Close
رستوران

حمام گنجعلی خان

Ganjali Khan bath

hamam gamjalikhan (1).jpg
hamam gamjalikhan (2).jpg
hamam gamjalikhan (3).jpg
hamam gamjalikhan (4).jpg
hamam gamjalikhan (5).jpg
hamam gamjalikhan (6).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

یکی از شاهکارهای معماری عصر صفویه همین حمام گنجعلی خان است که در شهر کرمان وجود دارد و آوازه زیبایی و عظمت تاریخی آن بین المللی هم شده. سردر این حمام، با خطوطی ازعلیرضا عباسی، خوشنویس معروف عصر صفویه تزئین شده . این حمام بخش های مختلفی داردکه عبارتند از سرسرا، دالان، رخت کن، هشتی و گرم خانه . این مکان در حال حاضر موزه مردم شناسی فرهنگی کرمان شده است. این مجموعه در دوره های مختلف کابری های متفاوتی داشته و حاضر تغییر کاربری داده است و تبدیل به موزه مردم شناسی گردیده است .

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • موزه های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش

  حمام گنجعلی خان ، حمامی تاریخی متعلق به دوره صفوی است که در بافت قدیمی کرمان و در ابتدای بازارگنجعلی خان قرار گرفته است .
  این حمام تاریخی در دو بخش مردانه و زنانه است و در حال حاضر ، به عنوان موزه مردم شناسی کرمان ، در معرض دید گردشگران قرار گرفته است .
  گنجعلی خان از امرای دوره صفوی بود که بناهای متعددی مانند بازار ، حمام ، مسجد ، آب انبار و ضرابخانه در کرمان احداث کرد که همگی آن ها در مجاورت یکدیگر و در ابتدای بازار قدیم کرمان قرا گرفته اند و از طریق میدان ارگ ( خیابان طالقانی کرمان ) قابل دسترسی هستند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند زهره دشتی
  نقدها:
  گزارش

  از بناهای زیبای موجود در مجموعه گنجعلی خان کرمان، حمام گنجعی خان است. مانند همه حمام های تاریخی اینجا نیز به موزه مردم شناسی تبدیل شده و در گوشه کنار آن مجسمه های مومی قرار داده شده است.
  حوض وسط حمام با ماهی های قرمز در کنار کاشیکاری آبی و لاجوردی مهمترین نقطه قوت و زیبایی این حمام است.
  در بعضی قسمت ها مجسمه های سنگی به جای مانده از دوران صفویه به چشم می خورد.
  در کنار کاشیکاری، گچبری ها و نقاشی های دیواری نیز از جلوه های این حمام تاریخی است.
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ثمین شهرستانی
  نقدها:
  گزارش
  حمام گنجعلی خان
  توصیه شده توسط کاربر

  بخشی از مجموعه گنجعلی خان حمام گنجعلی خان است که امروزه میشه گفت موزه مردم شناسی کرمان هست.
  این اثر ثبت ملی شده،ورودی ایرانی و توریست یکی نیست.
  حمام از دو بخش اصلی رختکن و خزینه تشکیل شده.
  یکی از ویژگی های جالبه این حمام این بوده که رختکن قسمت بندی بوده و اهالی هرکدام از اصناف در قسمت خاصی با خودشان دمخور بوده اند،البته که بزرگترین حجره های رختکن مربوط به علما و تجار بوده و سایر صنوف حجره های کوچکتری داشته اند.بعد از رختکن وارد خزینه میشویم که قسمت اصلی حمام است.خزینه دارای دو سنگ مرمر قرمز است که جهت آفتاب و اینکه الان چه زمانی است را نشان میدهد.
  وسایل حممام،وسایل زینت زنان،بساط چای پس از حمام،وسایل حجامت و .... نیز در حمام نمایش داده شده.
  کاشی کاری ها و معماری حمام و آداب حمام های عمومی بسیار زیبا و مبهوت کننده بود هم برای ما و هم توریستهای خارجی

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Atii
  نقدها:
  گزارش
  حمام گنجعلیخان
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از بناهایی که در دوران حکومت گنجعلیخان بر کرمان ساخته شده حمام گنجعلیخان هست که اطراف میدان گنجعلیخان واقع شده. این بنا در دوران صفویه ساخته شده و سال ساخت آن با شعری که در کتیبه سردر حمام هست به حروف ابجد نشان داده شده.
  سردر حمام نقاشی های و معماری زیبایی داره. این حمام در حال حاضر موزه مردم شناسی کرمان هست و داخل اون مجسمه هایی قرار داره که در بخش های مختلف مراحل حمام کردن در گذشته رو نشون میده. همچنین اشیایی که در گذشته در حمام استفاده میشده در ویترین هایی در راهرو به نمایش گذاشته شده.
  حمام اجزای مختلفی داره که با راهروهایی به هم میرسن که این راهروها برای جلوگیری از هدر رفتن حرارت پیچ و خم دار ساخته شدن. هشتی ورودی که مکان خشکی هست و در گذشته برای تهیه صابون و ... بوده و در حال حاضر محل تهیه بلیط هست. سربینه که مردم مدت زیادی رو اونجا میگذروندن و غرفه های مختلف داره که میگن برای اقشار مختلف بوده. گرمخانه که حوض های آب اونجا قرار دارن و افراد از اون حوض ها آب برمیداشتن و به شستشو میپرداختن. خزینه که حوضچه آب گرم داره که آب اون توسط دیگ های مسی که زیر خزینه قرار دارن گرم میشده. قسمت حاکم نشین هم توی این حمام هست و سنگی (سنگ زمان) در این قسمت وجود داره که برای تخمین زمان از اون استفاده میشده.
  معماری بنا خیلی قشنگه و از کاشی هفت رنگ برای تزئینات استفاده شده. برای عکس گرفتن در این بنا بهتره جهت جلوگیری از تخریب کاشی ها بدون فلاش دوربین عکاسی کرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند بهار قادری
  نقدها:
  گزارش
  حمام گنجعلی خان دیروز، موزه امروز
  توصیه شده توسط کاربر

  کرمان دیدنی های زیادی داره که خیلی از اونها در اطراف بازار کرمان قرار دارن. یکی از این دیدنی ها حمام گنجعلی خانه. الان کاربری حمام به موزه مردم شناسی تغییر کرده. این حمام تو زمان گنجعلی خان حاکم کرمان تو دوره صفویه ساخته شده.و البته خیلی از آثاری که امروز تو کرمان میبنیم مثل بازار، مسجد، حمام، مدرسه، ضرابخانه و آب انبار تو زمان حکمت همین ادم ساخته شده.
  ورودی این حمام نقاشی های قشنگی داره . کلا از نظر معماری و بنا بسایر دیدنی و جذابه. کتیبه ای از سنگ مرمر تو حمام هستش که با این شعر سال ساخت حمومو با حروف ابجد نشون میده. کسی نداده نشان در جهان چنین حمام که میشه سال ۱۰۲۰ ه.ق
  داخل حمام هم مجسمه های جالبی قرار داره که نحوه حموم کردن و یا وسایلی که در قدیم برای حموم استفاده میشده رو نشون میده. این حموم داخل بازار کرمان قرار داره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  حمام گنجعلی خان کرمان
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از زیباترین ومنحصر بفردترین بناهای کرمان حمام گنجعلی خان است که با ۱۳۰۰ متر مربع زیر بنادر سال ۱۰۲۰ قمزی ساخته شده است و تا ۶۰ سال پیش مورد استفاده قرار میگرفته ولی پس از آن کاربری گردشگری پیدا کرد.این حمام دارای نقاشیها ،مقرنس کاری،کاشیکاری وگچبریهای زیبا همراه با تزئینات سنگیست.دراین حمام مجسمه هایی با لباس محلی مردم کرمان وجود داردو موزه مردم شناسی کرمان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  حمام گنجعلی خان
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از بناهای مجموعه گنجعلی خان درشهر کرمان درسال 975تا1003 شمسی ساخته شده است حمام گنجعلی خان می باشد. که گنجعلی خان خود از حاکمان کرمان درزمان شاه عباس بوده وکارهای زیادی برای آبادانی کرمان انجام داده است. این حمام یکی از مکانهای دیدنی شهرکرمان است که الان به عنوان موزه مردم شناسی می باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: