کردن بودند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Mojdeh
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای ارتدکس دیدنی در تفلیس
  توصیه شده توسط کاربر

  این کلیسا که در سال ۲۰۰۴ ساخته شده و بزرگترین کلیسای گرجستان و یکی از بزرگترین کلیساهای ارتدکس در جهان می باشد هیچ شباهتی به سبک های سنتی ندارد و کاملا طراحی مدرنی دارد . این کلیسا یک مجتمع بزرگ می باشد که در آن مدرسه و آکادمی الهیات، صومعه، هتل و نه کلیسای دیگر هم وجود دارد . به محض رسیدن به این کلیسا از همان بیرون متوجه جذابیت معماری این کلیسا شدم که شما رو خیره میکند. داخل کلیسا نقاشی های دیواری بی نظیری می باشد که سوژه مناسب برای عکاسی هستند . دیدن این کلیسا را در شب را هم حتما بهتون توصیه میکنم چرا که نور پردازی آن بنا را جذابتر می کند . #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس دنیا
  توصیه شده توسط کاربر

  کلیسای جامع تثلیث معروف به سامِبا (به معنای تثلیث) کلیسای اصلی ارتدکس گرجی است که در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان قرار دارد. این کلیسا به مناسبت دوهزارمین سال میلاد مسیح و هزار و پانصدمین سال به رسمیت شناختن ارتدکس گرجی بنا شد. ساختمان آن بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی تکمیل شده‌است و با ظرفیت ۱۵٬۰۰۰ تَن و ارتفاع ۹۷ متر، عنوان‌های بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در جهان را به خود اختصاص داده ‌است. معماری این کلیسا آمیزه‌ای از سبک‌های سنتی معماری مذهبی گرجی در مراحل مختلفی از تاریخ است و همچنین، عناصری از معماری بیزانس را نیز در خود جای داده‌است. این کلیسا دارای یک گنبد مخروطی شکل بر روی ۸ ستون است. جنس گنبد از طلا بوده و از پایین گنبد تا نوک صلیبی که بر روی آن قرار دارد ۷٫۵ متر ارتفاع دارد. این کلیسای عظیم خود متشکل از ۹ کلیسای کوچک است و علاوه بر این، ۵ کلیسای کوچکتر دیگر نیز در طبقات زیرین این بنا واقع شده‌است. ارتفاع کلیسا از سطح زمین تا نوک صلیب ۸۴ متر است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Reza
  نقدها:
  گزارش

  سلام. از میدان آزادی خیلی راحت این کلیسا رو میدیدم. با خودم می گفتم که چیزی نیست. اما حدود نیم ساعت همش سربالایی باید می رفتم و گاها هم به کوچه و پس کوچه برخومرد می کردم. خلاصه پس از دردسر فراوان بهش رسیدم. واقعا بزرگ و زیبا بود. معماری خاص و منحصربفردی داشت. شامل چند تا ساختمان بود که سنگبریهای خیره کننده داشت. ویوی بسیار خوبی هم داشت و مملو از توریستهای خارجی بود. حتما اگر به تفلیس آمدید از اینجا بازدید کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند saeedtrips
  نقدها:
  گزارش
  کلیسایی زیبا
  توصیه شده توسط کاربر

  کلیسای بزرگ و زیبایی هست و بزرگترین کلیسای ارتدکس جهان محسوب میشه. محوطۀ بسیار زیبایی داره و داخل ساختمان کلیسا هم پر از نقاشی های مذهبی و تابلوهای هنری زیباست. این مکان یکی از جاهایی هست که در هنگام سفر به تفلیس باید حتما ببینین.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای جامع ارتدکس سامبا
  توصیه شده توسط کاربر

  کلیسای جامع سامبا تفلیس یک کلیسای ارتدوکس نوساز و تقریبا باطراحی مدرن است که در بالا دست رودخانه متکواری و قسمت مرتفع شهر به ارتفاع پنجاه متر ساخته شده و مکانیابی آن به صورتی است که از هرجای شهر به عنوان شاخص، گنبدطلایی آن قابل مشاهده است، این کلیسا در سال ۲۰۰۴ افتتاح شده و دارای یک برج ناقوس در بالاترین ارتفاع و مجموعا دارای نه عدد زنگ است، داخل کلیسا برخلاف بقیه کلیساها نور خوبی دارد و دیوارها رنگ روشن هستند و نقاشیهای دیواری زیبایی جلوه گری میکند، ارتدوکس ها به مراسم مذهبی خود بسیار پایبند هستند و در ورود به کلیسا خانمها از شال و روسری و لباس پوشیده استفاده میکنند، آقایان هم با لباس پوشیده و بدون کلاه وارد میشوند، تماشای مردم که شمایل مسیح و حواریون را میبوسند و پول نذری به صندوق می اندازند، خیلی برای فرهنگ ما آشناست، در قسمت ورودی کلیسا تعدادی متکدی که به زبانهای مختلف از تو درخواست پول میکنند چهره نازیبایی ایجاد کرده ولی به محض ورود به کلیسا همه چیز تصویر زیبایی به خود میگیرد، دیدن این بنا به دوستداران معماری و فرهنگ توصیه میشود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #کلیسای_سامبا#تفلیس
  توصیه شده توسط کاربر

