Close

خانه تیز نو

Tiznoo House
3.5
(از 4 نقد و بررسی)

درباره خانه تیز نو

یکی از خانه قدیمی ترین و زیباترین خانه های  دزفول هست که به لحاظ معماری خاص آن مورد توجه گردشگران هست و به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده.

نوع جاذبه
میراث فرهنگی
موقعیت
دزفول
پیشنهاد کاربران
%100 از 4 رای
رتبه در دزفول
28 از 51 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف خانه تیز نو

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر

خانه تاریخی تیزنو، یکی از قدیمی ترین و بزرگترین خانه‌‌‌‌های تاریخی شهر دزفول است که در محله قلعه و نزدیکی رود دز واقع شده است. از بام این خانه تاریخی می‌توانید رود دز را مشاهده نمایید. خانه تیزنو با نمای آجری و معماری سنتی، نمادی از زندگی نسل‌‌‌‌های گذشته و تاریخ شهر دزفول است.
گفته شده بنای اولیه خانه تیزنو در دوره صفوی ساخته شده است و در دوره قاجار و پهلوی اول تغییراتی در آن صورت گرفته است. درب اصلی این بنا رو به یک میدان باز می‌شود که در آن جا مسجد محله قلعه قرار دارد و محل مناسبی برای پارک خودرو نیز هست.
در زیر زمین این بنا نمایشگاه صنایع دستی قرار دارد که بازدید برای عموم آزاد است.
متاسفانه وجود تجهیزات چند کولر گازی در حیاط و ایوان این بنا که برای خنک کردن دفتر مدیریت و رستوران و ... استفاده شده، باعث ایجاد نمای زشتی شده است!!!

بیشتر
امتیاز کل
4
نیلوفر ورزش نژاد
نوشته شده در 30 فروردین 1400
report-icon گزارش

در بخش قدیمی دزفول و در خیابان طالقانی، عمارتی قدیمی به نام تیز نو وجود دارد که نامش را از نام مالک بنا وام گرفته اند.
این عمارت مربوط به دوره قاجار است. معماری سنتی منطقه را دارد و به نظر من نقطه عطف آن از نظر زیبایی، ویوی پشت بام از رود دز بود که بسیار زیبا بود.
اینطور که در ورودی عمارت نوشته شده بود، در حال حاضر این بنا به عنوان پایگاه مشترک تدوین پرونده های نامزدی میراث جهانی و دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو استفاده می شود.
در کل این بنا از نظر زیبایی و جذابیت، از نظر من در سطح متوسط بود.

بیشتر
امتیاز کل
3
مریم رجایی
نوشته شده در 27 اسفند 1398
report-icon گزارش

خانه تاریخی تیزنو یکی از خانه های تاریخی شهر و به تعبیری بزرگترین خانه تاریخی دزفول است که در بافت قدیم ان واقع شده است. این خانه به خوبی نگهداری و مرمت شده است و در حال حاضر پایگاه مشترک ثبت میراث جهانی و دفتر نمایندگی یونسکو در این شهر است. قدمت ان به دوران قاجار برمیگردد و به فردی به نام تیزنو تعلق داشته است.
در این خانه اصول معماری محلی این منطقه رعایت شده است و شامل بخشهایی مانند شوادون و نمای آجری است که مشخصه معماری دزفول است. بنا دارای زیرزمین و شبستان، طبقه همکف و ایوان است. در طبقه دوم نیز تعدادی اتاق قرار دارد و از بام خانه میتوان نمای بسیار زیبایی از شهر و رود دز را مشاهده کرد. شوادون نیز تعدادی پله خورده و در زیرزمین قرار دارد و کاربرد ان در امان ماندن از گرمای تابستان بوده است.
برای بازدید از این محل بایستی مبلغ ورودی اندکی بپردازید.

بیشتر
امتیاز کل
4
فرشاد شفیعی شهیدلو
نوشته شده در 15 اسفند 1398
report-icon گزارش

خانه تاریخی تیز نو(نام مالک اصلی خانه) مربوط به زمان قاجار است و در دزفول، خیابان طالقانی ، انتهای کوچه قلعه قراردارد.این خانه تاریخی در سال ۱۳۸۴ مرمت شده و هم اکنون پایگاه مشترک ثبت میراث جهانی و دفتر نمایندگی یونسکو است.این خانه به شماره ۲۵۷۳ ثبت ملی شده است.ما به اتفاق تعدادی از دوستان ، روز جمعه ۲۵ بهمن از این خانه تاریخی دیدن کردیم.دو طرف سردر ورودی در بیرون ، سکوهای کوچکی داشت به نام خواجه نشین. این سکوها برای استراحت رهگذران خسته ساخته شده بود.پس از عبور از سردری زیبا، وارد فضای مسقفی بنام هشتی شدیم.بعد از هشتی، به فضای بیرونی خانه رسیدیم.خانه دارای یک ایوان اصلی در طبقه همکف و دو ایوان فرعی در طبقه اول بود. کف سازی حیاط با استفاده از آجر صورت گرفته بود.کل بنا دو طبقه بود.طبقه همکف با چهار پله به حیاط راه داشت.در جلو ایوان اصلی و اتاقهای طبقه همکف، صفه قرارداشت.این خانه دو نوع زیر زمین داشت.زیرزمین اول:شبستان بود که نسبت به حیاط یک متر و نیم پائینتر بود‌.زیر زمین دوم ، شوادان بود که نسبت به شبستان در سطح پائینتری قرارداشت.شوادانهای دزفول حفره های دستکندی هستند که در دیوار و سقف آنها هیچ مصالح بنائی استفاده نشده است.فقط در کف سازی ساخت پله ای آن ، آجر بکاررفته است.کلا دیدن این نوع معماری که خاص دزفول است ، جالب و تماشائی بود.در غلامگردشی طبقه دوم، میشد قسمتی از شهر و رودخانه دز را مشاهده کرد.

بیشتر
امتیاز کل
3
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت