Close
رستوران

خانه تیز نو

Tiznoo House

3036-XtR2ayn708F9YMeq0n9E.jpeg
Tiznoo House (1).jpg
Tiznoo House (2).jpg
Tiznoo House (3).jpg
Tiznoo House (4).jpg
Tiznoo House (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

یکی از خانه قدیمی ترین و زیباترین خانه های  دزفول هست که به لحاظ معماری خاص آن مورد توجه گردشگران هست و به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  خانه تاریخی تیزنو
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه تاریخی تیزنو یکی از خانه های تاریخی شهر و به تعبیری بزرگترین خانه تاریخی دزفول است که در بافت قدیم ان واقع شده است. این خانه به خوبی نگهداری و مرمت شده است و در حال حاضر پایگاه مشترک ثبت میراث جهانی و دفتر نمایندگی یونسکو در این شهر است. قدمت ان به دوران قاجار برمیگردد و به فردی به نام تیزنو تعلق داشته است.
  در این خانه اصول معماری محلی این منطقه رعایت شده است و شامل بخشهایی مانند شوادون و نمای آجری است که مشخصه معماری دزفول است. بنا دارای زیرزمین و شبستان، طبقه همکف و ایوان است. در طبقه دوم نیز تعدادی اتاق قرار دارد و از بام خانه میتوان نمای بسیار زیبایی از شهر و رود دز را مشاهده کرد. شوادون نیز تعدادی پله خورده و در زیرزمین قرار دارد و کاربرد ان در امان ماندن از گرمای تابستان بوده است.
  برای بازدید از این محل بایستی مبلغ ورودی اندکی بپردازید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش

  خانه تاریخی تیز نو(نام مالک اصلی خانه) مربوط به زمان قاجار است و در دزفول، خیابان طالقانی ، انتهای کوچه قلعه قراردارد.این خانه تاریخی در سال ۱۳۸۴ مرمت شده و هم اکنون پایگاه مشترک ثبت میراث جهانی و دفتر نمایندگی یونسکو است.این خانه به شماره ۲۵۷۳ ثبت ملی شده است.ما به اتفاق تعدادی از دوستان ، روز جمعه ۲۵ بهمن از این خانه تاریخی دیدن کردیم.دو طرف سردر ورودی در بیرون ، سکوهای کوچکی داشت به نام خواجه نشین. این سکوها برای استراحت رهگذران خسته ساخته شده بود.پس از عبور از سردری زیبا، وارد فضای مسقفی بنام هشتی شدیم.بعد از هشتی، به فضای بیرونی خانه رسیدیم.خانه دارای یک ایوان اصلی در طبقه همکف و دو ایوان فرعی در طبقه اول بود. کف سازی حیاط با استفاده از آجر صورت گرفته بود.کل بنا دو طبقه بود.طبقه همکف با چهار پله به حیاط راه داشت.در جلو ایوان اصلی و اتاقهای طبقه همکف، صفه قرارداشت.این خانه دو نوع زیر زمین داشت.زیرزمین اول:شبستان بود که نسبت به حیاط یک متر و نیم پائینتر بود‌.زیر زمین دوم ، شوادان بود که نسبت به شبستان در سطح پائینتری قرارداشت.شوادانهای دزفول حفره های دستکندی هستند که در دیوار و سقف آنها هیچ مصالح بنائی استفاده نشده است.فقط در کف سازی ساخت پله ای آن ، آجر بکاررفته است.کلا دیدن این نوع معماری که خاص دزفول است ، جالب و تماشائی بود.در غلامگردشی طبقه دوم، میشد قسمتی از شهر و رودخانه دز را مشاهده کرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شکوفه.

  سد دز دراستان خو ستان، شهرستان اندیمشک قرار دارد.این سد توسط ایتالیاییها ساخته شده است.این سد در عین زیبایی ،وهم...

 • Mostafa

  یکی از استراتژیک ترین و قدیمیترین سدهای کشوره که در نزدیکی شهر اندیمشک و در لابلای کوه ها روی رودخانه...

 • ویدا مهین پو

  منگره منطقه‏ ای کوهستانی و سرسبز است که در 50 کیلومتری شمال اندیمشک در استان خوزستان واقع شده است. آب...