  #کلیسای_جامع_تثلیث معروف به #سامبا در شهر #تفلیس کشور #گرجستان قرار دارد که مختص به #مذهب_ارتدکس_گرجی میباشد.
  این کلیسا با گنجایش ۱۵/۰۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۰۴ افتتاح شده است که عناوین #بزرگترین_کلیسای_ارتدکس_جهان و #سومین_کلیسای_ارتدکس_مرتفع در جهان را به خود گرفته است و نماد شهر #تفلیس نیز میباشد.
  زمانیکه از درب اصلی وارد محوطه میشوید ساختمان کلیسا واقعا خودنمایی میکند و محوطه ای بسیار بزرگ و سرسبز و آرام دارد و فضایی کاملا عرفانی را در خود نهفته است.
  مردم مذهب ارتدکس در #تفلیس برای ازدواجشان به این مکان مذهبی و مقدسشان میروند و مراسم ازدواجشان را انجام میدهند.
  این کلیسا در بخش قدیمی شهر #تفلیس قرار گرفته و برای بازدید نیز رایگان میباشد و دسترسی به این مکان بسیار راحت میباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند فرزانه امینی زاده
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای سامبا
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از مهمترین دیدنی های تفلیس کلیسای جامع تثلیث معروف به سامِبا ست که کلیسای اصلی ارتدکس گرجی هستش و از تمامی نقاط شهر قابل دیدنه .این کلیسا به عنوان سومین کلیسای جامع ارتدکس شرق اروپا و یکی از مرتفع ترین و بزرگترین کلیساهای جهان شهرت داره و صلیب نینوی مقدس که مقدسترین نشان مسیحیت ارتودکس گرجستان هست در اینجا نگهداری میشه .این کلیسا در ارتفاعات تپه اِلیا در تفلیس قدیمی قرار داره و دارای یک گنبد مخروطی شکل بر روی ۸ ستون است که جنس گنبد از طلا ست و از پایین گنبد تا نوک صلیبی که بر روی آن قرار دارد ۷٫۵ متر ارتفاع داره این کلیسای عظیم از ۹ کلیسای کوچک و ۵ کلیسای کوچکتر در طبقات زیرین تشکیل شده و علاوه بر بنای اصلی شامل اقامتگاه اسقف اعظم ، برج ناقوس و فرهنگستان علوم دینی ، صومعه ، کارگاه‌های آموزشی، استراحتگاه و غیره هستش و همینطور در طبقه پایین سالن بزرگی قرار داره که برای اجتماعات بزرگ مذهبی استفاده میشه و اکثر برنامه های مهم مذهبی توی این کلیسا برگزار میشه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند sarvin razavi
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای تثلیث
  توصیه شده توسط کاربر

  این کلیسا یکی از بزرگترین کلیسا های جهان و بزرگترین کلیسای شرق اروپا می باشد و شامل ۹ زیر مجموعه است. این کلیسا از تمامی نقاط شهر تفلیس قابل مشاهده میباشد و توسط اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس گرجستان ساخته شده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Rokhsargram
  نقدها:
  گزارش
  آشنایی با کلیسا سامبا
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام
  همانطورکه میدانیم کشور گرجستان تبدیل به یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری ایرانیان شده است. این کشور جذابیت های طبیعی و تاریخی فراوانی دارد که یکی از مهمترین آنها کلیسا جامع تثلیث تفلیس(سامبا) است که بعنوان بزرگترین کلیسا ارتدکس در جهان شناخته میشود معماری این کلیسا هم از بیرون و هم از درون دیدنی و کم نظیر است که پیشنهاد میشود حتما در برنامه بازدید از شهر تفلیس گنجانده شود.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Kia
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای ارتدکس
  توصیه شده توسط کاربر

  کلیسای ارتدکس گرجی که عنوان بزرگترین کلیسای ارتدکس جهان را هم دارد. معماری سنتی گرجستان را می‌توانید در این کلیسا تماشا کنید.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Miladjazayeri66
  نقدها:
  گزارش
  عنوان نقد و بررسي
  توصیه شده توسط کاربر

  كليساي سامبا يكي از محبوب ترين جاذبه هاي شهر تفليس است از اين كليسا به عنوان نماد گرجستان نوين ياد مي كنند و نگين ارتدوكس ها به حساب مي آيد
  سامبا در زبان گرجي به معناي تثليث ( در مسيحيت به مفهوم پدر ، پسر ، روح القدس ) مي باشد اين كليسا داراي يك گنبد مخروطي شكل بر روي ٨ ستون است ساختمان آن بين سال هاي ١٩٩٥ تا ٢٠٠٤ ميلادي تكميل شده است اين كليسا با ظرفيت ١٥٠٠٠تَن ، ٩٧ متر ارتفاع و معماري مذهبي گرجي ، سومين كليساي ارتدوكس مرتفع در جهان را به خود اختصاص داده است.
  #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند لیلی قربانی
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای سامبا
  توصیه شده توسط کاربر

  کلیسای سامبا یکی از سازه های مذهبی و کلاسیکه تفلیسه .که واسه منی که عاشق اثار تاریخی هستم خیلی جالبه توجه بود .لیدرمون توضیح داد که اولین کلیسای ارتدوکس جهانه و اهمیت زیادی واسه مردم گرجستان داره.

  فضای داخل کلیسا خیلی روحانی و دلنشین بود .ورودش رایگان بود ولی جلوی درب کلیسا میتونستیم شمع بخریم و داخل صحن روشن کنیم .من حس خیلی خوبی گرفتم.راستی خانمها یادتون باشه اگه خواستین برین داخل کلیسا حتمن با کلاه یا شال موهاتونو بپوشونید..#تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نسیم
  نقدها:
  گزارش
  کلیسا بزرگ سامبا
  توصیه شده توسط کاربر

  #تایسیز این کلیسا در بخش قدیمی شهر تفلیس قرارداره و وقتی وارد حیاط این کلیسا میشی از همون ابتدا عظمت و زیبایی معماری ساختمان کلیسا شمارو ب سمت خودش جذب میکنه. این کلیسا بزرگترین کلیسای شهر تفلیس هست و از هرجای شهر میتونین این کلیسارو ببینید و در شب با چراغ ها و نور پردازی خیلی زیبا نگاه شمارو ب سمت خودش از هرجای شهر ک باشید مجذوب میکنه. در داخل کلیسا تابلوهای خیلی بزرگ با طرح های گوناگون میتونین ببینید و دراونجا میتونید شمع روشن کنید. پدر روحانی هم اونجا مشغول دعا و نیایش هست ک خیلی برای من لذت بخش بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Miladjazayeri66
  نقدها:
  گزارش
  كليساي سامبا
  توصیه شده توسط کاربر

  .
  كليساي سامبا يكي از محبوب ترين جاذبه هاي شهر
  تفليس است از اين كليسا به عنوان نماد گرجستان نوين ياد ميكنند و نگين ارتدوكس ها به حساب مي آيد
  اين كليسا داراي يك گنبد مخروطي شكل بر روي ٨ ستون است ساختمان آن بين سال هاي ١٩٩٥ تا ٢٠٠٤ ميلادي تكميل شده است .
  اين كليسا با ظرفيت ١٥٠٠٠ تَن، ارتفاع ٩٧ متر و معماري مذهبي گرجي ، سومين كليساي ارتدوكس مرتفع در جهان را به خود اختصاص داده است .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Ata
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای سامبا
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام دوستان
  اگه به تفلیس تا به حال سفر نکرده اید اینو بهتون بگم که اولین روز گشت که تور به شما اختصاص میده بازدید از این کلیسا خواهد بود و در همه تورها این مشترک است
  کلیسای سامبا بزرگترین کلیسای ارتدکس جهان است
  بار اول که رفتم تفلیس روز ۵شنبه به کلیسا رفتم و چون فصل سرما بود فکر کنم ۱۰نفر هم داخل نبودن ولی دفعه بعد عید نوروز بود و به شدت شلوغ بود و روز یکشنبه رفتم به این مکان.
  شاید باورتون نشه با اینکه مسیحی نیستم ولی به شدت داشتم از این مراسم لذت میبردم. یه حالت معنوی جالبی بود.
  یکی از قشنگترین قسمت های این کره خاکیه.

  #تایسیز #تفلیس

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند سپيده محمدي
  نقدها:
  گزارش
  كليسايي عظيم در شهر تفليس
  توصیه شده توسط کاربر

  كليساي جامع تثليث تفليس يا سامِبا ازون كليساهاست كه نميشه ازش ديدن نكرد و هرجاي تفليس باشيد اين كليساي زيبا و مرتفع رو ميبينيد كه بهتون چشمك ميزنه كه حتما ازش ديدن كنيد.
  اين كليسا كه كليساي جديدي محسوب ميشه بين سالهاي ١٩٩٥ تا ٢٠٠٤ و به مناسبت دوهزارمین سال میلاد مسیح و هزار و پانصدمین سال به رسمیت شناختن ارتدکس گرجی بنا شد و كليساي اصلي ارتودكس گرجي هست. کلیسای جامع سامِبا تفلیس با ظرفیت 15000 تَن و ارتفاع ۹۷ متر، عنوان‌های بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع جهان رو به خودش اختصاص داد. اين كليسا متشکل از 9 کلیسای کوچيك و علاوه بر این، 5 کلیسای کوچکتر دیگر نیز در طبقات زیرین این بنا هست. ساخت و ساز و نقاشي اين كليسا هنوز تموم نشده و محوطه داخلش در حال نقاشي و ساخت و سازه. فضاي بيروني كليسا با توجه به اينكه اين كليسا بر روي تپه قرار گرفته و شهر زير پاي شماست، بسيار زيبا و ديدني هست. خلاصه اينكه ديدن اين كليساي عالي رو با آسمون هميشه آبي تفليس از دست نديد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: