Close
رستوران

حمام گنجعلی خان

Ganjali Khan bath

hamam gamjalikhan (1).jpg
hamam gamjalikhan (2).jpg
hamam gamjalikhan (3).jpg
hamam gamjalikhan (4).jpg
hamam gamjalikhan (5).jpg
hamam gamjalikhan (6).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

یکی از شاهکارهای معماری عصر صفویه همین حمام گنجعلی خان است که در شهر کرمان وجود دارد و آوازه زیبایی و عظمت تاریخی آن بین المللی هم شده. سردر این حمام، با خطوطی ازعلیرضا عباسی، خوشنویس معروف عصر صفویه تزئین شده . این حمام بخش های مختلفی داردکه عبارتند از سرسرا، دالان، رخت کن، هشتی و گرم خانه . این مکان در حال حاضر موزه مردم شناسی فرهنگی کرمان شده است. این مجموعه در دوره های مختلف کابری های متفاوتی داشته و حاضر تغییر کاربری داده است و تبدیل به موزه مردم شناسی گردیده است .

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • موزه های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Atii
  نقدها:
  گزارش
  حمام گنجعلیخان
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از بناهایی که در دوران حکومت گنجعلیخان بر کرمان ساخته شده حمام گنجعلیخان هست که اطراف میدان گنجعلیخان واقع شده. این بنا در دوران صفویه ساخته شده و سال ساخت آن با شعری که در کتیبه سردر حمام هست به حروف ابجد نشان داده شده.
  سردر حمام نقاشی های و معماری زیبایی داره. این حمام در حال حاضر موزه مردم شناسی کرمان هست و داخل اون مجسمه هایی قرار داره که در بخش های مختلف مراحل حمام کردن در گذشته رو نشون میده. همچنین اشیایی که در گذشته در حمام استفاده میشده در ویترین هایی در راهرو به نمایش گذاشته شده.
  حمام اجزای مختلفی داره که با راهروهایی به هم میرسن که این راهروها برای جلوگیری از هدر رفتن حرارت پیچ و خم دار ساخته شدن. هشتی ورودی که مکان خشکی هست و در گذشته برای تهیه صابون و ... بوده و در حال حاضر محل تهیه بلیط هست. سربینه که مردم مدت زیادی رو اونجا میگذروندن و غرفه های مختلف داره که میگن برای اقشار مختلف بوده. گرمخانه که حوض های آب اونجا قرار دارن و افراد از اون حوض ها آب برمیداشتن و به شستشو میپرداختن. خزینه که حوضچه آب گرم داره که آب اون توسط دیگ های مسی که زیر خزینه قرار دارن گرم میشده. قسمت حاکم نشین هم توی این حمام هست و سنگی (سنگ زمان) در این قسمت وجود داره که برای تخمین زمان از اون استفاده میشده.
  معماری بنا خیلی قشنگه و از کاشی هفت رنگ برای تزئینات استفاده شده. برای عکس گرفتن در این بنا بهتره جهت جلوگیری از تخریب کاشی ها بدون فلاش دوربین عکاسی کرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بهار قادری
  نقدها:
  گزارش
  حمام گنجعلی خان دیروز، موزه امروز
  توصیه شده توسط کاربر

  کرمان دیدنی های زیادی داره که خیلی از اونها در اطراف بازار کرمان قرار دارن. یکی از این دیدنی ها حمام گنجعلی خانه. الان کاربری حمام به موزه مردم شناسی تغییر کرده. این حمام تو زمان گنجعلی خان حاکم کرمان تو دوره صفویه ساخته شده.و البته خیلی از آثاری که امروز تو کرمان میبنیم مثل بازار، مسجد، حمام، مدرسه، ضرابخانه و آب انبار تو زمان حکمت همین ادم ساخته شده.
  ورودی این حمام نقاشی های قشنگی داره . کلا از نظر معماری و بنا بسایر دیدنی و جذابه. کتیبه ای از سنگ مرمر تو حمام هستش که با این شعر سال ساخت حمومو با حروف ابجد نشون میده. کسی نداده نشان در جهان چنین حمام که میشه سال ۱۰۲۰ ه.ق
  داخل حمام هم مجسمه های جالبی قرار داره که نحوه حموم کردن و یا وسایلی که در قدیم برای حموم استفاده میشده رو نشون میده. این حموم داخل بازار کرمان قرار داره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  حمام گنجعلی خان کرمان
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از زیباترین ومنحصر بفردترین بناهای کرمان حمام گنجعلی خان است که با ۱۳۰۰ متر مربع زیر بنادر سال ۱۰۲۰ قمزی ساخته شده است و تا ۶۰ سال پیش مورد استفاده قرار میگرفته ولی پس از آن کاربری گردشگری پیدا کرد.این حمام دارای نقاشیها ،مقرنس کاری،کاشیکاری وگچبریهای زیبا همراه با تزئینات سنگیست.دراین حمام مجسمه هایی با لباس محلی مردم کرمان وجود داردو موزه مردم شناسی کرمان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  حمام گنجعلی خان
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از بناهای مجموعه گنجعلی خان درشهر کرمان درسال 975تا1003 شمسی ساخته شده است حمام گنجعلی خان می باشد. که گنجعلی خان خود از حاکمان کرمان درزمان شاه عباس بوده وکارهای زیادی برای آبادانی کرمان انجام داده است. این حمام یکی از مکانهای دیدنی شهرکرمان است که الان به عنوان موزه مردم شناسی می باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: